Ten wypiek jest świetną alternatywą nie tylko dla osób nietolerujących glutenu, ale również dla tych, którzy chcą spróbować czegoś nowego w kuchni. Łatwy i szybki w przygotowaniu. Ciekawy w smaku i lekko żółty w środku, a to za sprawą dodanej do niego kurkumy. Delikatny, puszysty i pięknie wyrośnięty. Koniecznie musicie spróbować. 

Jak zrobić pasztet z kalafiora?

Kalafiora dodawanego do pasztetu warzywnego nie musicie wcześniej gotować. Wystarczy go rozdrobnić. Użyjcie do tego blendera. Nie przesadźcie jednak z miksowaniem. Kalafior powinien mieć grudki. Idealna byłaby konsystencja ryżu. 

Możecie użyć dowolnych, ulubionych przypraw. Wykorzystajcie czosnek, zioła prowansalskie, pieprz ziołowy, lubczyk. Kalafior jest delikatny w smaku, warto więc nadać mu nieco charakteru. 

Zobacz także:

Ten pasztet piecze się około 40 minut. Jeżeli nie jesteście pewni czy już jest upieczony - użyjcie długiej, drewnianej wykałaczki. Nakłujcie nią bochenek i jeżeli po wyjęciu będzie sucha, wasz wypiek jest gotowy. 

Przepis na pasztet z kalafiora 

Składniki: 

  • 1 mały kalafior 

  • 6 jajek 

  • 1 szklanka zmielonych migdałów 

  • 1 łyżka proszku do pieczenia 

  • 1 łyżeczka kurkumy 

  • 1 łyżeczka soli 

  • 1 łyżeczka suszonego oregano 

  • 2 łyżeczki nasion czarnuszki 

Sposób przygotowania: 

  1. Piekarnik rozgrzejcie do 170-180 stopni Celsjusza. 
  2. Surowego kalafiora rozdrobnijcie przy pomocy blendera. Krótko zmiksujcie, tak by uzyskał konsystencję ryżu, nie papki. 
  3. Oddzielcie białka od żółtek. Białka ubijcie na sztywną pianę. To dzięki temu zabiegowi chleb będzie puszysty jak chmurka. 
  4. Do miski z żółtkami dodajcie mielone migdały, oliwę z oliwek, proszek do pieczenia, kurkumę, sól, oregano i czarnuszkę. Połączcie je dokładnie, ale nie blendujcie.  
  5. Dodajcie zmiksowanego kalafiora, a na końcu ubitą pianę z białek. Delikatnie wymieszajcie. 
  6. Podłużną foremkę wyłóżcie papierem do pieczenia lub posmarujcie oliwą. Do tak zabezpieczonej formy wlejcie przygotowana masę. 
  7. Wstawcie do piekarnika na około 40 minut. Obserwujcie rumieniec.  
  8. Ten wypiek doskonale smakuje zarówno na gorąco, jak i na zimno. Po wyjęciu ukrójcie kromkę i posmarujcie masłem. Pyszna, prawda? 

Smacznego! 

Źródło: ofeminin.pl