Piwo do obiadu nie dziwi. A zupa piwna? Tak, to możliwe. Jeśli chcecie się zdecydować na mało standardowy posiłek, zaserwujcie swoim domownikom coś pysznego i jednocześnie nieoczywistego.

Piwo - najczęściej spożywany napój alkoholowy

Piwo nie ma sobie równych jeśli chodzi o popularność. To najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy oraz trzeci pod względem chęci sięgania po niego. Wyprzedza je tylko woda i herbata. Powstaje w wyniku fermentacji alkoholowej brzeczki piwnej.

Brzeczka to nic innego jak wyciąg ze słodu browarnego z dodatkiem chmielu i innych surowców. Charakterystycznymi cechami piwa są substancje pochodzenia zbożowego, aromat i goryczka chmielowa, alkohol oraz dwutlenek węgla.

Najpopularniejsze piwa, jasne lagery, zawierają przeciętnie ponad 90% wody i ok. 5% alkoholu objętościowo, ale wartości te mogą odbiegać w zależności od stylu piwa. Drożdże piwne w procesie fermentacji pozwalają uzyskać nawet do kilkunastu procent objętości alkoholu.

Zobacz także:

Browar i zdrowie mają ze sobą wiele wspólnego

Regularne spożycie piwa pozytywnie wpływa na tkankę kostną i może być sposobem na zapobieganie osteoporozie. Niskoprocentowe piwo w niewielkich ilościach może być także zalecane przez lekarzy w celu leczenia schorzeń przewodu moczowego, w stanach przed i pooperacyjnych pęcherzyka żółciowego.

Zupa piwna

Nasze babcie wykorzystywały browar w jeszcze innym celu, myły nim głowę. Wyciąg z chmielu bogaty w olejki eteryczne, flawonoidy i garbniki działa na włosy wzmacniająco i zmniejsza ryzyko przetłuszczania. Choć to nie jedyne, sprytne zastosowanie piwa! 

Jest ono przede wszystkim produktem spożywczym. Zupa piwna z serem to pyszne i rozgrzewające danie, które sprawdzi się w chłodne, zimowe  dni. Sam alkohol w nim zawarty też nie powinien przerażać. Wyparuje w całości w trakcie gotowania.

Potrzebne składniki:

  • 150 g masła

  • 4 łyżeczki posiekanego czosnku

  • 100 g mąki pszennej

  • 700 ml piwa 

  • ok. 200 ml wody

  • 300 g śmietany 12 lub 18 procent

  • pieprz i sól do smaku

  • 300 g sera cheddar

Sposób przygotowania

  1. Na maśle podsmażamy czosnek, po zrobieniu którego, na tę samą patelnię już bez czosnku wsypujemy mąkę. 

  2. Kolejno wlewamy do mąki piwo i wodę.

  3. Całość gotujemy przez kilka minut, aż alkohol zacznie wyparowywać.

  4. Do wywaru dodajemy śmietanę i ser cheddar. Czekamy aż wszystko się połączy, a ser rozpuści.

  5. Doprawiamy zupę solą i pieprzem. Jeśli lubicie ostre smaki nie zaszkodzi odrobina chili i imbiru.

Place lizać!