Dlaczego warto pić gorącą wodę?
Adobe Stock
Newsy

Chcecie szybko schudnąć? Pijcie szklankę gorącej wody dokładnie o tej porze. To działa

O tym, że człowiek powinien wypijać ok. 2 litrów wody dziennie wie chyba każdy. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jej temperatura również ma znaczenie.
Weronika Kępa
marzec 10, 2021

Woda stanowi aż 60 proc. masy ludzkiego ciała i odgrywa bardzo ważną rolę w waszym organizmie – nawadnia komórki i tkanki, reguluje procesy metaboliczne, pomaga w przyswajaniu substancji odżywczych, a także rozrzedza krew. Bez niej nie przeżylibyście nawet tygodnia. Dlatego tak ważne jest wypijanie co najmniej 2 litrów wody dziennie.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Objawy niedoboru wody w organizmie

Jeśli wypijacie za małą ilość wody w ciągu dnia, prędzej czy później, da wam się to we znaki. Zaczną wam bowiem doskwierać uporczywe bóle głowy, wystąpią kłopoty z sercem i trawieniem, zaobserwujecie problemy z pamięcią, koordynacją oraz koncentracją. 

Do skutków niedoboru wody zalicza się również wysychanie błon śluzowych, obniżoną odporność na infekcje oraz choroby, mniejszą ilość wydalanego moczu, utratę apetytu, osłabienie, bezsenność, rozdrażnienie, pragnienie oraz zaczerwienienie skóry.

Konsekwencje zdrowotne wynikające z odwodnienia to między innymi zaburzenia mowy i widzenia, omdlenia, zmiany ciśnienia krwi, zaparcia, przednerkowa niewydolność nerek czy upośledzenie wydzielania śliny. 

Pamiętajcie jednak, że woda stanowi główny składnik wielu produktów spożywczych takich jak ogórek, brokuł, papryka, rzodkiewka, grejpfrut, jabłko, mleko czy mięso. Nie musicie więc wypijać aż 2 litrów dziennie w czystej postaci. Wystarczy kilka szklanek, najlepiej z ciepłą wodą.

Korzyści wynikające z picia gorącej wody

Okazuje się, że więcej korzyści wynika z picia gorącej niż zimnej wody. Ta przede wszystkim wspaniale przyspiesza wasz metabolizm, oczyszcza organizm z toksyn, podnosi temperaturę ciała powodując pocenie oraz sprawia, że dłużej czujecie się najedzeni. Włączając ją do swojej codziennej diety możecie więc o wiele szybciej schudnąć.

Musicie także pamiętać, że gorąca woda niesamowicie pobudza pracę żołądka oraz jelit. Stanowi więc naturalne lekarstwo na różne dolegliwości m.in. zaparcia, nudności czy uczucie ciężkości. Na tym jednak nie koniec.

Regularne picie gorącej wody idealnie oczyszcza cerę – neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników co sprawia, że skóra staje się napięta, nawilżona i elastyczna. Jej spożywanie okazuje się również pomocne podczas infekcji – łagodzi ból gardła, rozrzedza flegmę i działa wykrztuśnie.

Kiedy najlepiej pić gorącą wodę?

Eksperci twierdzą, że szklankę gorącej wody najlepiej jest wypijać na czczo, pół godziny przed śniadaniem. Jeśli jednak przed wyjściem do pracy nie macie zbyt wiele czasu na takie rytuały, możecie również sięgnąć po gorącą wodę godzinę po spożyciu dowolnego posiłku. 

Komentarze