Ceny żywności rosną, ale jest dobra wiadomość dla emerytów. W przyszłym roku ich świadczenie wzrośnie
AdobeStock
Newsy

Ceny żywności rosną, ale jest dobra wiadomość dla emerytów. W przyszłym roku ich świadczenie wzrośnie

Rząd planuje w 2022 roku waloryzację rent i emerytur. Oznacza to, że seniorzy będą otrzymywali większe świadczenie. O ile ono wzrośnie?

Ceny żywności rosną a życie w Polsce staje się coraz droższe. W szczególnie trudnej sytuacji są najubożsi oraz emeryci i renciści. Na szczęście, ich świadczenie w przyszłym roku wzrośnie, ponieważ rząd planuje waloryzację rent i emerytur. O ile wzrośnie renta i emerytura w Polsce?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Renty i emerytury wzrosną

Jak pisze „Fakt”, przyszłoroczny wskaźnik waloryzacji emerytur może wynieść nawet 5,4%. Seniorzy otrzymają więc spore podwyżki świadczeń. Przykładowo, jeśli emeryt pobiera kwotę wynoszącą 1000 zł brutto, otrzyma dodatkowe 54 zł miesięcznie. Na podwyżki może liczyć ok. 6 milionów polskich emerytów.

Niestety, trzeba pamiętać o szalejącej inflacji. Jeśli ta utrzyma się na podobnym poziomie, jak i w maju i czerwcu, to ten dodatkowy dochód może praktycznie być nieodczuwalny przez seniorów. W maju ceny rosły o 4,7%. Oznacza to, że waloryzacja o wskaźniku 5,4% w niewielkim stopniu zrekompensuje to, ile seniorzy wydają na swoje najpilniejsze potrzeby.

Zobacz także
Wiceminister: „Klasa średnia zarabia ok. 4 tys. zł. brutto”. A wy ile macie na jedzenie i przeżycie?

Wiceminister: „Klasa średnia zarabia ok. 4 tys. zł. brutto". A wy ile macie na jedzenie i przeżycie?

Zwracacie na to uwagę podczas zakupów? Większość Polaków od tego uzależnia decyzję o kupnie produktu

Zwracacie na to uwagę podczas zakupów? Większość Polaków od tego uzależnia decyzję o kupnie produktu

Przez inflację seniorów stać na coraz mniej

Inflacja spowodowała znaczący skok cen żywności. Podrożało mleko, mięso, owoce, warzywa i produkty zbożowe. To, że życie w Polsce jest droższe to już niezaprzeczalny fakt. Jak przeżyć miesiąc, gdy wysokość emerytury woła o pomstę do nieba?

To właśnie inflacja wymusiła decyzję o wyrównaniu świadczeń. Początkowo, przy planowaniu budżetu na 2022 rok zakładano, że wskaźnik waloryzacji powinien wynieść 4%, ale z czasem stwierdzono, że to za mało i wskaźnik ten podniesiono do 5,4%. Jeśli tak się stanie, będzie to najwyższa waloryzacja od 12 lat.

Wskaźnik inflacji w najbliższych miesiącach osiągnie poziom 5 proc. Takie głosy płyną także od członków Rady Polityki Pieniężnej – powiedział dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego.

Dlaczego ceny są takie wysokie?

Jak donosi portal money.pl, tempo wzrostu cen jest w Polsce najwyższe od dekady. Dlaczego wszystko tak bardzo podrożało? Zdaniem Jakuba Olipry, analityka Credit Agricole, wszystkiemu winne są szalejące ceny paliw.

W znacznym stopniu za tę dynamikę odpowiadają ceny paliw, które wzrosły o ponad 30 proc. rok do roku. Na początku pandemii one znacznie się obniżyły ze względu na załamanie cen na rynku ropy naftowej. Paliwa dołożyły wg GUS 0,3 proc. do całej inflacji. Kolejną kategorią jest żywność. Ceny żywności zwiększyły się do 1,7 proc. rok do roku. To nie jest jeszcze wysoki wskaźnik. W zeszłym roku na początku pandemii mieliśmy 8 proc. Więc to tempo nie jest jeszcze zatrważające - uważa Olipra.

Ile emerytury dostają gwiazdy? Wcale nie tak dużo, jak mogłoby się wydawać.

Źródło: money.pl, interia.pl

Emerytura nie wystarcza nawet na jedzenie
Adobe Stock
Newsy
Rząd chwali się podwyżkami emerytur. Emeryci twierdzą, że to kpina. Jedzenie jest tak drogie, że ta kwota nic nie zmieni
Zapowiadane przez rząd podwyżki zaczną obowiązywać od marca 2021 roku. Jednak, jak przyznają sami emeryci, waloryzacja o 4,24 proc. to kpina. W końcu ceny podstawowych produktów spożywczych z roku na rok bezlitośnie wzrastają.

Nie jest tajemnicą, że świadczenia emerytalne w Polsce leżą i kwiczą. Są tak niskie, że seniorzy nie są w stanie samodzielnie się z nich utrzymać. Często korzystają więc z pomocy banków, przyjaciół lub dorosłych już dzieci. Trudna rzeczywistość emerytów Po 40 latach uczciwej pracy zostają z niczym. Nierzadko żyją w skrajnym ubóstwie. W końcu emerytura nie starcza im nawet na rachunki i jedzenie.  Próbują się więc ratować, sprzedając kwiaty lub własnoręcznie uszyte czapki na bazarku. Choć po takim czasie należy im się przecież spokój i odpoczynek. Ten scenariusz dla wielu brzmi nieprawdopodobnie, dla innych to codzienność, z którą przyszło się zmierzyć na starość. Rząd podwyższa emerytury Aktualnie najniższa emerytura w Polsce wynosi 1250,88 złotych brutto , czyli ok. 1000 złotych netto. Wielu seniorów musi się utrzymać właśnie za taką kwotę – zapłacić rachunki, kupić jedzenie, środki czystości i higieny. Dla osób aktywnych zawodowo jest to nie do pomyślenia, a i sami emeryci nie skaczą z radości. Rząd postanowił więc podnieść tę wartość i z dumą ogłosił, że waloryzacja jest rekordowa. Tymczasem okazuje się, że od 1 marca 2021 roku świadczenia dla emerytów mają wzrosnąć o zaledwie 4,24 proc. Na każde 1000 złotych jest to więc nieco ponad 42 złote . Sami zainteresowani twierdzą, że to kpina, w końcu wszystko drożeje. Ceny jedzenia szybują w górę Każdy, kto utrzymuje się samodzielnie, doskonale wie, że ceny jedzenia rosną w zastraszającym tempie. Nie chodzi tu oczywiście o wyszukane produkty z górnej półki, a o zupełnie podstawowe takie jak chleb, masło, mleko, mięso, ser czy szynka. Z roku na rok płacimy za nie przecież coraz więcej. Nic więc dziwnego, że seniorzy są oburzeni kolejnymi podwyżkami...

emerytury 2021
AdobeStock
Newsy
Wielu emerytów może wydać na jedzenie tylko 2 złote dziennie. Czy da się tak w ogóle żyć?
Przy stale rosnących cenach, polscy emeryci są w coraz trudniejszej sytuacji. Niektórzy mają dosłownie kilka złotych na codziennie wydatki.

Pandemia koronawirusa nikogo nie rozpieszcza. Pozamykane sklepy, siłownie, kina i restauracje, oznaczają utratę zatrudnienia dla setek tysięcy osób. Rząd niestety na razie nie zapowiada kiedy miałaby się otworzyć branża gastronomiczna i fitness, a to właśnie tam pracuje najwięcej ludzi, którzy teraz mają bardzo niepewną sytuację zawodową i finansową. Nie lepiej jest na rynku pracy. Ofert jest o wiele mniej niż rok temu, a kandydatów na jedno miejsce pracy zgłasza się tak dużo, że rekruterzy nie są w stanie nawet zapoznać się ze wszystkimi zgłoszeniami. Trudna sytuacja emerytów Bardzo dużo mówi się o trudnościach, z jakimi zmagają się ludzie pracujący oraz ci szukający zatrudnienia. Rzadko jednak wspomina się o sytuacji osób starszych – zwłaszcza tych żyjących samotnie i utrzymujących się tylko z (często niewysokiej) emerytury. Obecnie w Polsce ceny idą w górę jak szalone ze względu na inflację, która jest w naszym kraju najwyższa w całej Europie. Do tego dochodzą kolejne nakładane przez rząd podatki, które mają podreperować budżet obciążony wydatkami. Przez lockdown i zamknięcie galerii handlowych, restauracji i innych działalności gospodarczych, do państwowej kasy wpływa o wiele mniej pieniędzy. Wszystko drożeje, a emerytury pozostają na tym samym poziomie i seniorom jest coraz ciężej. Jak przeżyć za 2 złote dziennie? Na ten problem zwróciła uwagę Fundacja Senior w Koronie z Warszawy, która z pomocą wolontariuszy wspiera starszych ludzi w trakcie pandemii. Jeden z działaczy powiedział, że obecna sytuacja niektórych podopiecznych jest naprawdę dramatyczna. W rozmowie z jednym z popularnych serwisów internetowych powiedział: Jedna seniorka nie pobiera żadnych świadczeń, innej po opłaceniu rachunków zostaje na życie 170 zł miesięcznie,...

Emerytura nie wystarcza nawet na jedzenie
Adobe Stock
Newsy
Emerytom ledwo starcza na jedzenie i leki. Będzie jeszcze gorzej. Co z 14. emeryturą?
Niestety przyszłość finansowa emerytów nie wygląda optymistycznie. Wygląda na to, że z pieniędzmi będzie tylko gorzej.

Wszyscy na pewno zauważacie ciągłe podwyżki . Drożeje jedzenie, ale też wszystkie inne artykuły pierwszej potrzeby. Inflacja w Polsce jest najwyższa w całej Europie. Emerytury są bardzo niskie, zauważają to też celebryci , którzy niejednokrotnie dzielili się informacjami o  wysokości ich emerytur . Kwoty wprawiają wręcz w osłupienie. Niektórzy twierdzą, że są wręcz głodowe. Niestety, nie mamy dla was dobrych informacji. Rząd zdradził pośrednio, jaka przyszłość czeka 14. emeryturę. Czy utrzymana będzie 14. emerytura? Rząd przekazał Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2021-2024 Komisji Europejskiej. To właśnie takie dokumenty są w stanie wyjawić plany rządu odnośnie świadczeń. W planie pokazana jest przyszłość popularnych benefitów i programów rządowych. Niestety, przyszłości nie ma program wypłaty 14 emerytur… Wygląda na to, że ostatnia czternasta emerytura zostanie wypłacona Polakom w 2021 roku, a potem świadczenie to zostanie wstrzymane. Czy to dobry decyzja? Od dawna wiadomo, że seniorzy to jedna z biedniejszych grup społecznych. Z emerytur ciężko opłaca się kosztowne leki i jedzenie, którego cena stale rośnie. Niestety z planu finansowego wynika, że rządzący nie mają zamiaru utrzymać 14. emerytur. Co z 13. emeryturami w Polsce? Plan Finansowy zaprezentowany przez Polskę Komisji Europejskiej zakłada jednak utrzymanie wypłaty trzynastych emerytur. Będą waloryzowane w przeciwieństwie do świadczenia 500 plus. W 2012 roku na realizację obietnicy wypłaty trzynastej emerytury Polska wydała 13,1 mld zł, w 2025 spodziewany wydatek to aż miliard zł więcej.  Waloryzacja 13. emerytur Rząd przewiduje waloryzację emerytur przyznawanych Polakom. Play uwzględniają: Waloryzację w 2022 roku – wysokość emerytury ma wtedy wzrosnąć o 3,55 procent Kwota ma wzrosnąć o...

Jedzenie drożeje, a Mateusz Morawiecki odcina się od wpływu rządu na inflację: „Płace rosną szybciej”
Adobe Stock
Newsy
Jedzenie drożeje, a Mateusz Morawiecki odcina się od wpływu rządu na inflację: „Płace rosną szybciej”
Czy ceny rosną? W jakim tempie? To osobiście widzi każdy z nas. Dziś, za te same zakupy zapłacimy dużo więcej niż jeszcze kilka miesięcy wcześniej. Zawartość portfeli topnieje nam błyskawicznie. Czy powinniśmy się martwić?

Premier Mateusz Morawiecki coraz częściej jest pytany o powody wzrostu cen , które w sierpniu w stosunku do zeszłego roku, poszły w górę o 5,4% W rozmowie z RMF premier podkreślał, że inflacja nie zależy od działań rządu, a reakcja na nią nie należy do rządzących, bo polityka monetarna prowadzona jest całkowicie niezależnie, przez bank centralny, czyli Narodowy Bank Polski. To ciekawe spojrzenie, zwłaszcza jeśli pamięta się, co o poprzedniej 3%-owej inflacji za czasów rządów koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego mówili dzisiejsi rządzący, raz po raz organizując przed kamerami pokazowe zakupy. Od kogo zależy inflacja i kto ma na nią wpływ? Tym razem premier uważa, że rosnące ceny nie są winą rządu, wskazuje na makroekonomiczne powody inflacji, leżące poza obszarem działania Polski, jak podwyżki cen ropy i surowców na świecie. Premier przekonuje też, że inflacja nie ma miejsca jedynie u nas, bo borykają się z nią także Węgry, Czechy czy inne państwa Europy środkowej. Szef rady ministrów dodaje, że ceny co prawda rosną, ale pensje rosną jeszcze szybciej dzięki czemu w kieszeniach Polaków zostaje wystarczająca ilość gotówki na tzw. życie. Co drożeje szybciej, a co wolniej? GUS ogłaszając, że ceny w sierpniu wzrosły aż o 5,4% potwierdził, że takiej inflacji nie było w Polsce od 20 lat. Jednak nie wszystkie ceny podnoszą się równomiernie. Przytaczany wskaźnik inflacji na poziomie 5,4% pokazuje tylko, że w gospodarce ceny wzrosły właśnie o tyle. Najwyższe wzrosty ekonomiści widzą w cenach paliw, energii elektrycznej oraz gazu. Np. koszty transportu wzrosły w skali roku aż o 16%, a to one mają kluczowy wpływ na wszystkie inne produkty. Transport żywności, ale też jej produkcja, do czego wykorzystywana jest energia elektryczna, to tylko...