Chcecie oszczędzić na jedzeniu? Zwróćcie uwagę na dolne półki w sklepie 
AdobeStock
Newsy

Chcecie oszczędzić na jedzeniu? Zwróćcie uwagę na dolne półki w sklepie 

Produkty w sklepach zdrożały tak bardzo, że coraz ciężej utrzymać wydatki na artykuły spożywcze w sensownych ramach. A jednak wciąż można jeść dobrze i zdrowo. Wystarczy przestrzegać kilku zasad. 

Podwyżki cen dotyczą nie tylko wyszukanych mięs czy owoców morza, lecz także produktów pierwszej potrzeby jak masło, mleko, cukier czy chleb. Nie chcielibyście zapewne rezygnować z jakości i wybierać produkty tanie i mało odżywcze, czy wręcz niebezpieczne dla waszego zdrowia. Zobaczcie zatem, jak można mądrze i skutecznie oszczędzać na jedzeniu. 

Planujcie posiłki i kupujcie za gotówkę 

Planowanie posiłków na tydzień to dosyć znany sposób na oszczędzanie. Pozwoli wam uniknąć nieprzewidzianych, spontanicznych zakupów w środku tygodnia. Jeden lub dwa ostatnie dni w planowanym jadłospisie możecie zrobić tzw. dniami resztek i wykończyć w ten sposób zapasy przed następnymi zakupami. Robiąc tak unikniecie marnowania jedzenia i pieniędzy. 

Przed wyjściem na zakupy ustalcie dokładnie, ile możecie (i chcecie) na nie tego dnia wydać. Nie bierzcie ze sobą karty, tylko odliczoną gotówkę. W ten sposób wydacie tyle ile sobie założyliście 

Zobacz także
Pod żadnym pozorem nie pijcie tego napoju, jeśli idziecie na zakupy. To się źle skończy dla waszego portfela

Pod żadnym pozorem nie pijcie tego napoju, gdy idziecie na zakupy. To się źle skończy dla waszego portfela

Przedświąteczne zakupy w PRL-u: długie kolejki, brak karpia i propaganda w prasie.

Przedświąteczne zakupy w PRL-u: długie kolejki, brak karpia i propaganda w prasie. Pamiętacie?

Zakupy online to świetny sposób na kupowanie bez emocji 

Robienie zakupów online ma sporo zalet, nie jest jednak zbyt rozpowszechnione w społeczeństwie. A szkoda.  

  • Po pierwsze jesteście w stanie, na spokojnie (w domowych warunkach), wybrać tylko najpotrzebniejsze produkty.  

  • Oszczędzicie w ten sposób również swój czas i benzynę 

  • Unikniecie sklepowych sztuczek, które mamią i kuszą kupujących “na żywo”.  

  • A dodatkowo, możecie szybko porównać oferty różnych sklepów i skorzystać z tej, która jest obecnie najbardziej atrakcyjna. 

Patrzcie na dolne półki w sklepach 

Na dolnych półkach w sklepach (czasem też na górnych) kryją się prawdziwe skarby. Znajdziecie tam dobrej jakości produkty, które nie wykupiły sobie odpowiedniego marketingu w markecie i dlatego nie znajdują się na wysokości waszych oczu. Ich jakość nie odbiega od bardziej widocznych produktów, a cena zazwyczaj tak. 

Szukajcie tańszych zamienników znanych marek. Są to rzeczy podobne do znanych i reklamowanych, o zbliżonych składach a jednak tańsze. Wybierajcie produkty „no-name", innymi słowy produkty nieznane, niemarkowe. 

Zwróćcie, też uwagę na marki własne sklepów, czyli takie, które zostały wykonane na zlecenie sieci handlowych. Niepozorne, tańsze, bardzo dobrej jakości. Znajdziecie je w wielu znanych sklepach. 

Źródło: darlowo.naszemiasto.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

 Czy w czasie inflacji można zaoszczędzić na jedzeniu? Zróbcie to, a poczujecie różnicę w portfelu
Flickr
Newsy
Czy w czasie inflacji można zaoszczędzić na jedzeniu? Zróbcie to, a poczujecie różnicę w portfelu 
Inflacja szaleje, a ceny rosną w zastraszającym tempie. Jak zatem wydawać mniej pieniędzy na jedzenie? Zobaczcie sprawdzone sposoby, które pozwolą wam robić tańsze zakupy.

Wszyscy szukamy obecnie pomysłów na zaoszczędzenie pieniędzy. Zastanawiamy się jak kupować, a przy tym nie wydawać fortuny. Zakupy spożywcze to jednak trudny temat. Bo z jednej strony ważna jest jakość, a z drugiej swoje robi napięty budżet. Jednak i tu można zaoszczędzić bez uszczerbku na smaku i zdrowiu. Sprawdźcie, jak możecie to łatwo zrobić.  Planowanie posiłków i lista zakupów to podstawa oszczędności Zobaczcie dokładnie, co macie w domu. Można powiedzieć, że to właśnie wasz dom jest waszym pierwszym „sklepem”. Zaplanujcie posiłki na tydzień. W planie uwzględnijcie to, co macie, a to czego brakuje, zapiszcie na liście. Pozwoli to uniknąć nadmiaru jedzenia w domu. Przygotowujcie cyklicznie listę zakupów i nie kupujcie produktów, które się na niej nie znajdują. Nie dotyczy to tylko produktów spożywczych, lecz również chemii gospodarczej, ubrań, kosmetyków i leków. Jeśli będziecie dokonywać zakupów bez listy, to możecie wpaść w promocyjne pułapki i wydacie więcej pieniędzy z comiesięcznego budżetu.  Jak nie stracić na promocjach? Wyszukiwanie promocji świetnie się sprawdza w oszczędzaniu. Informacji o nich dostarczają m.in. gazetki każdego ze sklepów, w których robicie zakupy, strony internetowe danych sieci, czy też artykuły zachęcające do promocji choćby na naszej stronie. Zanim jednak sięgniecie po daną rzecz z promocji, porównajcie jej cenę w innym sklepie. Może się bowiem okazać, że w kolejnym miejscu nabędziecie dany produkt taniej, nawet jeśli nie ma na niego w tym czasie przeceny. Pośpiech w tym przypadku nie jest dobrym doradcą. Aby rzeczywiście zaoszczędzić, musicie poświęcić nieco więcej czasu na sprawdzenie ofert w różnych sklepach i nabycie wiedzy na temat cen w różnych sklepach. Marki, własne tańsze zamienniki oryginalnych produktów...

Polacy już nie robią zapasów, za to szukają promocji. Jak obecnie kupuje się w Polsce?
AdobeStock
Newsy
Polacy już nie robią zapasów, za to szukają promocji. Jak obecnie kupuje się w Polsce?
Polski model robienia zakupów uległ obecnie znaczącej transformacji. Polacy nie wydają już pieniędzy bez zastanowienia - korzystają za to z obniżek i nie gromadzą produktów spożywczych. Zobaczcie, jak wygląda oszczędzanie po polsku. 

Najnowsze Badanie ARC Rynek i Opinia ukazuje współczesną rzeczywistość zakupową Polaków. Kryzys, inflacja i wojna w Ukrainie determinują zachowania w tym względzie. Oszczędzamy na różne sposoby, jesteśmy rozsądniejsi podczas zakupów i wybieramy najkorzystniejsze cenowo opcje.  Polacy chętnie korzystają z promocji  Tak otwarci na promocje Polacy jeszcze nie byli. Najbardziej pożądane są te, w których obniżona jest cena produktu. Z tego typu obniżek korzysta 67 proc. konsumentów. Coraz mniej interesujące wydają się być natomiast promocje z gratisowymi próbkami, degustacje oraz testowanie produktów. W dobie zaciskania pasa Polaków przyciąga jedynie namacalny finansowy aspekt. Tak o polskim podejściu do promocji mówi cytowana przez portalspozywczy.pl Anna Dąbrowska, kierowniczka zespołu badawczego w ARC Rynek i Opinia:  - Obecna sytuacja na rynku – wysoka inflacja, rosnące stopy procentowe i ceny choćby energii powodują, że Polacy coraz bardziej zaciskają pasa i starają się oszczędzać. Widać to w ostrożniejszym i bardziej przemyślanym podejściu do wydawania pieniędzy oraz większym zaufaniu do promocji i większym zainteresowaniu nimi. Z naszego badania wynika, że respondenci poświęcają dużo czasu na szukanie produktów i usług atrakcyjnych cenowo, jednocześnie unikają robienia zapasów  Nie kupujemy już na zapas  Na początku pandemii Polacy nauczyli się robić zapasy. Wirus i lockdown wymusiły na milionach zabezpieczanie gospodarstw domowych dodatkową żywnością, kosmetykami, lekarstwami i chemią gospodarczą. Obecnie ten trend ulega odwróceniu. Wiąże się to z coraz trudniejszą sytuacją finansową społeczeństwa.  Według przeprowadzonego badania konsumenci ograniczają coraz bardziej kupowanie na zapas. W 2021 roku robiło w ten sposób zakupy 48 proc. Polaków, natomiast w 2022 już tylko 38 proc. To...

Nowy sposób na ominięcie zakazu handlu. Pracownik choć jest, to go nie ma i was nie obsłuży
AdobeStock
Newsy
Nowy sposób na ominięcie zakazu handlu. Pracownik choć jest, to i tak was nie obsłuży
Sieć Żabka wymyśliła kolejny sposób na to, by pomimo zakazu otwierać swoje sklepy w niedzielę. Mogą się jednak niemiło zdziwić miłośnicy używek i mocnych trunków.

Odkąd wprowadzono w Polsce zakaz handlu, sieci sklepów spożywczych zaczęły obmyślać sposoby, które umożliwiłyby otwarcie placówek pomimo zakazu. Mieliśmy już więc sklepy działające jako restauracje czy punkty pocztowe, jednak przez zaostrzenie przepisów taka działalność jest już niemożliwa. To jednak nie powstrzymuje handlowców, którzy realizują kolejne pomysły na obejście zakazu handlu. Najnowszy sposób Żabki jest dość zaskakujący, choć wydaje się, że póki co - działa.  Zagadkowe zachowanie pracowników Żabki Jeżeli w ostatnią niedzielę próbowaliście zrobić zakupy w Żabce, mogło was zaskoczyć dziwne zachowanie pracowników. Nie kasują oni w ogóle produktów przy kasie, a zamiast tego stoją za ladą i praktycznie nie odzywają się do klientów. Z czego to wynika? Okazuje się, że od niedawna pracownicy sklepów sieci Żabka w tygodniu zajmują się wykładaniem towaru i kasowaniem produktów, a w niedziele są… ochroniarzami. To tłumaczy ich powściągliwość w kontaktach z klientami, jednak dlaczego Żabka zdecydowała się na taki krok?  Tak Żabka omija zakaz handlu w niedzielę Jak wiadomo, ochroniarz w sklepie zajmuje się pilnowaniem porządku i wypatrywaniem złodziei, a nie podawaniem i kasowaniem produktów. Tak też dzieje się w Żabkach, które są otwarte w niedzielę. Portal Wirtualna Polska cytuje wypowiedź swojego czytelnika, który niemiło się zdziwił, gdy w niedzielę nie mógł kupić papierosów: – Sprzedawca odmówił sprzedania papierosów, ale nie potrafił mi wyjaśnić, dlaczego nie może podać towaru, który leży przy kasie – napisał czytelnik WP.  Odpowiedź jest prosta – pracownicy Żabki są w niedzielę ochroniarzami, a nie kasjerami. A ochroniarz nie może podać papierosów, alkoholu i innych produktów znajdujących się za kasą. Nie może też tych produktów sprzedawać,...

Biegnijcie do Lidla po masło za 6 zł w promocji. W tak niskiej cenie kupicie je tylko dziś
AdobeStock
Newsy
Biegnijcie do Lidla po masło za 6 zł w promocji. W tak niskiej cenie kupicie je tylko dziś
Zacznijcie zakupy na weekend od Lidla - tylko tam kupicie teraz masło w bardzo atrakcyjnej cenie. Do tego nie obowiązuje żaden limit i promocja trwa do wyczerpania zapasów!

Ceny masła od dłuższego czasu wywołują gorące dyskusje. W końcu to jeden z podstawowych produktów, bez którego nie wyobrażamy sobie każdego dnia. Wzrost cen masła zawsze budzi niezadowolenie, a czasem także niepokój. Dlatego gdy tylko pojawi się promocja na ten produkt, warto się w niego zaopatrzyć i kupić trochę na zapas - w końcu masło można bezpiecznie zamrozić. Kupcie ten i inne produkty w Lidlu, gdzie właśnie trwają atrakcyjne promocje.  Duże obniżki cen produktów w Lidlu  Jako się rzekło, 200-gramowe kostki masła kupicie dzisiaj w Lidlu w rewelacyjnie niskiej cenie. By skorzystać z promocji, zainstalujcie aplikację Lidl Plus - tam znajdziecie kupon, z którym możecie 3 opakowania masła Pilos w cenie 5,99 zł za sztukę. Warunkiem jest kupienie 3 opakowań i aktywacja kuponu przed podejściem do kasy i wczytaniem aplikacji z waszego telefonu przy kasie. Korzystając z aplikacji warto też zrobić zapas konserw - teraz na produkty marki Nixe i Pikok obowiązuje zniżka w wysokości 75% mniej za trzeci produkt.  Tańsze mięso i wędliny w Lidlu Wybierając się do Lidla na zakupy dziś i w sobotę, warto zajrzeć do lodówek z mięsem - teraz wiele z tych produktów znajdziecie na promocji: Polski kurczak - mięso mielone z nogi, 400 g: 7,99 zł/opak. Polski kurczak - paski z fileta, 400 g: 9,99 zł/ opak. przy zakupie 2 opakowań Polski indyk - podudzia: 11,99 zł/kg Polski indyk - golonka: 12,99 zł/kg Polski kurczak Biesiadny, z chowu bez antybiotyków - skrzydła: 11,99 zł/kg Polski indyk - sznycle z piersi: 24,99 zł/kg Polski kurczak - polędwiczki, porcja rodzinna: 25,99 zł/kg Karkówka wieprzowa: 13,99 zł/kg przy zakupach za minimum 69 zł Mięso mielone wieprzowo - wołowe, 400 g: 9,59 zł/opak. przy zakupie 2 opakowań...