Dodajcie do ziemniaków tę 1 rzecz, a ugotują się znacznie szybciej. Zaoszczędzicie sporo energii
Adobe Stock
Newsy

Dodajcie do ziemniaków tę 1 rzecz, a ugotują się znacznie szybciej. Zaoszczędzicie sporo energii

Męczy was powolne gotowanie ziemniaków? Zastosujcie ten prosty trik a w mig będą gotowe.

Ziemniaki to nieodłączny element tradycyjnej polskiej kuchni. To warzywo, bez którego trudno sobie  nawet wyobrazić gotowanie. Kremowe puree, kopytka, kluski śląskie, frytki czy placki ziemniaczane – propozycji podania tego warzywa jest naprawdę mnóstwo. Ziemniaki są jednak nieco kłopotliwe, ponieważ trzeba sporo odczekać zanim będą ugotowane – zwykle od 20 do nawet 30 minut, przy czym czas gotowania ziemniaków zależy od ich wielkości, ilości i gatunku. Czy da się jakoś przyspieszyć ten proces?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak przyspieszyć gotowanie ziemniaków

Męczy was długie gotowanie ziemniaków? Oto kilka sprytnych sztuczek, dzięki którym skrócicie gotowanie ziemniaków co najmniej o połowę.

  • Bez względu na to, jaki sposób gotowania ziemniaków wybierzecie, jeśli nakłujecie je widelcem bez obierania, ugotują się o wiele szybciej.
  • Obierzcie ziemniaki i pokrójcie je w kostkę, a następnie ugotujcie. Ziemniaki w mundurkach lub całe, obrane ziemniaki, gotują się znacznie dłużej niż ziemniaki pokrojone w kostkę. Żeby jeszcze bardziej przyspieszyć ten proces, zalejcie ziemniaki wodą ugotowaną w czajniku. Tak przygotowane ziemniaki ugotują się w mig. Pamiętajcie tylko, że garnek trzeba przykryć pokrywką, by ciepło nie uciekało. Ta metoda skróci czas gotowania ziemniaków do 10 minut (a może nawet do pięciu).
  • Dodajcie do garnka łyżkę masła lub margaryny. Do garnka z ziemniakami możecie też dodać łyżkę masła lub margaryny. Dzięki nim ziemniaki nie tylko będą miały lepszy smak, ale też szybciej się ugotują.
Zobacz także
Upieczcie ziemniaka i połóżcie na dłoń. Po 15 minutach sprawdźcie co się stało

Upieczcie ziemniaka i połóżcie na dłoń. Nie uwierzycie, co stanie się po 15 minutach 

Chcecie zrobić idealne placki ziemniaczane? Dodajcie do nich 2 niezwykłe składniki

Chcecie zrobić idealne placki ziemniaczane? Dodajcie do nich 2 niezwykłe składniki

Czy ugotowane ziemniaki są zdrowe?

Gotowane ziemniaki są bogate w witaminy i minerały, takie jak: potas, fosfor, witaminy z grupy B i witaminę C. Są też niskokaloryczne (ugotowany w skórce duży ziemniak, ważący około 300 gramów, ma 261 kalorii) i niskotłuszczowe (ziemniak taki ma tylko 0,3 grama tłuszczu), a wysoka zawartość błonnika pomaga dłużej czuć się sytym. Ugotowany ziemniak jest bogaty w niezbędne minerały, które pomagają budować mocne kości i korzystnie wpływają na funkcjonowanie nerwów i mięśni.

Przyjęło się sądzić, że ziemniaki są z natury tuczące, ale to nieprawda. Stają się one takie, jeśli dodamy do nich masło lub śmietanę, ponieważ znacznie zwiększymy przez to liczbę kalorii i gramów tłuszczu. Jeśli więc jesteście na diecie i chcecie schudnąć, przyprawcie je ziołami lub niskokalorycznymi przyprawami.

Pieczony czy gotowany? Który ziemniak jest zdrowszy?

Pamiętajcie, że gotowanie ziemniaka pozbawia go niektórych składników odżywczych. O wiele bardziej wartościowy jest pieczony ziemniak.

Tak przygotowany ziemniak ma więcej składników odżywczych:

  • dostarcza 6 gramów białka
  • 6 gramów błonnika
  • ma około 25% więcej magnezu niż gotowany ziemniak
  • zawiera również o 40% więcej fosforu i potasu
  • zawiera czterokrotnie więcej kwasu foliowego

Źródło: healthyeating.sfgate.com, msn.com.pl

Solicie wodę na ziemniaki na początku gotowania czy pod koniec? 1 z tych metod spowalnia gotowanie
AdobeStock
Newsy
Solicie wodę na ziemniaki na początku gotowania czy pod koniec? 1 z tych metod spowalnia gotowanie
Obraliście ziemniaki, pokroiliście je na kawałki i włożyliście do garnka z wodą. Jak prawidłowo ugotować ziemniaki, by szybko były miękkie? Musicie pamiętać o kilku prostych zasadach.

Jak ugotować ziemniaki, aby były miękkie? Liczy się nie tylko czas gotowania, ale też moment posolenia wody, w której gotują się ziemniaki. A wy solicie wodę na ziemniaki na początku czy pod koniec gotowania? Mało kto wie o tym, że jedna z tych metod mocno przyczynia się do tego, że ziemniaki wolniej się gotują. Kiedy posolić wodę na ziemniaki? Gotowanie ziemniaków może nie wydawać się trudne, ale wymaga podjęcia pewnych kroków, dzięki którym nasze ziemniaki będą miały idealny smak i konsystencję. Czy ziemniaki należy gotować w zimnej czy we wrzącej wodzie? Lepiej je pokroić na mniejsze części czy zostawić w większych kawałkach? Przykrywać je czy lepiej nie? Wreszcie – kiedy posolić wodę na ziemniaki? Na początku, czy pod koniec gotowania? Wyjaśniamy. Ziemniaki ugotują się szybciej, jeśli pokroicie je na kawałki przed ugotowaniem. Nie muszą być bardzo małe, ale wiedzcie, że im drobniej pokroicie ziemniaki, tym szybciej się one ugotują. Starajcie się również, aby kawałki były mniej więcej tej samej wielkości, aby ugotowały się w tym samym czasie. Niektóre osoby wkładają ziemniaki do zimnej wody i zagotowują je, a inni zalewają je wrzątkiem. Który z tych sposobów jest lepszy? Wstawienie ziemniaków do gorącej wody sprawi, że ugotują się one o wiele szybciej. Poza tym,  będą one miały więcej wartości odżywczych. Zawarte w ziemniakach witaminy dużo szybciej się ulatniają w dłuższym procesie gotowania, Wówczas ucieka z nich dużo witaminy C – rozpuszcza się ona w temperaturze do 70 stopni Celsjusza. To dlatego lepiej jest wrzucić ziemniaki do wrzącej wody. Pamiętajcie też, żeby woda do gotowania ziemniaków przykrywała je wszystkie. Jeśli o tym zapomnicie, ziemniaki, które będą wystawać, będą po prostu niedogotowane....

Woda do gotowania ziemniaków
Newsy
Czy ziemniaki należy gotować w małej czy dużej ilości wody? Tylko wtedy wyjdą najsmaczniejsze
Nawet tak prosta czynność może robić dużą różnicę w smaku! Sprawdźcie jak prawidłowo gotować ziemniaki.

Większość z was gotuje pewnie ziemniaki praktycznie codziennie. Na pewno macie swój sprawdzony sposób gotowania ziemniaków. Jesteście pewni, że gotujecie je tak, by zachować najwięcej wartości odżywczych i smaku w tych bulwach? Pomagamy w uzyskaniu odpowiedzi na to pytanie. Ziemniaki Ziemniaki nieodłącznie kojarzą się z polską kuchnią. Choć znane i kochane na całym świecie, my mamy do nich wyjątkowy sentyment. Niezależnie od tego, czy najbardziej lubicie je w formie prostej: ugotowane w kawałkach, posypane koperkiem i ewentualnie masłem, czy wolicie zrobić z nich puree lub inne przetwory: kluski, czy kopytka, ziemniaki - muszą być dobrze ugotowane. Przeczytajcie co to dokładnie znaczy. Jak gotować ziemniaki by traciły mniej wartości odżywczych? Gotujcie ziemniaki w mundurkach lub jeśli je obieracie, róbcie to tak, by obierki były jak najcieńsze. To pod skórką znajduje się najwięcej wartości odżywczych w ziemniaku. Im krótsze gotowanie, tym mniejsza utrata wartości odżywczych. Gotujcie wiec ziemniaki pod przykrywką, by były gotowe szybciej. Jeśli macie taką możliwość, zastosujcie szybkowar, który przyśpieszy proces gotowania pyr. Ziemniaki zawsze wrzucajcie do gotującej się wody. Dzięki temu, że bulwy będą miały styczność z wodą przez krótszy czas, zostanie z nich wymytych mniej cennych składników odżywczych. Woda do gotowania ziemniaków Na pewno macie swój sprawdzony garnek do gotowania ziemniaków. Czy jednak jest on wystarczająco duży i zapewnia właściwe proporcje ziemniaków do wody przy ich gotowaniu? Właściwa proporcja wody do ziemniaków to około 3 litrów wody na 1 kg ziemniaków . Ziemniaki powinno się gotować w dużej ilości wody, by ciepło dostarczane było do nich równomiernie. Jeśli ziemniaki w...

gotowanie ziemniaków
Adobe Stock
Newsy
Genialna sztuczka na ugotowanie ziemniaków w 5 minut. Wystarczy zrobić z nimi ten zabieg
Ziemniaki to najpopularniejszy dodatek do obiadu. Ich ugotowanie niestety zajmuje trochę czasu, co zazwyczaj niecierpliwi głodnych bliskich. Aby ich gotowanie było szybsze, wystarczy zastosować ten jeden patent.

Podczas przygotowywania obiadu często pada pytanie, kiedy będzie gotowy. Najczęściej można wówczas usłyszeć odpowiedź: „Jak ziemniaki się ugotują”. Jakby nie patrzeć to właśnie one potrzebują większej ilości czasu. Aby przyspieszyć cały proces i nie trzymać dłużej w niepewności bliskich, wystarczy zastosować pewien trik, który wpłynie na szybkość gotowania. Co zrobić z ziemniaków? Często wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż ziemniaki są jednym z najczęściej wykorzystywanych produktów w codziennej kuchni. Są nie tylko dodatkiem do większości potraw. Nikt zresztą nie wyobraża sobie kotleta schabowego czy mielonego bez tradycyjnie tłuczonych tłuczkiem ziemniaków. Poza tym są one również składnikiem kopytek, leniwych, pyz, klusek śląskich czy pierogów. Można z nich również przygotować frytki, puree lub dodać do sałatki jarzynowej. Są tak uniwersalnym warzywem, że ciężko wyobrazić sobie bez nich codzienną kuchnię.  Właściwości zdrowotne ziemniaków Oprócz tego, że ziemniaki są ważnym produktem w każdej diecie to również zawierają wiele cennych wartości. Wśród nich można wyróżnić, takie jak: sód, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor czy witaminy z grupy B, K i C. Wpływają one w pozytywny sposób na funkcjonowanie organizmu. Do wartościowych właściwości zdrowotnych zalicza się: właściwa praca układu trawiennego, zapewnienie uczucia sytości, prawidłowo praca układu sercowo-krwionośnego, zapobiegają mutacji komórek nowotworowych, korzystnie wpływają na samopoczucie, obniżają ciśnienie krwi, poprawiają stan skóry, wspomagają prawidłowe widzenie. Dzięki wielu wartościom odżywczym, witaminom, mikroelementom oraz...

Dodajcie to do wody na ziemniaki. Będą o niebo lepsze po ugotowaniu
AdobeStock
Newsy
Dodajcie to warzywo do wody na ziemniaki. Będą o niebo lepsze po ugotowaniu
Ziemniaki to jeden z najpopularniejszych dodatków do obiadu. Jak ugotować perfekcyjne w smaku ziemniaki? Oto garść przydatnych porad.

Jak ugotować idealne w smaku tłuczone ziemniaki? Zanim przystąpicie do gotowania ziemniaków, na początku należy je oczywiście umyć i w razie potrzeby – obrać ze skórki. Niektórzy gotują ziemniaki w skórce, aby zachować ich składniki odżywcze i smakowe. Bez względu na to czy zdecydujecie się ugotować ziemniaki w skórce czy bez, przed wrzuceniem ich do wody dodajcie do niej szczyptę soli, pokrójcie je na na mniejsze kawałki, aby skrócić czas ich gotowania. Niektórzy wkładają ziemniaki do zimnej wody i gotują je, a inni zalewają je wrzątkiem. Która z tych metod jest prawidłowa? Do jakiej wody należy wrzucać ziemniaki - zimnej czy wrzącej? Wstawienie ziemniaków do gorącej wody spowoduje, że ugotują się one znacznie szybciej oraz sprawi, że zawarte w ziemniakach witaminy, będą się wolniej ulatniać niż gdy umieścimy je w zimnej wodzie. Podczas długiego gotowania ziemniaków, ucieka z nich dużo witaminy C – rozpuszcza się ona w temperaturze do 70 stopni Celsjusza. Aby temu zapobiec, należy wrzucać ziemniaki do wrzątku. Co warto dodać do ziemniaków podczas gotowania? Jeżeli chcecie nadać swoim gotowanym ziemniakom więcej smaku i aromatu, dodajcie do nich pietruszkę. Dzięki temu wasze tłuczone ziemniaki będą o wiele lepsze w smaku i jeszcze zdrowsze. Polecamy także eksperymenty z innymi warzywami,  które delikatnie poprawią smak ziemniaków. Co jeszcze warto dodać do gotowanych ziemniaków? Do gotujących ziemniaków możecie też oczywiście dodać inne warzywa takie jak np. kalafior, marchewka czy papryka. Możecie też dodać do nich ulubione przyprawy: pieprz kozieradkę kminek liść laurowy ziele angielskie Korzeń pietruszki zawiera wiele cennych witamin i minerałów, takich jak:...