Ciągłe zmęczenie i wysoki cholesterol? Odstawcie ten produkt jak najszybciej
Adobe Stock
Newsy

Ciągłe zmęczenie i wysoki cholesterol? Odstawcie ten produkt jak najszybciej

Nie wszystkie produkty spożywcze służą zdrowiu. Wiele z nich może powodować szereg negatywnych skutków. Jeśli borykacie się z wysokim cholesterolem czy ciągłym uczuciem zmęczenia, natychmiast wykluczcie ten składnik z diety.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 18, 2021

Niewiele osób zdaje sobie sprawę bądź nie jest w pełni świadomych, iż wiele produktów spożywczych może negatywnie wpływać na funkcjonowanie organizmu. Wynika to ze zmian w składzie w danych artykułach, dodatkowych substancji czy wrażliwości na konkretne składniki. Warto wówczas przeprowadzić dokładne badania, skonsultować się z odpowiednim lekarzem i wyeliminować szkodliwy produkt z diety. 

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Nabiał w diecie 

Produkty mleczne są jednymi z podstawowych składników w codziennej diecie. Dostarczają organizmowi szereg cennych mikroelementów. Poza tym są świetnym źródłem białka, które jest tak potrzebne w odpowiednio zbilansowanym żywieniu. Na sklepowych półkach można spotkać się z takimi artykułami jak:

Zły wpływ produktów mlecznych

Większość osób nie wyobraża sobie żywienia bez nabiału. Wówczas część diet jest właśnie opartych na tej grupie produktów. Jednak wiadomo, że co za dużo, to niezdrowo. Ten termin również sprawdza się w tym przypadku, gdyż nadmiar danego produktu może przyczynić się do poważnych konsekwencji. Wśród objawów szkodliwości nabiału świadczą takie jak:

  • ciągłe uczucie zmęczenia,
  • bóle brzucha czy stawów,
  • trądzik,
  • choroby skórne,
  • wysoki poziom cholesterolu,
  • problemy z właściwym trawieniem,
  • odporność organizmu na leki przeciwbólowe. 

To część oznak, które są skutkiem złego oddziaływania produktów mlecznych.

Nietolerancja laktozy

Szereg negatywnych objawów oraz złe samopoczucie po spożyciu produktów mlecznych są wynikiem nietolerancji laktozy, która jest składnikiem nabiału. Laktoza to nic innego jak cukier występujący w mleku. Do nietolerancji dochodzi, kiedy w organizmie brakuje enzymu potrzebnego do rozkładu laktozy. Najczęściej występuje u dzieci, aczkolwiek coraz częściej pojawia się również u dorosłych. 

Leczenie nietolerancji laktozy

Najskuteczniejszym leczeniem nietolerancji produktów mlecznych jest ich całkowicie wykluczenie z codziennego żywienia. Można również zastąpić je również nabiałem bez danego składnika lub włączyć do diety składniki roślinne jak napoje owsiane, sojowe czy ryżowe. Nie będzie dokładnie to samo, ale z pewnością poprawi ogólne samopoczucie i liczne problemy znikną. Warto przeprowadzić szczegółowe badania, a także skonsultować się z lekarzem w celu omówienia leczenia.
 

Czytaj także:

Komentarze