Chałwę domową robię bez sezamu. Biorę inne ziarenka, miód i jest jeszcze lepsza niż zwykła
GettyImages
Newsy

Chałwę domową robię bez sezamu. Biorę inne ziarenka, miód i wychodzi jeszcze lepsza niż zwykła

Tradycyjną chałwę wyrabia się z grubsza ze zmielonych nasion sezamu z dodatkiem miodu lub cukru. Jednak jest to przysmak znany w wielu krajach na świecie, dzięki czemu powstało więcej przepisów na chałwę. Wypróbujcie jeden z nich i przekonajcie się, jakie to proste i smaczne.

W Polsce chałwę zna chyba każdy. Za czasów PRL uchodziła wręcz za dobro luksusowe - można było ją dostać już w latach 70., ale różnie było z dostępnością i nie każdy mógł sobie na nią pozwolić. W latach 90. przysmak ten znalazł się w ofercie większości sklepów i do dziś chętnie się chałwą zajadamy.

Niespodzianką może więc być dla niektórych z was fakt, że ta słodka przekąska pochodzi z Bliskiego Wschodu, a dokładniej z Iranu. Z kolei wersja chałwy, którą wielu z nas zna najlepiej, jest popularna z kolei najbardziej w krajach byłego Związku Radzieckiego. O jakiej chałwie mowa? 

Zwykle te słodkości robi się z sezamu i miodu, ale można wykorzystać do tego też inne składniki. Sprawdźcie poniżej, jak przygotować taką chałwę samodzielnie, z użyciem ziaren słonecznika 

Przepis na chałwę słonecznikową

Składniki:

  • 30 dag ziaren słonecznika 

  • 120 g miodu

Opcjonalnie: ulubione bakalie, np. rodzynki, pistacje, orzechy włoskie, skórka pomarańczy. 

Zobacz także
Domowa chałwa powstaje w 5 minut i tylko z 2 składników. Cukiernicy nie mówią o tym głośno

Domowa chałwa powstaje w 5 minut i tylko z 2 składników. Cukiernicy nie mówią o tym głośno

Biorę kostkę chałwy i kilka składników. Mieszam, a potem deser robi się sam w lodówce

Biorę kostkę chałwy i kilka składników. Mieszam, a potem deser robi się sam w lodówce

Przygotowanie:

  1. Ziarna słonecznika (łuskanego) wsypcie na suchą patelnię i podprażcie. Mieszajcie co jakiś czas, żeby słonecznik się nie przypalił.

  2. Wsypcie go do miski i poczekajcie, aż ostygnie.

  3. Następnie podprażone ziarna wsypcie do młynka do kawy i zmiksujcie na proszek. Nada się do tego także porządny blender o dużej mocy i dobrych ostrzach. 

  4. Tak przygotowany słonecznik należy znów przesypać do miski i dodać do niego miód. Koniecznie płynny - chałwa nie wyjdzie jak należy, jeśli użyjecie gęstego miodu.

  5. Starannie i cierpliwie mieszajcie, aż składniki się połączą. Jeżeli chcecie uzyskać chałwę z bakaliami, to to jest właśnie moment na wsypanie wybranych dodatków. 

  6. Tak przygotowaną masę należy włożyć do wyłożonej folią spożywczą foremki. Dociśnijcie, zawińcie w folię również z wierzchu i odłóżcie do lodówki na całą noc.

  7. Po tym czasie chałwa jest już gotowa do jedzenia. Smacznego!

Sposoby na wykorzystanie chałwy w kuchni

Chałwą można się zajadać tak, jak czekoladkami, albo wykorzystać ją do domowych wypieków i innych słodkości. Skorzystajcie z kilku inspiracji autorstwa użytkowników Gotujmy.pl: