wyższe emerytury
AdobeStock
Newsy

Ci emeryci będą sobie mogli pozwolić na większe zakupy. Chodzi o rocznik...

Jest szansa na wyższe świadczenia emerytalne! Sprawdźcie, czy spełniacie kryteria.
Katarzyna Wyborska
styczeń 09, 2021

Mamy dobrą wiadomość dla pań emerytek! Można się ubiegać o zwiększenie świadczenia emerytalnego. Trzeba tylko spełnić kilka warunków. Śpieszcie się, ponieważ zostały wam tylko dwa dni!

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Niskie emerytury

Wszystko z powodu nieścisłości i zamieszania, jakie wprowadziły przepisy, które weszły w życie w 2013 roku. Uznano wówczas, że kobietom, które przeszły na wcześniejszą emeryturę po 55. roku życia, przysługuje niższe świadczenie z momentem, gdy skończą 60 lat. Emerytury więc wtedy obniżono tym kobietom, które w latach 2008 – 2012 przeszły na wcześniejszą emeryturę. Zapis był bardzo niesprawiedliwy, ponieważ nikt nie poinformował tych kobiet, że ich świadczenia zostaną obniżone w momencie, gdy osiągną wiek emerytalny. Sprawa dotyczy tych pań, które urodziły się w 1953 roku. Natomiast kobiety, które się urodziły między rokiem 1949 a 1952, nie muszą się o nic martwić – ich świadczenia nie zostały obniżone. Sprawa była bardzo bulwersująca i trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, który w końcu uznał zapis z 2013 roku za niezgodny z Konstytucją.

Szansa na wyższe świadczenia

Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w rozmowie z portalem informacyjnym powiedział, że choć wcześniej emerytura była pomniejszana o świadczenia pobrane w czasie przebywania na tzw. wcześniejszej emeryturze, to teraz po zmianie przepisów już ta zasada nie obowiązuje, a osoby, których ta sprawa dotyczy, mogą się ubiegać o wyrównanie świadczenia. Jak to zrobić?

 

Należy złożyć do ZUS-u specjalny wniosek, o ile jest się kobietą na wcześniejszej emeryturze i która nie jest jeszcze objęta emeryturą powszechną. Zostało mało czasu, ponieważ wnioski są przyjmowane tylko do 11 stycznia 2021 roku! Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane. Natomiast te panie, które już pobierają pomniejszoną emeryturę powszechną, nie muszą się niczym martwić – ZUS sam wyliczy im nową, wyższą kwotę świadczenia, o której poinformuje po 11 stycznia.  

Komentarze
robak w soku
AdobeStock
Newsy Robak w soczku dla dzieci z popularnej firmy. Klient ostrzega wszystkich rodziców
Uważajcie! W popularnym soku dla dzieci jeden z klientów znalazł... larwę!
Katarzyna Wyborska
styczeń 08, 2021

Wszyscy wiedzą, że dieta dziecka powinna być zbilansowana, zdrowa i pełna witamin. Rodzice w trosce o swoje pociechy kupują produkty przeznaczone specjalnie dla dzieci, z uwzględnieniem potrzebnych im do prawidłowego rozwoju minerałów i witamin. Pewien mężczyzna jednak bardzo się zdziwił tym, co znalazł w soku dla dzieci! Niemiła niespodzianka Pewien klient sieci Biedronka robił zakupy w swoim ulubionym sklepie tak, jak zwykle. Zawsze zwraca uwagę na to, czy produkty są szczelnie zapakowane oraz czyta wydrukowaną na opakowaniach datę przydatności do spożycia – zwłaszcza, gdy kupuje żywność dla dzieci! W końcu ostre zatrucie pokarmowe to ostatnie, czego rodzice życzą swoim maluchom (nawet, jeśli bardzo się na nie zezłoszczą). Jednak takiej niespodzianki nikt by się nie spodziewał! Po otwarciu soku dla dzieci Bobo Frut marki Nestle oczom mężczyzny ukazała się… tłusta larwa spacerująca po wewnętrznej stronie butelki. Był w absolutnym szoku. Przecież sprawdził datę ważności – według producenta sok można bezpiecznie spożyć do sierpnia 2021 roku (oczywiście pod warunkiem, że wcześniej był zamknięty). Nie ma też mowy o tym, że butelka była rozszczelniona, ponieważ wykonana jest ze szkła. W takich butelkach przy pierwszym odkręcaniu nakrętka wydaje charakterystyczny dźwięk. Mężczyzna był na tyle zbulwersowany całą sytuacją, że natychmiast skontaktował się z mediami, by ostrzec innych rodziców. Opisał całą sytuację i dodał, że robak musiał znaleźć się w butelce na etapie produkcji, ponieważ nie ma fizycznej możliwości, by dostał się do środka w sklepie. Napisał też, że poinformował o tej sprawie firmę Nestle. Odpowiedź producenta Firma Nestle produkująca soczki dla dzieci Bobo Frut szybko odniosła się do sprawy. Przedstawiciel firmy napisał, że natychmiast po przyjęciu zgłoszenia przeprowadzono dokładną...

Przeczytaj