Trudno znaleźć osobę, która nie lubi ciasta drożdżowego. Cenicie je za zapach, który kojarzy się z domowym ciepłem, uwielbiacie chrupiącą skórkę i delektujecie się miękkim i puszystym wnętrzem. Ciasto drożdżowe jest jednak najsmaczniejsze, kiedy jest miękkie. Jak uniknąć jego wysychania?

Suche ciasto drożdżowe

Jest kilka możliwych powodów wysychania ciasta drożdżowego.  Oczywiście, ciasto pozostawione bez przykrycia szybciej wyschnie, ale chyba nie spodziewacie się, że będzie inaczej. Jest jeszcze jeden powód, przez który nawet świeże ciasto drożdżowe może szybko zrobić się suche. Przestańcie popełniać ten prosty błąd, a ciasto drożdżowe będzie zawsze miękkie i puszyste, nie tylko bezpośrednio po upieczeniu.

Powód, przez który ciasto wysycha

Dlaczego ciasto drożdżowe wysycha? Jest  to spowodowane najczęściej nieodpowiednimi proporcjami składników ciasta. Konkretniej, ma prawdopodobnie za mało tłuszczu. Ciasto drożdżowe podczas wyrabiania powinno aż lśnić od tłuszczu. Kierujcie się tą wskazówką, a nie będziecie musieli już więcej martwić się tym problemem.

Jaki tłuszcz do ciasta drożdżowego?

  • Najlepszym i najsmaczniejszym tłuszczem będzie oczywiście masło. Możecie wykorzystać też margarynę lub olej roślinny
  • Pamiętajcie, żeby masło było rozpuszczone przed dodaniem do masy. Lepiej łączy się ze składnikami.
  • Dodawajcie tłuszcz do ciasta drożdżowego na samym końcu wyrabiania. Dzięki temu pozwolicie wcześniej zadziałać mące z wodą, które wytworzą elastyczny gluten.

Jak długo ciasto drożdżowe jest świeże?

Ciasto drożdżowe z odpowiednimi proporcjami składników zachowa świeżość nawet przez 4 dni po wypieczeniu! Zmniejszanie ilości dodawanego tłuszczu do potraw w stosunku do tego, co mówi przepis, jest dobrą strategią obniżania kaloryczności potraw i dbania o linię i zdrowie, ale nie w przypadku ciasta drożdżowego. Następnym razem wyrabiając ciasto drożdżowe, dodajcie do niego więcej tłuszczu, a pozostanie ono miękkie przez znacznie dłuższy czas.

Zobacz także: