Dieta seniora
Pixabay/sabinevanerp
Newsy

Ciężko pracowali a żyją za marną emeryturę. Seniorów nie stać na podstawowe żywienie. Obiad niektórych z nich zasmuci każdego
 

Jak pomóc starszym osobom? Nie mamy na myśli wyłącznie finansów

Na co stać przeciętnego, polskiego seniora? Czy wypracowana emerytura starcza na podstawowe produkty i potrzeby? Głos zabrali sami wolontariusze Stowarzyszenia Otwarte Drzwi. 

Najpotrzebniejsze artykuły spożywcze to m.in. mleko, mąka, chleb i masło. Seniorów nie zawsze stać nawet na tę podstawę. Lista zakupów na cały tydzień to nie więcej niż: dwa makarony, mięso mielone, mięso wieprzowe, 2 kg ziemniaków, dwa kartony soku i dwa bochenki chleba.

Tak wyglądają potrzeby jednej z podopiecznych Stowarzyszenia Otwarte Drzwi. Na pierwszy rzut oka widać, że do zbilansowanej, zdrowej diety dla seniora, tej liście daleko. W gorszych przypadkach, a są i takie, ciepły posiłek to herbatniki popijane gorącą herbatą. 

– Często są najpotrzebniejsze rzeczy typu mleko, mąka, chleb i masło. To jest przerażające, kiedy widzi się taką listę. Seniorów nie stać na podstawowe wyżywienie, co dopiero mówić o lekarstwach – opowiada Marta Kończak ze Stowarzyszenia Otwarte Drzwi.

Z pomocą do osób wykluczonych 

Stowarzyszenie Otwarte Drzwi funkcjonuje już ponad dwie dekady. Zespół placówki dociera do osób wykluczonych, często osób bezdomnych, ubogich i tymczasowo bezrobotnych.

Tegoroczna pomoc przybrała formę działania #KuchniaDlaSeniora ruszyła w trakcie pierwszego lockdownu – wczesną wiosną. Druga jej odsłona właśnie się zaczyna. Akcję można wspierać klikając  link. 

– Liczba zgłoszeń osób potrzebujących urosła diametralnie. Środowisko seniorów w czasie epidemii koronawirusa jest bardzo potrzebujące i poszkodowane. Nasza Kuchnia Czerwony Rower przygotowuje dzienne wyżywienie, które składa się z 4 posiłków. Dostarczają je nasi wolontariusze – argumentuje Kończak.

Wolontariusze wsparcia #KuchniaDlaSeniora, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, uprzedzają o swojej wizycie podopiecznych i zostawiają gotowe posiłki pod ich drzwiami.

Stowarzyszenia Otwarte Drzwi
Stowarzyszenia Otwarte Drzwi

W czym mogę pomóc?

Pomoc dla seniorów to także rozmowa, obecność i uważne słuchanie potrzeb. Czasami drobna pomoc przy codziennych obowiązkach. Warto pomyśleć o swoich samotnych sąsiadach lub osobach, które mogą potrzebować naszego dobrego słowa.

– Taka osoba czasami potrzebuje również po prostu kontaktu. Wystarczy przyjść i porozmawiać. Dzięki temu starsze osoby nie zamykają się w sobie – dodaje Marta Kończak.

Stowarzyszenie działa na zasadach poczty pantoflowej. Seniorzy informują siebie wzajemnie. Uruchomiono również telefon, pod którym można uzyskać poradę związaną ze zdrowiem. Jeśli znacie podobne osoby, przekażcie im koniecznie ten numer: 800 171 800.

 

Źródło: NaTemat.pl

 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Warzywniak
Flickr/Piotrek Krzaczek
Newsy
Godziny dla seniorów wzbudzają mieszane uczucia. Ten warzywniak obchodzi obostrzenia w genialny sposób
Przedsiębiorcy ratują się jak mogą - właściciel tego sklepiku wpadł na ciekawy pomysł na to, jak obejść przepisy.

Można odnieść wrażenie, że im dłużej obowiązują godziny dla seniorów, tym więcej ludzi ma wątpliwości, czy takie rozwiązanie ma w ogóle sens. Dotyczy to nawet samych zainteresowanych! Coraz więcej seniorów skarży się, że nie prosili o specjalne godziny na zakupy i woleliby, żeby sklepy były otwarte dla wszystkich przez cały dzień. Problem mają także właściciele sklepów, a zwłaszcza małych, osiedlowych sklepików. Te miejsca nie zarabiają kokosów, a przez to, że zabiera im się dwie godziny z całego dnia, tracą bardzo dużo. Pustki w trakcie godzin dla seniorów Czasami dochodzi do kuriozalnych sytuacji, gdy podczas godzin dla seniora do sklepu nie przychodzi ani jeden klient. To częste zjawisko na nowych osiedlach, gdzie mieszkają głównie młodzi ludzie. Tak właśnie było w sklepie „Świat Warzyw” w Warszawie, małym warzywniaku na osiedlu „Żoliborz Artystyczny”. Właściciel sklepiku przyznał, że przez godziny dla seniorów obroty bardzo spadły, ponieważ w tym czasie dosłownie nikt nie przychodzi na zakupy. Zdarzy się jeden klient raz na dwa dni. W związku z tym, by ratować swój biznes przedsiębiorca wpadł na ciekawy pomysł! Pomysł na obejście przepisów Pan Piotr Kuźmiński, który jest właścicielem sklepu „Świat Warzyw” kilka dni temu zaprosił klientów na zakupy… online. W trakcie godzin dla seniorów zrobił transmisję na żywo na Facebooku. Wszystkie osoby obserwujące profil warzywniaka dostały powiadomienie o transmisji i na pewno bardzo się zdziwili widząc swój osiedlowy warzywniak, gdzie prowadzona była sprzedaż na żywo, przez internet. Ktoś stwierdził, że to zupełnie jak telezakupy Mango – trzeba przyznać, że coś w tym jest! Pan Piotr powiedział, że już od dłuższego czasu planował wprowadzić taki innowacyjny...

godziny dla seniora promocje
AdobeStock
Newsy
Sklepy oferują promocje w godzinach dla seniorów. Jednak między 10-12 seniorzy wcale nie kupują jedzenia
Część seniorów niechętnie korzysta w wyznaczonych przez rząd godzin na zakupy specjalnie dla nich. Czy zachęcają ich promocje sieci handlowych?

Wprowadzone przez rząd „godziny dla seniorów” w założeniu miały ochronić ludzi w wieku ponad 60 lat przed zarażeniem się koronawirusem w sklepie. W praktyce jednak niewielu starszych ludzi korzysta z tego „udogodnienia”, a młodsi narzekają na to, że nie mogą swobodnie zrobić zakupów. Sieci handlowe starają się przyciągnąć seniorów do sklepów w wyznaczonych specjalnie dla nich godzinach i organizują promocje, które obowiązują tylko w godzinach 10-12. Sprawdźcie, co dla was przygotowały! Martwy przepis Choć początkowo godziny dla seniorów były raczej przestrzegane przez większość ludzi, teraz powoduje on więcej szkody niż pożytku. Starsze osoby denerwują się, że nie prosiły o żadne specjalne godziny do robienia zakupów, ponieważ wychodzą do sklepu w swoich stałych porach. Z kolei młodszych irytuje, że nie mogą wejść do supermarketu na przykład przed pracą, by kupić sobie drugie śniadanie. Na problem zwracają uwagę także młodzi rodzice. Przedpołudnie to idealny czas, by wyjść z dzieckiem na spacer i zrobić zakupy na obiad, jednak obecnie jest to niemożliwe. Z tych powodów coraz więcej sklepów nie przestrzega godzin dla seniorów. Nawet sam sanepid rzadko to kontroluje. W dodatku w obliczu ostatnich mrozów pracownicy sklepów wykazali się zdrowym rozsądkiem i wpuszczali do środka wszystkich klientów niezależnie od wieku zakładając, że lepiej gdy wszyscy są w cieple zamiast czekać na mrozie przed sklepem. Promocje dla seniora Mimo to sieci handlowe nadal kuszą starsze osoby promocjami. Duże sklepy wolą uniknąć mandatów, więc w godzinach 10-12 wpuszczają do środka tylko osoby po 60. roku życia. Mniej klientów w tym czasie oznacza niższe przychody ze sprzedaży, dlatego wprowadza się specjalne oferty obowiązujące tylko między 10 a 12,...

Pusty sklep
Pexels/Mehrad Vosoughi
Newsy
Seniorzy w „godzinach dla seniorów” nie kupują jedzenia. Krytycy tej restrykcji nie przebierają w słowach
Godziny na seniorów zostały wprowadzone, by pomóc osobom po 60. roku życia zrobić bezpiecznie zakupy. Rozwiązanie faktycznie pomaga czy raczej szkodzi?

Pandemia od początku roku dyktuje warunki nowej rzeczywistości. Polacy przyzwyczaili się do noszenia masek, częstszej niż zazwyczaj dezynfekcji rąk i stosowania akcesoriów ochrony osobistej, takich jak rękawiczki ochronne. W większych skupiskach obowiązuje też zasada dystansu społecznego. Jak być bezpiecznym w przestrzeni publicznej? Od dłuższego czasu, niemal roku, wasze zachowania w przestrzeni publicznej musiały ulec zmianie. Poczynając od zachowania 2 metrów dystansu od osoby przed nami, należy także zasłaniać nos i usta i każdorazowo dezynfekować ręce przed wejściem do sklepu czy apteki. Wszystko za sprawą koronawirusa, który przyszedł do Europy z Chin. Jest przenoszony drogą kropelkową i atakuje układ odpornościowy, z narządami układu oddechowego na czele. Niektóre z przypadków pokazują, że jego przebieg jest ciężki i trudny do przewidzenia. Komfort w przestrzeni publicznej zapewni wam stosowanie się do pomysłów ochrony osobistej. Maseczki i rękawiczki ochronne spełniają swoją funkcję, a dezynfekcja rąk w razie braku rękawiczek uspokoi nerwy. 2 metry odstępu od innych osób to także rozwiązanie, z którego można korzystać w większości miejsc.  ,,Godziny dla seniora’’ w marketach Rząd wymyślił je dla ochrony osób starszych, by mogły w wyznaczonych dla siebie godzinach kupić najpotrzebniejsze rzeczy. Miały chronić tych najbardziej narażonych na atak koronawirusa, czyli seniorów, ale i być dla nich ułatwieniem podczas codziennych. Okazuje się jednak, że sklepy w tych godzinach najczęściej święcą pustkami, a na rozwiązanie narzekają sami seniorzy. Nie mogą liczyć na zbyt wiele pomocy, ale także, coraz częściej odczuwają sprzeciw społeczny wobec specjalnego traktowania, które ich zdaniem niekoniecznie dużo zmienia. Na początku pandemii w...

Wiele rodzin nie ma za co jeść. 500 plus podniesione do 800? „Pieniądze znajdą się od ręki”
AdobeStock
Newsy
Wiele rodzin nie ma za co jeść. 500 plus podniesione do 800? „Pieniądze znajdą się od ręki”
Sprawa jest już praktycznie przesądzona. Kiedy możecie się spodziewać podwyżki tego świadczenia?

Program „500 plus” to jeden z filarów popularności partii rządzącej.  I choć świadczenie ma zarówno wielu przeciwników, jak i zwolenników, ekonomiści nie mają wątpliwości, że to jeden z czynników wpływających na stale zwiększającą się w Polsce inflację . A czy 500 plus realnie poprawia sytuację ekonomiczną polskich rodzin? Ile Polacy wydają na jedzenie? Czy to wystarcza? Jedzenie i napoje bezalkoholowe stanowią największą część wydatków w polskich domach. Czteroosobowa rodzina wydaje na jedzenie średnio 1128 zł w miesiącu. Dane te odnoszą się jednak do przeciętnej polskiej rodziny. Wiele rodzin musi przeżyć za znacznie niższe pieniądze. Internauci na jednym z forów internetowych podzielili się informacjami o miesięcznych wydatkach na jedzenie. Byli w szoku, jak dużo wydają, wcale nie pozwalając sobie na luksusy. Wiele osób naprawdę zaskoczyła skala tych wydatków: „My też 2+2, z ewidencji wydatków wynika, że na jedzenie i chemię gospodarczą wydajemy 2000-2500 zł.” – to nierzadka wypowiedź przewijająca się na forum. Prowadzi to do jednego wniosku: wiele innych rodzin ma do wydania na jedzenie znacznie mniej pieniędzy. Jedzenie coraz droższe Ceny żywności rosną na naszych oczach. Produkty, które mocno podrożały w Polsce w ciągu ostatniego roku, w porównaniu z innymi krajami UE, to między innymi: Mleko Mąka Napoje (temu winny jest podatek cukrowy ) Ryby – świeże i mrożone Ryż Woda mineralna Rosnące ceny żywności niewątpliwie przyczyniają się do tego, że wiele rodzin już nie stać na podstawowe produkty spożywcze. Według GUS, od kilku lat mamy do czynienia z pogłębiającymi się różnicami społecznymi. Świadczy to o wzrastającej różnicy w poziomie życia i...