Dieta seniora
Pixabay/sabinevanerp
Newsy

Ciężko pracowali a żyją za marną emeryturę. Seniorów nie stać na podstawowe żywienie. Obiad niektórych z nich zasmuci każdego
 

Jak pomóc starszym osobom? Nie mamy na myśli wyłącznie finansów
Aleksandra Jaworska
listopad 15, 2020

Na co stać przeciętnego, polskiego seniora? Czy wypracowana emerytura starcza na podstawowe produkty i potrzeby? Głos zabrali sami wolontariusze Stowarzyszenia Otwarte Drzwi. 

Najpotrzebniejsze artykuły spożywcze to m.in. mleko, mąka, chleb i masło. Seniorów nie zawsze stać nawet na tę podstawę. Lista zakupów na cały tydzień to nie więcej niż: dwa makarony, mięso mielone, mięso wieprzowe, 2 kg ziemniaków, dwa kartony soku i dwa bochenki chleba.

Tak wyglądają potrzeby jednej z podopiecznych Stowarzyszenia Otwarte Drzwi. Na pierwszy rzut oka widać, że do zbilansowanej, zdrowej diety dla seniora, tej liście daleko. W gorszych przypadkach, a są i takie, ciepły posiłek to herbatniki popijane gorącą herbatą. 

– Często są najpotrzebniejsze rzeczy typu mleko, mąka, chleb i masło. To jest przerażające, kiedy widzi się taką listę. Seniorów nie stać na podstawowe wyżywienie, co dopiero mówić o lekarstwach – opowiada Marta Kończak ze Stowarzyszenia Otwarte Drzwi.

Z pomocą do osób wykluczonych 

Stowarzyszenie Otwarte Drzwi funkcjonuje już ponad dwie dekady. Zespół placówki dociera do osób wykluczonych, często osób bezdomnych, ubogich i tymczasowo bezrobotnych.

Tegoroczna pomoc przybrała formę działania #KuchniaDlaSeniora ruszyła w trakcie pierwszego lockdownu – wczesną wiosną. Druga jej odsłona właśnie się zaczyna. Akcję można wspierać klikając  link. 

– Liczba zgłoszeń osób potrzebujących urosła diametralnie. Środowisko seniorów w czasie epidemii koronawirusa jest bardzo potrzebujące i poszkodowane. Nasza Kuchnia Czerwony Rower przygotowuje dzienne wyżywienie, które składa się z 4 posiłków. Dostarczają je nasi wolontariusze – argumentuje Kończak.

Wolontariusze wsparcia #KuchniaDlaSeniora, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, uprzedzają o swojej wizycie podopiecznych i zostawiają gotowe posiłki pod ich drzwiami.

Stowarzyszenia Otwarte Drzwi
Stowarzyszenia Otwarte Drzwi

W czym mogę pomóc?

Pomoc dla seniorów to także rozmowa, obecność i uważne słuchanie potrzeb. Czasami drobna pomoc przy codziennych obowiązkach. Warto pomyśleć o swoich samotnych sąsiadach lub osobach, które mogą potrzebować naszego dobrego słowa.

– Taka osoba czasami potrzebuje również po prostu kontaktu. Wystarczy przyjść i porozmawiać. Dzięki temu starsze osoby nie zamykają się w sobie – dodaje Marta Kończak.

Stowarzyszenie działa na zasadach poczty pantoflowej. Seniorzy informują siebie wzajemnie. Uruchomiono również telefon, pod którym można uzyskać poradę związaną ze zdrowiem. Jeśli znacie podobne osoby, przekażcie im koniecznie ten numer: 800 171 800.

 

Źródło: NaTemat.pl

 

Komentarze
zaparcia domowe sposoby
AdobeStock
Zdrowie Są najlepsze na wstydliwy problem 99% Polaków. Jedz je regularnie i będzie po kłopocie
Cierpisz na zaparcia? Sprawdź te sposoby, dzięki którym zapomnisz o swoim problemie!
Katarzyna Wyborska
listopad 14, 2020

W ciąży, podróży i w stresie – zaparcia to wstydliwa przypadłość, która dotyka naprawdę wiele osób w różnych sytuacjach. Ciągły ból brzucha i dyskomfort zdecydowanie wpływają na ogólne samopoczucie. Jak walczyć z zaparciami? Zaparcia – co to jest? Zaparcia są zaburzeniem rytmu wypróżnień. Zdrowy człowiek powinien wypróżniać się przynajmniej raz dziennie. Jeżeli chodzimy do toalety rzadziej, boli nas brzuch i nie mamy apetytu to znaczy, że męczą nas zaparcia. Ich przyczyną może być stres, ciąża, choroba lub niewłaściwa dieta. Najczęściej to ten ostatni czynnik odpowiada za zaparcia, dlatego aby ich uniknąć, należy zacząć jeść odpowiednie produkty! Dieta przy zaparciach Bardzo często zaparcia spowodowane są niewłaściwą dietą. Jedzenie dużych ilości potraw mącznych bogatych w węglowodany powoduje, że układ pokarmowy jest „zablokowany” – gluten trawi się naprawdę długo. Podobnie sprawa się ma w przypadku ciastek i wypieków bogatych w margarynę i olej palmowy. Zawierają one ciężkostrawne tłuszcze trans, które mogą się przyczyniać do powstawania zaparć. Również przetworzona żywność źle wpływa na układ trawienny – zaliczamy do niej konserwy, gotowe dania w słoikach, sosy i zupki instant oraz pakowane dania garmażeryjne. Organizm źle znosi także produkty mocno słodzone, w tym jogurty owocowe, dżemy, słodycze i soki. Najlepsze sposoby na zaparcia Jeżeli chcecie pozbyć się zaparć, wprowadźcie do swojej diety zmiany według poniższych wskazówek: Pij więcej wody! Woda reguluje procesy trawienne i oczyszcza organizm. Nawadnia jelito grube, dzięki czemu treść pokarmowa łatwiej się przesuwa i jest wydalana z organizmu. Jeśli pijesz niewiele, to zalega ona w przewodzie pokarmowym i powoduje dyskomfort związany z...

Przeczytaj