Ceny truskawek spadły na łeb, na szyję. Nie ma się z czego jednak cieszyć
Własne
Newsy

Ceny truskawek spadły na łeb na szyję. Nie ma się z czego jednak cieszyć

Po tym jak na początku maja truskawki kosztowały majątek, teraz ich cena obniżyła się na tyle mocno, że klienci zaczęli zastanawiać się o co w tym wszystkim chodzi. A więc właśnie: skąd ten spadek cen?

Truskawki niemal wszyscy kochamy miłością pierwszą. Nic więc w tym dziwnego, że Polacy czekali na nie z utęsknieniem przez wiele miesięcy. Mało kto chciał pokusić się na importowane z zagranicy owoce – ich smak nie umywa się do smaku naszych, pysznych czerwonych jagód.

Długie oczekiwanie się opłacało. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie w ostatnich dniach polskie rynki, bazary i stragany zalały pierwsze polskie truskawki. Wielu z nas rzuciło się w wir truskawkowego szaleństwa. Na ulicach z łatwością można było spotkać podczas ostatniego weekendu spacerowiczów z siatkami wypełnionymi owocami.

Ile teraz kosztują truskawki na bazarach?

Okazuje się jednak, że w tym „truskawkowym karnawale” jest odrobina goryczy. O co chodzi? Z kręgów rolniczych i sadowniczych dochodzą głosy, że radość może być przedwczesna. Branżę mogą bowiem dotknąć spore problemy. Chodzi oczywiście o ceny. A te w całej Polsce wahały się na bazarach w ten weekend od 10 zł do nawet 15-16 zł za kilogram owoców.

Na początku branża sadownicza ogłosiła, że spadek cen dotyczył przede wszystkim truskawek niskiej jakości, także tych z wewnętrznego importu.

Jako przykład możemy podać sytuację z województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie dojrzewanie roślin przebiega odrobinę później niż choćby w centralnej Polsce ze względu na krótszy okres wegetacyjny.

Tymczasem w miniony weekend na targowisku w Olsztynie przy ul. Sybiraków ceny truskawek wynosiły od 12 do 10 zł za kilogram. Jak to możliwe przy braku owoców w tym regionie o tej porze roku? Odpowiedzią jest oczywiście import z innych źródeł.

Zobacz także
Będziemy kupować truskawki na sztuki? Ceny rozhuśtały się tak mocno, że od razu przechodzi apetyt

Będziemy kupować truskawki na sztuki? Ceny rozhuśtały się tak mocno, że od razu przechodzi apetyt

Zostały wam przejrzałe truskawki? Zróbcie z nich domową frużelinę. Doskonała do ciasta

Zostały wam przejrzałe truskawki? Zróbcie z nich domową frużelinę. Będzie doskonała do ciasta

Dlaczego zbyt niska cena truskawek nie powinna cieszyć?

Obniżki cen wywołane przez import owoców wpływają jeszcze na jeden aspekt uprawy truskawek. Chodzi o ich zbiór. W obliczu galopującej inflacji przy niskich cenach owoców, radykalnie wzrasta koszt produkcji truskawki, co może przełożyć się z kolei na utratę rentowności takich upraw.

W dalszej perspektywie musi to zaowocować pogorszeniem sytuacji sadowników, rolników i farmerów, którzy będą zmuszeni zrezygnować z dalszego prowadzenia upraw lub nawet ze zbioru truskawek z pól. Rozwiązaniem dla klientów może być więc wybór truskawek wysokiej jakości, tych nieco droższych, ale za to świeższych i pochodzących z nieodległego rejonu względem miejsca ich zakupu.