Żywot skoczka narciarskiego nie jest usłany różami. Wystarczy spojrzeć na tych chudziutkich sportowców, by zrozumieć, co mamy na myśli.

Bez diety ani rusz. Leciutcy jak piórko skoczkowie nie mogą wyłamać się z pilnowania wagi ani na moment. Wpadka oznacza jedno – krótkie loty.

Wie o tym także i nasz świeżo upieczony czempion 69. Turnieju Czterech Skoczni 2021. Kamil Stoch po raz trzeci już w karierze w cuglach triumfował na austriackich i niemieckich obiektach.

Za tymi sukcesami stoi oczywiście ciężka praca, katorżnicze treningi, upór. Oprócz tego cały ogrom pracy nad sobą. Nie tylko w aspektach psychologicznych, ale i dietetycznych.

Zobacz także:

Nie tylko bułka z bananem Małysza

Mistrz z podhalańskiej miejscowości Ząb to godny zastępca kochanego przez nas Adama Małysza. „Orzeł z Wisły” pytany o swoje zwyczaje żywieniowe, odpowiadał krótko: - Bułka z bananem.

W przypadku Kamila Stocha sprawa jest nieco bardziej złożona i skomplikowana. Być może to oczywiście kwestia natury Adama, który nie miał w zwyczaju roztrząsać się nad tajnikami swoich zwycięstw.

Z Kamilem jest nieco inaczej. Jego tata, pan Bronisław, w jednym z wywiadów zaznaczył, jak trudna jest dola skoczka narciarskiego.

Oprócz dwukrotnego treningu przez niemal cały rok, skoczkowie występują nie tylko w zimie, ale i w lecie, na skoczniach igielitowych.

To oznacza, że mają wyłącznie jeden miesiąc na regenerację organizmów po ciężkim wysiłku. Tym miesiącem jest kwiecień. Nie oznacza on jednak odpoczynku od diety.

Dieta Kamila Stocha

Lekkostrawne potrawy, urozmaicone posiłki. Pieczenie, grillowanie, ale bez smażenia. Restrykcje w sposobie odżywiania się skoczków są bezlitosne.

Filety drobiowe, sandacze, chude mięso przygotowane na parze lub w wodzie. Pełna paleta dań zdrowych, a przynajmniej nie szkodzących zdrowiu.
Rządzi przede wszystkim jedna zasada:  umiar, umiar i jeszcze raz umiar.

A więc wszystko to w niedużych porcjach. Skoczkowie jedzą tyle, ile potrzebują.
Kamil Stoch, podobnie jak jego koledzy ze skoczni celuje głównie w pokarmy bogate w składniki odżywcze, białko, błonnik. Po to, by być nasyconym, nie zaś ciężkim i przejedzonym.