Jak rozwałkować kleiste ciasto?
Adobe Stock
Newsy

Ciasto lepi się do wałka? Dzięki temu trikowi rozwałkujecie nawet klejące się ciasto. Nie potrzebujecie mąki

Nawet mistrzowie cukiernictwa miewają czasem kłopot z rozwałkowaniem zbyt kleistego ciasta. Na szczęście istnieje trik, który ułatwia tę czynność. Mąka jest zbędna.

Większość z was z pewnością uwielbia domowe wypieki. Ich przygotowanie ma jednak jeden mankament. Zdarza się, że mimo zachowania właściwych proporcji składników, ciasto wychodzi naprawdę bardzo klejące. W takim przypadku prawdopodobnie dodajecie do niego więcej mąki, by nadawało się do rozwałkowania. Okazuje się, że niepotrzebnie.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego ciasto się klei?

Jeśli przygotowane przez was ciasto klei się do rąk, nie mówiąc już o stolnicy czy wałku, to znak, że dodane do niego składniki były zbyt gorące. Dzieje się tak wtedy, gdy na przykład nie poczekaliście, aż rozpuszczone masło wystygnie tylko od razu dodaliście je do masy. 

Podobnie dzieje się w przypadku zbyt ciepłego miodu. Takie praktyki mogą prowadzić do rozwarstwienia, zwarzenia, a nawet zaparzenia się ciasta, przez co staje się ono bardzo kleiste i bardzo trudne do dalszej współpracy. 

Jeśli jednak wasze składniki miały odpowiednią temperaturę, przyczyną zbyt lepkiego ciasta może być zbyt mała ilość mąki lub zbyt duża ilość jajek. Pamiętajcie jednak, że niektóre ciasta z założenia mają być kleiste, więc w ich przygotowaniu nie popełniliście żadnego błędu. Zdajemy sobie jednak sprawę, że tego typu produkt bardzo trudno jest wyrobić, uformować czy rozwałkować. 

Jak uformować kleiste ciasto?

Najbardziej znanym sposobem na uformowanie klejącego się ciasta, jest podsypanie go mąką. Jednak ten sposób może nieco zmienić, a nawet popsuć jego smak. Dlatego zdecydowanie lepiej posypać mąką ręce zamiast samego ciasta i dopiero wtedy zacząć je formować lub finalnie wyrabiać.

Drugim, nieco mniej znanym, ale równie skutecznym sposobem na formowanie kleistego ciasta, jest zwilżenie dłoni wodą lub olejem. Ten drugi produkt jest zdecydowanie lepszy, bowiem tłuszcz sprawia, że masa bardzo ładnie odchodzi lub wręcz zsuwa się po rękach. Dzięki temu możemy ją długo i dowolnie formować.

Jeśli macie naprawdę duży problem, możecie również schować wasze ciasto na godzinę do lodówki. Schłodzone będzie o wiele bardziej podatne na formowanie lub wałkowanie. Zdecydowanie polecamy ten sposób.

Zobacz także
szybka i łatwa napoleonka na krakersach

Przepis na błyskawiczną napoleonkę bez pieczenia. To ciasto wychodzi zawsze i każdemu

Jak zrobić idealne kruche ciasto? Ten krok jest bardzo ważny

Jak zrobić idealne kruche ciasto? Oprócz zasady 3:2:1 pamiętajcie jeszcze o tej rzeczy

Jak rozwałkować kleiste ciasto?

Problem z kleistym ciastem pojawia się również w przypadku konieczności lub chęci jego rozwałkowania. Być może was to zdziwi, ale aby ułatwić sobie tę czynność potrzebujecie sięgnąć po… rajstopy! Wystarczy, że naciągniecie je na wałek i gotowe. Gwarantujemy, że poczujecie ogromną ulgę i różnicę, a także zaoszczędzicie mnóstwo energii i czasu.

Aby łatwiej rozwałkować ciasto, możecie również skorzystać z pomocy folii spożywczej. Wystarczy położyć ją na masie i zacząć działać.

Jak wałkować ciasto, żeby było okrągłe? To wcale nie jest takie oczywiste
AdobeStock
Newsy
Jak wałkować ciasto, żeby było okrągłe? To wcale nie jest takie oczywiste
Jak rozwałkować ciasto na pizzę czy tartę tak, by wyszedł idealnie okrągły placek? Sprawdźcie, jak to zrobić.

Wydawało wam się, że w wałkowaniu ciasta nie ma nic trudnego? Każdy, kto pierwszy raz zabierał się do wałkowania ciasta przyzna, że wbrew pozorom wcale nie jest to taka prosta czynność. Ciasto może uciekać spod wałka, przyklejać się, rozrywać - jednym słowem, nie chce „współpracować”. Wałkowanie ciasta w okrągły kształt, na przykład na pizzę, nie jest wobec tego wcale proste. Jak więc zrobić to tak, by placek wyszedł idealnie? Poznajcie kilka wskazówek, które ułatwią wam pracę w kuchni.  Jak rozwałkować ciasto? Wałkowanie ciasta nie jest wcale trudne. Wystarczy przestrzegać paru zasad, dzięki którym ta prosta czynność będzie jeszcze łatwiejsza i już nigdy nie sprawi wam problemów: Po wyrobieniu ciasta uformujcie je w kształt kuli, zawińcie w folię spożywczą i włóżcie do lodówki na pół godziny. Dzięki temu ciasto „odpocznie” i będzie łatwiej je rozwałkować.  Po tym czasie wyjmijcie ciasto z lodówki, posypcie mąką i połóżcie na oprószonej mąką stolnicy. Możecie też wałkować ciasto przez folię spożywczą, jeżeli nie chcecie dodawać do niego więcej mąki. Teraz czas na wałkowanie. Wałek obsypcie lekko mąką i lekko naciskając na ciasto przesuwajcie go jednostajnym ruchem w górę i w dół. Co jakiś czas zmieniajcie kąt wałkowania, by osiągnąć okrągły kształt ciasta. W razie potrzeby podsypcie mąką.  Ważne jest, by nacisk na wałek był stały - dzięki temu ciasto wyjdzie gładkie, bez nierówności.  Co robić, gdy ciasto się klei do wałka? Może się zdarzyć, że pomimo wyrabiania i podsypywania mąką, ciasto cały czas się klei do wałka i nie da się go rozwałkować. Przyczyna może leżeć w błędzie popełnionym w trakcie mieszania ciasta. Będzie się kleić, jeśli dodaliście do niego zbyt gorące masło. By temu...

Ciasto na pierogi kurczy się i ucieka spod wałka? Wszystko przez 1 błąd
AdobeStock
Newsy
Ciasto na pierogi łatwo kurczy się i ucieka spod wałka? Wszystko przez 1 błąd
Zapomnijcie o problemach z ciastem na pierogi - dzięki tym poradom zawsze wam wyjdzie. Koniec z kurczącym się ciastem!

Zdarza się wam, że pomimo największych starań ciasto na pierogi rozpada się, klei, kurczy - jednym słowem, po prostu nie wychodzi? Odpowiadają za to proste błędy popełnione w trakcie odmierzania proporcji, ale także przy samym procesie przyrządzania ciasta. Sprawdźcie, dlaczego czasami ciasto na pierogi nie wychodzi.  Ciasto na pierogi nie chce się rozwałkować Ciasto często „kurczy” się i nie chce dać się rozwałkować przez zwykły pośpiech. Gdy już je wyrobicie, nie zabierajcie się od razu do wałkowania. Kulę ciasta przykryjcie ściereczką i odstawcie przynajmniej na 5 minut. Gdy ciasto „odpocznie”, będzie o wiele lepiej współpracować z wałkiem. Jeżeli ciasta jest dużo, podzielcie je na kilka części i każdą przykryjcie, by nie wyschła.  Ciasto na pierogi jest za twarde Jeśli ciasto wyszło za twarde, powody mogą być dwa. Pierwszy to dodanie jajka do ciasta - ten składnik nie jest konieczny sprawia jedynie, że ciasto na pierogi jest twarde i nie daje się rozwałkować. Drugi powód to niewłaściwe proporcje. Gdy dacie za dużo mąki, a za mało wody, to ciasto również będzie zbyt twarde.  Jak zrobić idealne ciasto na pierogi? By ciasto na pierogi na pewno wam wyszło, skorzystajcie z tego przepisu. Będą wam potrzebne poniższe składniki: Składniki: 2 szklanki mąki pszennej około szklanka gorącej wody 1 łyżeczka soli 1 łyżeczka masła Przygotowanie: Wysypcie na stolnicę przesianą wcześniej mąkę, dodajcie sól i wymieszajcie. W gorącej wodzie rozpuśćcie łyżeczkę masła i następnie wlejcie wodę do mąki. Róbcie to powoli i łyżką podsypujcie mąkę do środka tak, by połączyła się z wodą.  Ręcznie wyróbcie ciasto - trochę to potrwa, ale trzeba być cierpliwym. Wyrobienie dobrego ciasta na...

ciasto klei się do wałka
Pixabay
Newsy
Jak w prosty sposób rozwałkować ciasto? Ten sprytny trik z folią znają tylko nieliczni
Ciasto klei się do wałka? Jest na to bardzo prosty sposób - i to bez użycia mąki!

Zawsze jest pora na ciasto! Niezależnie od tego czy czekacie na gości, czy domownicy proszą o coś słodkiego, wypieki sprawdzają się zawsze. Zwłaszcza te, które pieczecie od lat i potraficie je przygotować szybko i praktycznie z zamkniętymi oczami. Czasami jednak jak na złość ciasto nie chce wyjść! Masa za bardzo się klei albo rozpada, i z piekarnika wyciągacie niedopieczony w środku zakalec. Ciasta bywają kapryśne i warto poznać kilka trików, które ułatwią ich przygotowanie. Dlaczego ciasto czasami nie wychodzi? Powodów, dla których czasem wyjdzie wam zakalec jest sporo. Gdy już je poznacie, łatwiej unikniecie wpadki w przyszłości! Mieszanie w różnych kierunkach – babcia zawsze tłumaczyła, że ciasto miesza się w jedną stronę. I miała rację! Zmienianie kierunku mieszania sprawia, że psuje się zwarta konsystencja ciasta. Zacznie się ono rozpadać i powstanie zakalec. Bardziej naukowa teoria mówi o tym, że zawarty w cieście gluten tworzy włókna, które pod wpływem mieszania w różne strony rozrywają się. Za dużo owoców – ciasto ze świeżymi jabłkami albo malinami jest przepyszne, ale łatwo przesadzić! Gdy użyjecie za dużo mokrych owoców, to ciasto nasiąknie, stanie się ciężkie i opadnie. Zawsze przed dodaniem owoców, zwłaszcza tych z zalewy, dokładnie je odsączcie. Otwieranie piekarnika – piekarnik można otworzyć w trakcie pieczenia tylko w dwóch przypadkach! Pod koniec pieczenia, by sprawdzić patyczkiem czy już się upiekło oraz wtedy, gdy poczujecie wyraźny swąd spalenizny. Częste otwieranie piekarnika, obniża temperaturę w środku i ciasto się nie upiecze. Co zrobić, by ciasto nie kleiło się do wałka? Kolejnym częstym problemem jest ciasto klejące się do wałka. Można temu łatwo zapobiec, podsypując ciasto mąką, chociaż część...

Macie problem z rozwałkowaniem ciasta na pierogi? Zapomnieliście o 1 ważnej rzeczy
Adobe Stock
Newsy
Macie problem z rozwałkowaniem ciasta na pierogi? Zapomnieliście o 1 ważnej rzeczy
Pierogi ruskie, z mięsem, kapustą i grzybami, białym serem, szpinakiem i serem feta czy owocami, a to jeszcze nie wszystko. Wybór odpowiedniego nadzienia zależy tylko od waszych preferencji, gdyż ich wybór jest ogromny. Jednak by były idealnie, należy pamiętać o dobrym cieście.

Pierogi to potrawa uwielbiana przez wszystkich. Są serwowane na polskich stołach zarówno na co dzień, jak i od święta. Dzięki szerokiemu wyborowi farszu można się nimi zajadać przez cały rok, niemalże na każdy posiłek w ciągu dnia. Występują w wersji na słono i słodko, dlatego też idealnie sprawdzą się dla mniejszych oraz większych ich fanów. Nadzienie jest ważne, ale pierwsze skrzypce gra oczywiście parzone ciasto. Odpowiednio przygotowane będzie plastyczne oraz foremne, dzięki czemu pierogi nie będą się rozpadać podczas gotowania. Czy dodawać jajko do ciasta na pierogi? Istnieją dwie różne szkoły przygotowywania ciasta na pierogi. Pierwsza z nich mówi o dodaniu jajka do środka , zaś druga kompletnie temu zaprzecza. Tutaj kwestia jest dowolna, wybór zależy od preferencji. Jednak ciasto z tym składnikiem będzie miało bardziej żółty kolor, a bez może być z kolei nieco bardziej elastycznym w obróbce. Ciasto bez dodatku jajka będzie z pewnością odpowiednim wyborem dla wegan lub osób nietolerujących tego produktu. Jak odpowiednio rozwałkować ciasto na pierogi? Wbrew pozorom rozwałkowanie ciasta na pierogi nieraz może przysporzyć wiele kłopotów. Z przygotowanych wcześniej składników, czyli mąki, gorącej wody, soli i ewentualnie jajka, należy szybko zagnieść ciasto, a następnie odłożyć je i przykryć ściereczką. Powinno odpocząć przed dalszą obróbką przez przynajmniej 30 minut. Dzięki temu zabiegowi jego rozwałkowywanie będzie znacznie prostsze. Ciasto podczas późniejszego lepienia nie będzie się rwać, a idealnie będzie się formować w dłoniach. Po upływie czasu należy podzielić je na dwie bądź trzy części. Jedną z nich rozwałkować na stolnicy posypanej mąką, a resztę przykryć ściereczką by w tym czasie...