Chorujecie na te przypadłość? Nie jedzcie bananów. Mogą wam bardzo zaszkodzić
Pixabay
Newsy

Chorujecie na tę przypadłość? Nie jedzcie bananów. Mogą wam bardzo zaszkodzić

Mimo iż owoce są uznawane za bardzo zdrowe, niektórzy powinni się ich wystrzegać. Chodzi o chorych na cukrzycę typu 2. Jakich konkretnie owoców powinni unikać?

Owoce i warzywa powinny stanowić podstawę naszej codziennej diety. Nie tylko wspaniale smakują, ale też są pełne ważnych składników odżywczych. Jednak niektóre owoce mają wysoką zawartość cukru i nie powinny ich spożywać osoby chorujące na cukrzycę typu 2, ponieważ mogą one u nich powodować gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czym jest cukrzyca typu 2?

Cukrzyca typu 2 (inaczej cukrzyca insulinoniezależna) jest uznawana za chorobę cywilizacyjną - jak pokazują statystyki, dotyka już 2-3 milionów Polaków. Stan ten najczęściej wynika z otyłości i niezdrowej diety. Chorobę tę można również odziedziczyć, ponieważ jest ona uwarunkowana genetyczne. Stan ten najczęściej dotyka osoby dorosłe i charakteryzuje się występowaniem wysokiego poziomy glukozy we krwi oraz opornością na insulinę i względnym jej niedoborem. Mimo iż ten typ cukrzycy jest łagodniejszy od cukrzycy typu 1, pod żadnym pozorem nie należy go bagatelizować. Głównym torem leczenia jest zmiana dotychczasowej diety i aktywność fizyczna.

Wiele się mówi na temat tego, co powinna jeść osoba chora na ten typ cukrzycy i jakich powinna się wystrzegać owoców. Wyjaśniamy to w poniższym artykule.

Zobacz także
Unikajcie tych produktów, jeśli cierpicie na cukrzycę. Zrujnujecie swoje zdrowie

Unikajcie tych produktów, jeśli cierpicie na cukrzycę. Zrujnujecie sobie zdrowie

cukrzyca dieta

Tych produktów pod żadnym pozorem nie jedzcie po 50-tce. Powodują cukrzycę 

Jakich owoców nie można jeść przy cukrzycy typu 2?

Osoby, które mają zdiagnozowaną cukrzycę typu 2, powinny unikać lub wyraźnie ograniczyć owoce, które są bogate w cukier.

Przede wszystkim są to:

  • banany
  • śliwki
  • czereśnie
  • winogrona
  • mandarynki

Nie powinny one również spożywać suszonych i kandyzowanych owoców, które zawierają bardzo dużo cukru i są wysokokaloryczne oraz wszelkiego rodzaju dżemów, słodzonych syropów i soków owocowych.

Jakie owoce można jeść przy cukrzycy typu 2?

Cukrzycy mogą włączyć do swojej codziennej diety owoce, które nie zawierają zbyt dużo cukrów prostych, ponieważ to właśnie węglowodany podnoszą stężenie glukozy we krwi.

Na liście zalecanych owoców, wymienia się:

Jeśli chorujecie na cukrzycę, nie unikajcie owoców, tylko wybierajcie te o których piszemy powyżej. Spożywanie owoców może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka i choroby serca. Owoce są również ważnym źródłem witamin, minerałów i błonnika. Nie wykluczajcie ich ze swojej diety, tylko spożywajcie je z umiarem.

Źródło: przychodnianexus.pl

Czytaj też: 

Prosty trik wykrywający cukrzycę. Wystarczy, że odkręcicie kran
Pixabay
Newsy
Prosty trik wykrywający cukrzycę. Wystarczy, że odkręcicie kran
Picie wody jest ogromnie ważne dla ludzkiego organizmu. Zalecane dwa litry dziennie pozwalają właściwie go nawodnić. Woda może również pomóc w wykrywaniu różnych chorób np. cukrzycy. Jak? Przeczytajcie nasz artykuł.

Cukrzyca to przewlekłe schorzenie, którego przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny. Zbyt mała ilość insuliny w organizmie powoduje zakłócenia w zakresie wykorzystania glukozy przez komórki organizmu, co z kolei wpływa na zwiększenie stężenia glukozy we krwi tzw. hiperglikemię.  Cukrzyca typu II dotyka ogromnej części dorosłych Polaków WHO dzieli cukrzycę na cztery typy:  cukrzycę typu I (cukrzyca wieku młodzieńczego, cukrzyca pierwotna),  cukrzycę typu II (cukrzyca wieku dojrzałego, cukrzyca nabyta),  cukrzycę ciążową,  a także inne, specyficzne typy cukrzycy.  Najpowszechniej występującym typem cukrzycy jest cukrzyca typu II. Stanowi ona około 80-90 proc. wszystkich przypadków. Chorują na nią głównie dorosłe osoby, zazwyczaj po 40. roku życia. Nieco bardziej narażone są na nią kobiety, a ryzyko rośnie wraz z wiekiem u obu płci. Sprzyja mu: otyłość, stres, zbyt mała ilość snu, nieprawidłowa dieta oraz występowanie niektórych chorób np. nadczynności tarczycy.  Smak wody może być oznaką cukrzycy  Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje na cukrzycę. Dotyczy to tych, którzy nie badają się regularnie. Sprawdzenie poziomu cukru we krwi pozwala rozwiać wątpliwości dotyczące tego, czy dopadła was ta choroba i czy powinniście rozpocząć leczenie. Jeżeli macie jakiekolwiek podejrzenia poddajcie się temu badaniu. Jeżeli sądzicie, że ten problem was nie dotyczy, ale po wypiciu szklanki wody czujecie słodki smak - powinniście na wszelki wypadek sprawdzić swój cukier. Takie nietypowe odczucia mogą być oznaką, że została zaburzona gospodarka węglowodanowa waszego organizmu. Nieleczona cukrzyca zwiększa poziom glukozy we krwi, co może wywoływać słodki smak w ustach, który czasami można wyczuć po...

Mając cukrzycę unikajcie tych 2 grup produktów. Podnoszą cukier jak żadne inne
Adobe Stock
Newsy
Mając cukrzycę unikajcie tych 2 grup produktów. Podnoszą cukier jak żadne inne
Zdrowa dieta, lekkostrawne potrawy pełne naturalnych, pełnoziarnistych składników, dużo warzyw i owoców, ograniczenie mięsa... To zalecenia, które od lekarzy mogą usłyszeć chorzy na wiele chorób. A o czym przede wszystkim powinni pamiętać cukrzycy?

Cukrzyca to choroba metaboliczna, której objawem jest utrzymujący się nieprawidłowy poziom glukozy we krwi. Przyczyną tego zaburzenia jest niewłaściwe wydzielanie przez trzustkę hormonu regulującego poziom cukru – insulinę. W Polsce na cukrzyce choruje około 2 mln osób. To liczba zdiagnozowanych przypadków. Organizacje zajmujące się jej badaniem alarmują jednak, że diabetyków w naszym kraju może być nawet dwukrotnie więcej. Jak jeść gdy ma się cukrzycę lub jest się zagrożonym tą chorobą? Jakie są przyczyny cukrzycy? Nie wszystkie przypadki zdiagnozowanej cukrzycy mają stwierdzone konkretne przyczyny jej wystąpienia. Poza uwarunkowaniami genetycznymi za powody pojawiania się tej choroby lekarze najczęściej wskazują: Niezdrowy tryb życia Nieprawidłowa dieta Nadmierne spożywanie alkoholu Palenie papierosów Istnieje kilka odmian tej choroby. Pojawia się u kobiet w ciąży, narażone są na nią szczególnie osoby starsze i z nadwagą.  Tak zminimalizujecie ryzyko i skutki choroby. Ta dieta zalecana jest też cukrzykom Zarówno chorzy na cukrzycę już zdiagnozowaną jak i osoby, które chcę uniknąć lub opóźnić pojawienie się choroby, mogą podjąć bardzo proste i bardzo skuteczne działania: Wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe Unikać jakiegokolwiek nadmiaru w składnikach odżywczych. Dieta powinna być różnorodna i zbilansowana Prowadzić aktywny tryb życia W zakresie samej diety należy ograniczyć lub całkiem wyeliminować dwie grupy produktów: Produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Po ich zjedzeniu przez długi czas utrzymuje się wysokie stężenie glukozy we krwi. Należą do nich białe pieczywo, makarony, ryż, drobne kasze np. manna, słodkości Źródła nasyconych kwasów tłuszczowych takie jak: tłuste...

Macie cukrzycę, a jecie wafle ryżowe i jogurty? Sprawdźcie, jak to się może skończyć
Adobe Stock
Newsy
Macie cukrzycę, a jecie wafle ryżowe i jogurty? Sprawdźcie, jak to się może skończyć
Jedzenie tych przekąsek nie jest dobrym pomysłem, jeśli cierpicie na cukrzycę. Sprawdźcie, dlaczego.

Osoby cierpiące na cukrzycę doskonale wiedzą, że muszą ściśle przestrzegać zaleconej przez lekarza diety. Dzięki temu mogą zachować zdrowie na dłużej i spowolnić postępy choroby. Wcześnie wykryta cukrzyca jest możliwa do opanowania za pomocą diety, dlatego tak ważne jest jej konsekwentne przestrzeganie. Oczywistym jest, że zakazane są słodycze czy owoce w dużych ilościach, jednak istnieją produkty, których nikt by nie podejrzewał o sabotowanie diety dla cukrzyka. Sprawdźcie, czego należy unikać.  Jogurty a cukrzyca Wydawałoby się, że bogate w białko i wapń jogurty to bezpieczny produkt dla osób chorych na cukrzycę. I tak jest, ale z jednym wyjątkiem - to nie mogą być jogurty owocowe ze sklepu. Znajduje się w nich bardzo dużo cukru, który następnie powoduje wzrost glukozy we krwi. Nie trzeba jednak całkowicie rezygnować z jogurtów z owocami - wystarczy, że będzie się je przygotowywało samodzielnie. Do jogurtu naturalnego dodajcie po prostu świeże truskawki, maliny i inne owoce - będzie znacznie zdrowszy, a przede wszystkim pozbawiony niepotrzebnej dawki cukru.  Wafle ryżowe w diecie cukrzyka Kolejnym produktem, który jest niewskazany przy cukrzycy są wafle ryżowe. Ta informacja może zdziwić zwłaszcza osoby odchudzające się, ponieważ wafle często pojawiają się w dietach na redukcję wagi. Jednak przy cukrzycy nie powinno się ich jeść - ryż, z którego wytwarza się wafle zawiera skrobię (podobnie jak ziemniaki), a ta podnosi poziom cukru we krwi. Z tego też powodu jedzenie wafli ryżowych w dużych ilościach na diecie odchudzającej nie przynosi efektów, ponieważ produkt ten szybko wywołuje uczucie głodu.  Czego powinni unikać cukrzycy? Osoby zmagające się z cukrzycą muszą uważnie dobierać produkty w swojej diecie i unikać między innymi takich produktów jak:...

Czy cukrzycy mogą pić mleko? Sprawdźcie, jak wpływa ono na poziom cukru
Adobe Stock
Newsy
Czy cukrzycy mogą pić mleko? Sprawdźcie, jak wpływa ono na poziom cukru
Mleko zawiera wiele cennych składników odżywczych, ale czy jest ono bezpieczne do picia, jeśli mamy cukrzycę? Sprawdźcie.

Mleko jest doskonałym źródłem białka, wapnia i witaminy D, których potrzebujemy, aby utrzymać zdrowe kości, zachować siłę mięśni i zapobiegać osteoporozie. Mleko reguluje również ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka oraz chroni mózg i koi nerwy. Czy jednak na pewno osoby chore na cukrzycę powinny je pić? Co należy wiedzieć o cukrzycy typu I i cukrzycy typu II? Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że obecnie w naszym kraju, na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, z czego około nawet 25% o tym nie wie... Cukrzyca typu 1 to stan, w którym trzustka wytwarza niewiele insuliny lub nie wytwarza jej wcale. To choroba autoimmunologiczna, która zwykle rozpoczyna się nagle, w czasie dzieciństwa. Cukrzycą tą można odpowiednio zarządzać, ale nie można jej zapobiec. W typie 1, niezwykle istotne jest zrównoważenie spożycia węglowodanów (cukrów, skrobi i błonnika, których organizm zużywa na energię) zastrzykami insuliny przy każdym posiłku.  W przypadku cukrzycy typu 2, trzustka: może nie wytwarzać wystarczającej ilości insuliny ciało może nie używać jej tak, jak powinno Stan ten rozwija się powoli i ma wyraźne powiązanie z otyłością. Nasze ryzyko zachorowania na ten typ cukrzycy wzrasta także, gdy ktoś w naszej najbliższej rodzinie także na nią choruje, mamy historię cukrzycy ciążowej, jesteśmy w starszym wieku i nie jesteśmy aktywni fizycznie. Czy cukrzycy mogą pić mleko? Spożywanie nabiału jest dla większości z nas niezwykle kluczowym aspektem naszej diety, ponieważ dostarcza naszemu organizmowi niezwykle cennego wapnia. Niestety, nabiał zawiera też tłuszcze i węglowodany, co czyni go niebezpiecznym dla osób z cukrzycą. Żeby zrozumieć istotę tego problemu, porównajmy, ile...