Chcecie porządnie wyczyścić piekarnik? Włóżcie do niego tabletkę do zmywarki, a nie uwierzycie co się stanie
Adobe Stock
Newsy

Chcecie porządnie wyczyścić piekarnik? Włóżcie do niego tabletkę do zmywarki, a nie uwierzycie co się stanie

Czyszczenie piekarnika nie należy do najłatwiejszych zadań pod słońcem. By ją sobie nieco ułatwić, warto użyć jednego patentu z użyciem tabletki do mycia zupełnie innego sprzętu kuchennego.
Weronika Kępa
marzec 25, 2021

Ciasta, kaczki i pasztety – to one zajmują większość czasu, który spędzacie na przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych. Nie ulega wątpliwości, że bez pomocy piekarnika nie powstałby żaden mazurek, babka czy sernik. Aby tradycji stała się zadość konieczne jest jego użycie.

Jeśli choć raz zdarzyło wam się szykować święta we własnym domu z pewnością wiecie, że kuchnia zamienia się wtedy w istny plac boju. Na blatach nie brakuje rozsypanej mąki, kawałków wylatującego z miksera ciasta i klejącego się miodu. W nie lepszym stanie jest wnętrze pracującego na pełnych obrotach piekarnika.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Czyszczenie piekarnika to znienawidzona czynność

Czyszczenie piekarnika z pewnością nie należy do waszych ulubionych czynności domowych. Wynika to z faktu, że wiele osób zwyczajnie nie wie, jak prawidłowo rozpuścić tłuszcz i zaschnięte oraz przypalone kawałki ciasta. Okazuje się, że zakupione w sklepie detergenty często nie dają sobie z tym rady. Do gry muszą więc wkroczyć niezawodne, domowe sposoby.

Jak wyczyścić piekarnik kostką do zmywarki?

Piekarnik możecie wyczyścić w naprawdę bardzo łatwy sposób. Wystarczy, że sięgniecie po tabletkę do zmywarki, umieścicie ją na blaszce do pieczenia, zalejecie wrzątkiem i zamkniecie w nagrzanym do 100 st. C sprzęcie na ok. 2 godziny.

Pod wpływem gorącej wody tabletka zacznie się rozpuszczać, a para osiądzie na ściankach piekarnika zmiękczając każdy rodzaj brudu – przypalone resztki jedzenia oraz tłuszcz.

Po upływie tego czasu wyjmijcie blachę, wylejcie pozostałą w niej wodę i przetrzyjcie wnętrze piekarnika wilgotną szmatką, a następnie ręcznikiem papierowym. Efekt z pewnością was zaskoczy. Sprzęt będzie błyszczał jak nowy.

Zobacz także

Inny sposób na wyczyszczenie piekarnika

Jeśli nie macie w domu kostek do zmywarki możecie wyczyścić swój piekarnik w inny sposób. Zacznijcie od wyjęcia z niego wszystkich blach oraz grilla, a następnie umieśćcie je w wannie lub pod prysznicem i zalejcie gorącą wodą z kranu. Dodajcie proszku do prania ubrań, sody oczyszczonej lub płynu do naczyń. Tak przygotowane blachy zostawcie do namoczenia na całą noc.

Następnego dnia przy pomocy szorstkiej gąbki oczyśćcie dokładnie blachy. Brud powinien odchodzić z łatwością. 

Do wyczyszczenia wnętrza piekarnika użyjcie domowej mieszanki, na którą składają się 2 łyżki sody oczyszczonej, 2 łyżki octu oraz 2 łyżki wody.

Najpierw rozgrzejcie sprzęt do 100 st. C, a następnie wysmarujcie go własnej roboty detergentem. Po kilku godzinach zetrzyjcie brud przy pomocy mokrej szmatki i płynu do naczyń. Wasz piekarnik będzie jak nowy.

Czytaj także: 

Komentarze