Opadające ciasto drożdżowe
Pixabay
Newsy

Ciasto drożdżowe wyrosło i opadło? Winny jest 1 błąd. Zrobiliście go na samym początku

Przeczytajcie i uniknijcie na zawsze popełniania tego błędu przy robieniu ciasta drożdżowego.
Anna Urbańska
marzec 17, 2021

Ciasto drożdżowe to jedno z popularniejszych rodzajów ciast do różnorodnych wypieków. Można jeść je na słodko pod postacią pysznych drożdżówek czy placków drożdżowych albo na słono, jako włoska focaccia lub pizza.

Dobre ciasto drożdżowe jest przede wszystkim puszyste i lekkie jak chmurka. Rozpływa się w ustach, niezależnie czy to ciasto jadane na słono, czy na słodko. Ciasto na drożdżówkę lub chałka, musi być pięknie przypieczone z zewnątrz, a najlepiej, gdy będzie wykończone słodką i chrupiącą kruszonką.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Dlaczego ciasto drożdżowe opadło?

Jeśli przygotowujecie ciasto drożdżowe, na pewno zależy wam na tym, żeby pięknie wyrosło i pozostało puszyste i wysokie podczas i po pieczeniu, prawda? Wiemy, co trzeba zrobić, żeby tak się stało. Musicie uniknąć jednego błędu, który możecie popełnić już na początku przygotowywania ciasta.

Ciasto drożdżowe, które wyrosło, a potem opadło podczas pieczenia, po prostu za długo rosło! Stało się ono przez długie rośnięcie zbyt lekkie i wysokie. Przy pieczeniu gaz powstały w cieście uwolnił się, a ciasto po prostu opadło. Jak uniknąć tej sytuacji? Pilnujcie czasu rośnięcia ciasta! W tym wypadku nie sprawdza się zasada, że im dłużej rośnie ciasto, tym lepiej. Przypilnujcie też dobrych warunków rośnięcia ciasta, a będzie idealne.

Jak powinno rosnąć ciasto drożdżowe?

Tradycyjnie ciasto drożdżowe powinno wyrastać w cieple. Można też stosować wyrastanie w lodówce, ale konsystencja i właściwości ciasta drożdżowego są wtedy zupełnie inne. Jeśli chcecie przygotować tradycyjną drożdżówkę, placek z owocami lub chałkę, postawcie na tradycyjne rośnięcie w cieple. Pilnujcie tych zasad przy rośnięciu ciasta:

  • Ciasto drożdżowe powinno rosnąć w natłuszczonym pojemniku, żeby łatwiej się je odklejało.
  • Ciasto powinno być przykryte wilgotną ściereczką, aby nie wysychało.
  • Ciasto ma zwiększyć objętość dwukrotnie, nie więcej!
  • Po wyrośnięciu możecie zagnieść ciasto jeszcze raz i odstawić do ponownego wyrośnięcia.

Czas wyrastania ciasta drożdżowego

Czas wyrastania ciasta będzie bardzo różny w zależności od temperatury i ilości oraz rodzaju użytych drożdży. Najlepiej stosujcie więc metodę oceniania objętości, żeby sprawdzić, czy ciasto drożdżowe już wystarczająco wyrosło.

 

Komentarze