Ciasto drożdżowe wyszło kwaśne? Ten popularny błąd może być powodem
Adobe Stock
Newsy

Ciasto drożdżowe wyszło kwaśne? Ten popularny błąd może być powodem

Drożdżówki, ciasta drożdżowe i najlepiej z kruszonką! To jeden z ulubionych wypieków Polaków, ale nie tylko. Dobrze przygotowane ciasto jest niezwykle delikatne i puszyste. Niestety popełnienie jednego błędu może efekt końcowy skazać na porażkę.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 08, 2021

Wiele osób wzbrania się przed przygotowaniem ciasta drożdżowego, a to ze względu na pewne kroki, o jakich należy pamiętać w trakcie przyrządzania. Odpowiednie proporcje są kluczem do sukcesu. Zresztą chyba nie ma osoby, która nie skusiłaby się na kawałek świeżo upieczonej drożdżówki. 

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Drożdżówka na wiele sposobów

Ciasto drożdżowe idealnie wpisuje się na każdą okazję, a to ze względu na sposób przygotowania wypieku. Obowiązkowym dodatkiem jest kruszonka, która nadaje mu odpowiedniego aromatu. Poza tym do drożdżówki można wykorzystać: owoce, bakalie czy cynamon. Odpowiedni wybór zależy od kwestii indywidualnych, ale również pory roku. Latem idealnie sprawdzają się sezonowe owoce jak truskawki, maliny czy jagody. Tworzą one razem niepowtarzalny smak, przypominający nieraz beztroskie czasy dzieciństwa.

Zobacz także

Przygotowanie ciasta drożdżowego

Wbrew pozorom przygotowanie ciasta drożdżowego nie należy do skomplikowanych czynności, aczkolwiek przyda się cierpliwość. W tym wypieku ważny jest czas, który poświęca się na wyrośnięcie początkowo rozczynu drożdżowego, a później samego ciasta. Do przyrządzenia tej słodkości należy zaopatrzyć się przede wszystkim w takie składniki jak:

  • drożdże, 
  • mąka,
  • cukier,
  • mleko, 
  • masło lub margarynę.

Z tych kilku składników powstaje aromatyczne ciasto. Osoby, które lubią urozmaicenia w wypiekach mogą dodać owoce czy bakalie, będące świetnym uzupełnieniem. Cały proces rozpoczyna się od rozczynu drożdżowego, który po wyrośnięciu miesza się z mąką i pozostałymi składnikami. Zagniecione ciasto odstawia się do odpowiedniego wyrośnięcia, a następnie wypieka się je w piekarniku. Najlepiej smakuje jeszcze ciepłe ze szklanką mleka.

Błąd, który niszczy smak drożdżówki 

Czasami po upieczeniu ciasta drożdżowego ma ono dosyć kwaśny posmak. To wynik popełnienia jednego kluczowego błędu! Mianowicie wynika on z pozostawienia ciasta w zbyt ciepłym miejscu lub na dłuższy czas, niż jest założony w przepisie. Taka sytuacja przytrafia się głównie w przypadku leniwych drożdżówek, które odstawia się na noc do lodówki. Aby uniknąć takiej wpadki, należy kontrolować właściwy czas wyrastania oraz temperaturę. Ciasto nie może leżakować ponad wyznaczony okres, gdyż drożdże zmieniają swój posmak i wypiek wychodzi kwaskowaty. 
 

Czytaj także:

Komentarze