Każdy ma swój przepis na ulubioną jajecznicę. Jednak wiele osób się zgodzi, że słabo ścięta albo za mocno przypieczona są wręcz niesmaczne. Odpowiednie przygotowanie tej potrawy, a także dodatki mają wpływ na ostateczny smak.

Cenne właściwości jaj

O tym, że jajka są dobrym składnikiem diety wiadomo nie od dziś. Są doskonałym źródłem białka, a do tego są niskokaloryczne, co powoduje iż idealnie się sprawdzą dla osób starających się zrzucić zbędne kilogramy. Ponadto zawierają wiele witamin i mikroelementów, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Wśród tych wartości można śmiało wyróżnić fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, a także takie witaminy jak A, D, E oraz K. 

Dlaczego warto włączyć jaja do codziennej diety?

Spożywanie jaj w rozsądnych ilościach niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak:

  • dzięki zawartości luteiny w żółtku jaja, poprawia się widzenie, a dodatkowo chroni gałkę oczną przez szkodliwym promieniowaniem,
  • luteina również ma wpływ na zmniejszenie ryzyka występowania chorób serca oraz nowotworu jelita grubego,
  • białko jaja przyczynia się do stabilizacji cukru we krwi,
  • dostarcza organizmowi w czystej postaci białko, które jest idealnym budulcem mięśni,
  • wspomaga odchudzanie odchudzanie,
  • jaja zawierają wiele witamin i mikroelementów pozytywnie wpływających na organizm,
  • a przede wszystkim jest szereg możliwości wykorzystania tego produktu w kuchni.

Karta dań z jaj

Jaja są bardzo uniwersalne, więc można z nich przygotować wiele różnych potraw. Jednak są one najczęściej serwowane na pierwszy posiłek w ciągu dnia, czyli śniadanie. Typowym klasykiem jest jajecznica, jaja sadzone, na miękko bądź twardo. Z jaj można również przygotować omlet na wytrawnie czy słodko, fritattę, zapiekane muffiny jajeczne z warzywami lub też jajka w koszulkach. Tutaj jest wszelka dowolność w przygotowaniu potrawy z udziałem tego produktu. Wszystko zależy od kreatywności i chęci.

Zobacz także:

 Tego nie dodawajcie do jajecznicy!

Jajecznica jest serwowana na śniadanie wraz z innymi dodatkami. Do najpopularniejszych należy bekon, pieczarki, pomidor czy szczypiorek. Najlepsza jest ścięta, a jednocześnie delikatnie wilgotna. Absolutnym grzechem jest dodawanie do jaj mleka! Ten sposób niszczy cały smak dania, zamiast smażyć to jaja się gotują i rozcieńczają. Mleko jest kategorycznie zabraniane przez szefów kuchni. Nie popełniajcie więcej tego błędu!