Owoce i warzywa powinny stanowić podstawę naszej codziennej diety. Nie tylko wspaniale smakują, ale też są pełne ważnych składników odżywczych. Jednak niektóre owoce mają wysoką zawartość cukru i nie powinny ich spożywać osoby chorujące na cukrzycę typu 2, ponieważ mogą one u nich powodować gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi.

Czym jest cukrzyca typu 2?

Cukrzyca typu 2 (inaczej cukrzyca insulinoniezależna) jest uznawana za chorobę cywilizacyjną - jak pokazują statystyki, dotyka już 2-3 milionów Polaków. Stan ten najczęściej wynika z otyłości i niezdrowej diety. Chorobę tę można również odziedziczyć, ponieważ jest ona uwarunkowana genetyczne. Stan ten najczęściej dotyka osoby dorosłe i charakteryzuje się występowaniem wysokiego poziomy glukozy we krwi oraz opornością na insulinę i względnym jej niedoborem. Mimo iż ten typ cukrzycy jest łagodniejszy od cukrzycy typu 1, pod żadnym pozorem nie należy go bagatelizować. Głównym torem leczenia jest zmiana dotychczasowej diety i aktywność fizyczna.

Wiele się mówi na temat tego, co powinna jeść osoba chora na ten typ cukrzycy i jakich powinna się wystrzegać owoców. Wyjaśniamy to w poniższym artykule.

Jakich owoców nie można jeść przy cukrzycy typu 2?

Osoby, które mają zdiagnozowaną cukrzycę typu 2, powinny unikać lub wyraźnie ograniczyć owoce, które są bogate w cukier.

Zobacz także:

Przede wszystkim są to:

  • banany
  • śliwki
  • czereśnie
  • winogrona
  • mandarynki

Nie powinny one również spożywać suszonych i kandyzowanych owoców, które zawierają bardzo dużo cukru i są wysokokaloryczne oraz wszelkiego rodzaju dżemów, słodzonych syropów i soków owocowych.

Jakie owoce można jeść przy cukrzycy typu 2?

Cukrzycy mogą włączyć do swojej codziennej diety owoce, które nie zawierają zbyt dużo cukrów prostych, ponieważ to właśnie węglowodany podnoszą stężenie glukozy we krwi.

Na liście zalecanych owoców, wymienia się:

Jeśli chorujecie na cukrzycę, nie unikajcie owoców, tylko wybierajcie te o których piszemy powyżej. Spożywanie owoców może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka i choroby serca. Owoce są również ważnym źródłem witamin, minerałów i błonnika. Nie wykluczajcie ich ze swojej diety, tylko spożywajcie je z umiarem.

Źródło: przychodnianexus.pl

Czytaj też: