Ciasto ze śliwkami będzie bardziej kruche, jeśli dodacie do mąki łyżkę tego tłuszczu. Stary trik babci
Adobe stock
Newsy

Ciasto ze śliwkami będzie bardziej kruche, jeśli dodacie do mąki łyżkę tego tłuszczu. Stary trik babci

Wczesną jesienią można kupić najdorodniejsze i najsłodsze śliwki. To właśnie ten czas sprzyja robieniu powideł bez cukru i wypiekom z minimalną jego ilością. Wybitnie kruche ciasto z tymi owocami to idealny deser na tę porę roku.  

Gdy sezon śliwkowy w pełni, wówczas trzeba zakasać rękawy i chociaż raz przygotować placek ze śliwkami. Niektórzy lubią, gdy śliwki okazale prezentują się na wierzchu, inny wolą ukryć je pod kruszonką. Są to jednak tylko szczegóły. Najważniejsza jest słodkość śliwek i kruchość ciasta. 

Jakie śliwki są najlepsze do placka ze śliwkami? 

Do ciasta ze śliwkami można użyć każdego rodzaju śliwek. Najczęściej wybiera się jednak do tego popularne węgierki. Dlaczego? Ze względu na ich charakterystyczny, niebanalnie słodki smak, jak również zwarty miąższ, który minimalizuje wyciek soku. 

Te owoce pasują do każdego rodzaju ciasta: kruchego, drożdżowego czy ucieranego. Do wypieku śliwkowego można wykorzystywać również śmiało śliwki mrożone. Te zdadzą egzamin zwłaszcza poza sezonem jesiennym, kiedy to nie uświadczymy w sklepach świeżych owoców do wypieków. 

Co zrobić, by ciasto kruche było jeszcze bardziej kruche?

Ciasto kruche to nie przelewki, powinno być maślane i wyjątkowo delikatne. Co zapewni wam sukces w tym temacie? 

Nie bez znaczenia jest tu odpowiednio przesiana mąka. Dodatek krupczatki w miejsce zwykłej również pomoże uzyskać wyczekiwany efekt końcowy. Ważna jest również ilość żółtek. Im więcej, tym bardziej kruche będzie ciasto.  

I najważniejsza rzecz - tłuszcz. Jak dobrze wiecie masło to podstawa takiego wypieku, a także jego smaku. Odpowiednia ilość tłuszczu sprawia, że jest ono idealne. Jeżeli dodacie do niego nadprogramową łyżkę smalcu, to kruchość ciasta osiągnie zupełnie nowy poziom. Bez obaw, nie będzie go czuć w waszym cieście. 

Zobacz także
Jak zrobić idealne kruche ciasto? Ten krok jest bardzo ważny

Jak zrobić idealne kruche ciasto? Oprócz zasady 3:2:1 pamiętajcie jeszcze o tej rzeczy

Przepis na drożdżowe ze śliwkami od Ani Starmach. Zróbcie maślaną kruszonkę „jak u babci”

Przepis na ciasto drożdżowe ze śliwkami od Ani Starmach. Jego sekretem jest kruszonka „jak u babci”

Przepis na kruche ciasto ze śliwkami 

Składniki: 

  • 200 g masła  

  • 1 łyżka smalcu 

  • 2 szklanki mąki pszennej  

  • 2 jajka  

  • 1/3 szklanki cukru  

  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia 

  • 1 kg śliwek węgierek 

Sposób przygotowania: 

  1. Wymieszajcie przesianą mąkę z proszkiem i cukrem, wbijcie jajka i dodajcie rozdrobnione masło i smalec. 

  1. Zagniećcie ciasto, zawińcie w folię i włóżcie na pół godziny do lodówki. 

  1. Wydrylujcie śliwki i pokrójcie je na mniejsze części. 

  1. Wyjmijcie ciasto z lodówki i podzielcie je na 2 części. 

  1. Rozwałkujcie każda z nich. Jedną częścią oblepcie dół formy do pieczenia. 

  1. Połóżcie na nią śliwki i przykryjcie drugą częścią ciasta. 

  1. Wstawcie do piekarnika i pieczcie 50 minut w 180 stopniach. 

Smacznego! 

Źródło: aniagotuje.pl 

Kotlety mielone

Zamiast placka ze śliwkami znów wyszedł wam zakalec? Wszystko przez ten 1 błąd
Adobe Stock
Newsy
Zamiast placka ze śliwkami znów wyszedł wam zakalec? Wszystko przez ten 1 błąd
Zrobiliście ciasto ze śliwkami według wskazówek z przepisu, a ono nadal nie wychodzi? Możliwe, że popełniacie dość częsty błąd, przez który z każdego ciasta z owocami wyjdzie zakalec.

Sezon na śliwki oznacza tylko jedno - to czas na upieczenie placka z tymi pysznymi owocami. Owoce te smakują w cieście najlepiej właśnie teraz, gdy są świeże. Mogą jednak sprawiać nieco kłopotu w kuchni i nie raz są powodem porażki przy pieczeniu. Dlaczego zamiast smacznego placka czasami wychodzi zakalec? Sprawdźcie.  Dlaczego placek ze śliwkami nie wychodzi? Najczęstszą przyczyną niepowodzeń przy pieczeniu ciasta ze śliwkami jest użycie zbyt dużej ilości owoców. Śliwki są ciężkie, dlatego jeżeli wyłożycie ich na cieście za dużo, to mogą sprawić, że środek placka pozostanie surowy i będzie się nadawał tylko do wyrzucenia. By tego uniknąć, uważajcie na ilość użytych owoców oraz zwróćcie uwagę na ich konsystencję - bardzo wodniste śliwki również mogą zepsuć ciasto. Powinny być zwarte i jędrne. Rozwiązaniem nieraz bywa także pozbycie się nadmiaru wody z owoców poprzez krótkie blanszowanie owoców na patelni bądź w garnku. Taka decyzja może wpłynąć jednak dość mocno na ostateczny smak i wygląd wypieku.  Przepis na ucierany placek ze śliwkami Do przygotowania ciasta ze śliwkami potrzebne wam będą poniższe składniki: Składniki: pół kilograma śliwek 1,5 szklanki mąki pszennej 1 szklanka oleju pół szklanki cukru pudru 4 jajka 3 łyżki jogurtu greckiego 2 łyżeczki proszku do pieczenia skórka z 1 cytryny Przygotowanie: Do miski wbijcie jajka i wsypcie cukier. Następnie, za pomocą miksera ubijcie jajka z cukrem na wysokich obrotach. Składniki należy mieszać od 5 do 10 minut - tak długo, aż masa będzie puszysta, a cukier się rozpuści. W trakcie ubijania, wlewajcie powoli do masy olej. Do drugiej miski przesiejcie mąkę z proszkiem do pieczenia. Następnie wsypcie ją do jajek, dodajcie 3...

Autorski przepis Danuty Martyniuk na ciasto ze śliwkami. Zenek zajada się nim bez przerwy
ONS.pl, AdobeStock
Newsy
Autorski przepis Danuty Martyniuk na ciasto ze śliwkami. Zenek zajada się nim bez przerwy
Patrząc na pyszności, jakie przyrządza Danuta Martyniuk trudno nie dojść do wniosku, że Zenek jest naprawdę rozpieszczany przez swoją żonę w kuchni. W końcu kto by się nie skusił na taki placek ze śliwkami? Zobaczcie, jak przyrządza go pani Danuta.

Choć Danuta Martyniuk zrzuciła aż kilkanaście kilogramów, wcale nie oznacza to, że odmawia sobie ona wszystkiego dobrego. Żona gwiazdora disco polo pokazała w „Pytaniu na śniadanie” jak przyrządza placek ze śliwkami, jeden z ulubionych wypieków Zenka. Jest słodko, tłusto i bardzo smacznie - w końcu tylko takie ciasta są najlepsze! Nie ma co się oszukiwać, że „odchudzone” wypieki smakują tak samo dobrze, jak ich klasyczne wersje. Pani Danuta nie żałuje masła, cukru oraz oczywiście świeżych śliwek, które sprawiają, że placek jest lekko wilgotny i po prostu przepyszny. Poznajcie autorski przepis Danuty Martyniuk na placek ze śliwkami.  Przepis Danuty Martyniuk na ciasto ze śliwkami Do przygotowania placka ze śliwkami Danuta Martyniuk używa poniższych składników: Składniki: około kilogram śliwek węgierek 1 kostka masła 1 szklanka cukru pudru niecałe 1,5 szklanki mąki 4 jajka 1 łyżeczka proszku do pieczenia  cynamon Oraz dodatkowo masło do wysmarowania formy oraz cukier puder do posypania ciasta po upieczeniu. Przygotowanie: Wyjmijcie masło oraz jajka z lodówki na około godzinę przed rozpoczęciem przygotowania ciasta. Wszystkie składniki muszą mieć bowiem tę samą temperaturę. Następnie do miski włóżcie całą kostkę masła (powinno być miękkie). Wsypcie szklankę cukru pudru i utrzyjcie. Później do masy dodajcie jajka i ubijcie. Wymieszajcie mąkę z proszkiem do pieczenia i przesiejcie do miski z masą jajeczną. Miksujcie wszystko na średnich obrotach. Gotową masę na ciasto wlejcie do posmarowanej wcześniej masłem tortownicy. Umyjcie śliwki i przekrójcie każdą z nich na pół. Wyrównajcie wierzch ciasta i układajcie na nim owoce ciasno, jedną śliwkę...

Wyrabianie ciasta kruchego
Newsy
Ten sposób wyrabiania kruchego ciasta sprawia, że ma ono gorszą konsystencję. Robicie to odwrotnie niż powinniście
Chcecie zrobić naprawdę pyszne kruche ciasto? Jeśli będziecie za bardzo się starać, być może uzyskacie efekt odwrotny od pożądanego.

Kruche ciasto to baza wielu wypieków. Można zrobić z niego pyszne kruche ciasteczka, wytrawną lub słodką tartę na kruchym spodzie albo różnego rodzaju tartelki. Sztuka wyrabiania ciasta kruchego, wcale nie jest trudna do opanowania. Trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach, a wasze ciasto zawsze będzie kruche, pyszne i rozpływające się w ustach. Składniki niezbędne do wykonania kruchego ciasta Są trzy podstawowe składniki ciasta kruchego. Na pewno musi znaleźć się w nim mąka, jaja i jakiś stały tłuszcz. Bez tych składników ciasto kruche się nie uda: Jajka Niektórzy dodają do ciasta same żółtka. Zbyt dużo białek zmniejsza bowiem kruchość ciasta. Żółtka dodawane są do ciasta kruchego na surowo, ale też ugotowane. Surowe żółtka zwiększają plastyczność ciasta, a żółtka gotowane poprawiają jego kruchość. Tłuszcz Tłuszcz dodawany do ciasta kruchego koniecznie musi mieć stałą konsystencję. Najszlachetniejsze kruche ciasto powstanie na bazie masła. Niektórzy mieszają masło z margaryną, a niekiedy przepisy mówią o dodawaniu do ciasta smalcu. Kruche ciasto jest bardzo tłuste. Zawartość tłuszczu w cieście kruchym waha się od 40 do 65%. Mąka Według doświadczonych cukierników, najlepiej do wyrobu ciasta kruchego nadaje się mąka krupczatka. Dobra mąka na kruche ciasto powinna charakteryzować się dużą lub średnią zawartością glutenu, który odpowiada za elastyczność wyrabianego ciasta. Oczywiście przy kruchym cieście zależy wam na jego kruchości, ale ciasto musi być też odpowiednio zwarte, a osiąga się to dzięki glutenowi. Sekret dobrego ciasta kruchego Jednym z sekretów przepysznego kruchego ciasta, jest utrzymywanie go w odpowiedniej temperaturze. Składniki na ciasto kruche, powinny być wyjęte bezpośrednio z lodówki. Przegrzewanie ciasta...

kruche ciasto przepis
Flickr
Newsy
Kruche ciasto będzie jeszcze lepsze, gdy część mąki zastąpicie tym składnikiem. Wyjdzie rewelacyjne w smaku
Lubicie kruche placki z owocami? Na pewno posmakuje wam ciasto z tego przepisu – wszystko dzięki zastosowaniu sprytnej sztuczki!

Choć ciężkie i tuczące, kruche ciasta są niestety najsmaczniejsze! Wszystko dzięki temu, że nie żałuje się do nich cukru i masła. Jeżeli chcecie dodatkowo podkręcić smak kruchego placka, zastąpcie połowę podanej w przepisie mąki… mielonymi orzechami! Dzięki temu ciasto będzie jeszcze smaczniejsze i nada mu to wyjątkowej, orzechowej nuty. Taki trik doskonale sprawdzi się w przypadku kruchego orzechowca. Przepis na kruche ciasto z orzechami Do przygotowania pysznego, kruchego i mocno orzechowego ciasta, będziecie potrzebowali poniższych składników: Składniki do ciasta: 1 szklanka mąki 1 szklanka mielonych orzechów włoskich 250 g masła 4 żółtka 5 łyżeczek powideł ze śliwek 1 łyżka kakao 1 łyżeczka proszku do pieczenia 1 opakowanie cukru wanilinowego Składniki do masy orzechowej: 4 białka Niecała szklanka cukru 1 szklanka posiekanych orzechów Przygotowanie: Przesiejcie mąkę na dużą stolnicę. Dodajcie szklankę drobno zmielonych orzechów, łyżeczkę proszku do pieczenia i wymieszajcie. Następnie do mąki dodajcie kostkę masła, cztery żółtka i szybkimi ruchami zagniećcie ciasto. Najlepiej najpierw posiekajcie masło i nożem łączcie je z mąką, a dopiero później zagniatajcie rękami. Chodzi o to, żeby ciasto jak najmniej się ogrzało! Zagniecione ciasto podzielcie na 3 części. Do jednej z części dodajcie 1 łyżkę kakao. Ciemne i jasne ciasto owińcie folią spożywczą i wstawcie do zamrażarki na około 45 minut. Trzecią częścią ciasta wyłóżcie posmarowaną masłem i oprószoną maką blaszkę i wstawcie do lodówki na 45 minut. Po tym czasie wyjmijcie blachę z ciastem i posmarujcie powidłami ze śliwek. Zamrożone ciemne ciasto zetrzyjcie na tarce na dużych oczkach i rozłóżcie na...