Ceny pomidorów przebiły ceny schabu i żółtego sera. Chleb wkrótce może kosztować nawet 10 zł
Pixabay
Newsy

Ceny pomidorów przebiły ceny schabu i żółtego sera. Chleb wkrótce może kosztować nawet 10 zł

Pomidory jada aż 93% Polaków. To jedno z najpopularniejszych warzyw w naszym kraju. Jak mogą być aż tak drogie?

Rok temu to pietruszka była droższa od schabu, a jej cena dochodziła do 20 zł. Dziś za pomidory zapłacicie nawet 15 do 22 zł. Są droższe niż schab bez kości, który średnio kosztuje 16 zł, czy ser żółty, który w promocji można dostać za około 15-19 zł. Pesymistyczne sygnały docierają także od piekarzy. Przewidują oni, że cena chleba osiągnie wkrótce 10 zł. Z czego wynikają tak ogromne podwyżki wszystkiego?

Kotlety mielone

Pomidory droższe niż pietruszka

O ile wahania w ciągu roku cen pietruszki, eksperci tłumaczą trudnościami w przechowywaniu tego delikatnego warzywa, o tyle pomidory szklarniowe są hodowane przez cały rok. Nikt ich nie przechowuje przed długie tygodnie, tylko produkuje na bieżąco. Oczywiście w sezonie pomidory gruntowe są nie tylko dużo tańsze, ale też bez porównania smaczniejsze, a zimowe wzrosty cen są normą. Jednak tegoroczne wzrosty cen warzyw są niewiarygodnie wysokie.

Przyczyny są 2:

  • Podwyżki cen paliw zwiększają zarówno ceny produkcji, jak i transportu warzyw
  • Podwyżki cen nawozów są niespotykane od lat. One też mają duży udział w cenie końcowego produktu

Poza pomidorami drożeją niemal wszystkie popularne i jedzone codziennie warzywa: ziemniaki, pietruszka, por, papryka, ogórki szklarniowe, marchew, szczypiorek i rzodkiewki.

Zobacz także
Ceny tej ryby pójdą mocno w górę. Możecie ją zastąpić inną, równie smaczną i zdrową rybą

Ceny tej ryby pójdą mocno w górę. Możecie ją zastąpić inną, równie smaczną i tańszą

Ukrainka i Rosjanka gotują dla Ukrainy. „Dla nas nie ma konfliktu, jest tylko miłość i jedzenie”

Ukrainka i Rosjanka razem gotują dla Ukrainy. „Dla nas nie ma konfliktu, jest tylko miłość i jedzenie”

Czy chleb będzie drogi jak nigdy dotąd?

Sławomir Butka, prezes Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarnictwa RP, wyjaśnia ile kosztuje kilogram mąki i z czego wynikają nieprzerwane wzrosty tych cen:

- Za kilogram mąki trzeba już zapłacić 2,6 zł, o 30 proc. więcej niż przed miesiącem. To oznacza, że skutki wojny zaczynają być widoczne w cenach surowców.

Dodaje też, że klienci naprawdę duże wzrosty odczują dopiero za dwa-trzy tygodnie, a ceny, jak przewiduje, mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent:

- Jeśli dziś bochenek chleba kosztuje średnio ok. 5 zł, to jego cena skoczy do ponad 6 zł. W kolejnych miesiącach nie wykluczam dalszych wzrostów i ceny bliższej 9–10 zł na koniec roku.

Wygląda na to, że wzrost cen produkcji chleba, na które narzekaliśmy od zeszłego roku, były jedynie początkiem problemu. Wówczas na cenę wpływały podwyżki cen energii i zwiększające się w związku z tym koszty wypieku i transportu chleba. Dziś, wojna w Ukrainie zaatakowanej przez Rosję powoduje, że ci kluczowi eksporterzy zbóż zaangażowani w konflikt, mają ogromny wpływ na ceny na chleba na rynku:

  • Rosja — świadomie wstrzymuje eksport
  • Ukraina — nie jest w stanie handlować zbożem, ratując swoją ojczyznę przed agresorem

 Źródło: fakt.pl, dlahandlu.pl, gazetaprawna.pl

Jest drogo, będzie jeszcze drożej. "Zapowiada się ostre przyspieszenie tempa wzrostu cen żywności"
AdobeStock
Newsy
Jest drogo, będzie jeszcze drożej. ‚‚Zapowiada się ostre przyspieszenie tempa wzrostu cen żywności”
Coraz wyższe ceny żywności są już mocno odczuwalne dla większości Polaków, a będzie jeszcze gorzej.

Łapcie się za portfele, ponieważ ceny nie zamierzają spadać. Z najnowszych danych opublikowanych przez PKO Bank Polski wynika, że ceny żywności będą coraz wyższe. Czy jest się czego bać? Sprawdźcie. Droższe podstawowe produkty spożywcze Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące cen skupu podstawowych produktów rolnych. Wynika z niego, że ceny cały czas wzrastają z miesiąca na miesiąc, a w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku są o wiele wyższe!  Zapowiada się ostre przyspieszenie tempa wzrostu cen żywności… pic.twitter.com/mhoSCPnwgn — PKO Research (@PKO_Research) June 21, 2021 Ogólny wzrost cen skupu produktów rolnych wzrósł o 1,3% w porównaniu z poprzednim miesiącem i są aż o 16% wyższe, niż rok temu! Średnie podwyżki poszczególnych produktów spożywczych wahają się więc od 2 do nawet 30%. Tańsze są tylko ziemniaki i owies – o około 6%. Więcej zapłacimy za chleb Możliwe, że już niedługo pieczywo stanie się towarem bardzo pożądanym lub po prostu wielu Polaków spróbuje swoich sił w pieczeniu chleba . Albo całkowicie z niego zrezygnują! W maju za pszenicę w skupie trzeba było zapłacić 95,93 zł za 100 kg. To o 1,4% więcej, niż w kwietniu i o 17,6% więcej, niż rok temu w tym samym okresie. Droższe jest także żyto – o 1% w stosunku do poprzedniego miesiąca i aż o 27,2% w porównaniu z zeszłym rokiem! Wygląda więc na to, że kto chce oszczędzić, ten zamiast chleba powinien zacząć jeść ziemniaki . Warzywa te są bowiem tańsze o 5,7% niż rok temu. Mocno podrożała także wołowina (wzrost o 16,6% w porównaniu z poprzednim rokiem), drób (wzrost o 27%) i mleko (wzrost o 15,7%). Wydaje się, że nieco tańsza jest wieprzowina, ponieważ jej ceny spadają. Jednak gdy porówna się je ze...

Chleb drożeje
Pixabay
Newsy
Mąki i chleby coraz droższe. Skąd takie kosmiczne ceny? 
Życie w Polsce staje się coraz droższe. Podrożeje nawet najbardziej podstawowy produkt spożywczy, czyli chleb.

Wszechobecna drożyzna opanowuje praktycznie wszystkie gałęzie przemysłu spożywczego. Teraz eksperci rynku przestrzegają przed rosnącymi cenami… zbóż! Polski Związek Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego nie ma wątpliwości: chleb w Polsce drożeje. To efekt bardzo wysokich cen zbóż na rynkach światowych. W połowie sierpnia br. pszenica jest o 30-35% droższa niż rok temu. Historycznie to najwyższy poziom cen na polskim rynku notowany w okresie żniw. Ale na cenę mąki znaczący wpływ ma również aktualna sytuacja gospodarcza w kraju i za granicą. Jest ona też zależna od wzrostów kosztów niemal w każdej branży – informują związkowcy. Dlaczego chleb tak bardzo drożeje? Jak w wielu branżach, na wzrost kosztów utrzymania przedsiębiorstw wpływają także zaostrzone wymogi co do zachowania reżimu sanitarnego. Mają miejsce jednak również braki surowców, zwiększone koszty transportu, a także osłabienie złotówki i znaczący wzrost cen prądu. To wszystko przekłada się na podwyżki cen produktów w sklepach. Energia elektryczna w Polsce notuje niesłabnące wzrosty cenowe. Stawki na nowych umowach z dostawcami są już znacząco droższe niż jeszcze 2-3 lata temu. Bieżący rok przyniósł także kolejną podwyżkę nazywaną „opłatą mocową”. Dlaczego wzrost kosztów energii tak bardzo wpływa na branżę? Piece piekarnicze zużywają gigantyczne ilości energii, dlatego każda podwyżka cen prądu wpływa na koszty przedsiębiorcy. Ci jednak muszą ponieść także znacząco wyższe w tym roku koszty opakowań, folii oraz palet drewnianych. Te koszty również przyczyniają się do drożyzny w sklepach . Zboża drożeją na całym świecie Jak się okazuje, z podwyżkami nie zmagają się wyłącznie Polacy. Ceny pszenicy, żyta oraz innych...

Masło i warzywa mają ceny z kosmosu. Co jeszcze zdrożeje?
Adobe Stock
Newsy
Masło i warzywa mają ceny z kosmosu. Co jeszcze zdrożeje? „Zapowiada się ostra jazda w górę"
Wiele produktów spożywczych w tym roku sporo podrożało. Czy trend ten będzie się utrzymywał i możemy wkrótce spodziewać się kolejnych podwyżek?

Nie da się ukryć, że ten rok przyniósł spore podwyżki cen żywności. Każde zakupy spożywcze mocno odbijają się na kieszeni przeciętnego Polaka. Według danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny ceny skupu produktów rolnych w marcu 2021 były wyższe o 6,2% w stosunku do lutego 2021 oraz o 5,3% wyższe w stosunku do marca ubiegłego roku. Zapowiada się ostra jazda w górę, jeżeli chodzi o inflację cen żywności. Jedni powiedzą, że to niska baza. Racja po ich stronie będzie jednak tylko częściowa. Ceny też wzrosną - twierdzą eksperci PKO BP na Twitterze. Cena masła w górę Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, cena masła jest obecnie najwyższa od marca 2019 roku. Cena masła w dużym bloku, które kupowane jest przez dużych klientów na potrzeby restauracji czy hoteli, wynosi 17,76zł (o 20% wyższa niż cena masła na początku stycznia). Natomiast za kilogram masła w kostce zapłacicie o 10% więcej niż na początku roku, czyli 18,23 zł. Ceny nowalijek W górę w tym roku wystrzeliły również ceny nowalijek . Jest to związane przede wszystkim z późną wiosną, a co za tym idzie późniejszą niż zwykle wegetacją roślin. W niektórych miejscach ceny nowalijek są niemal z kosmosu. Za młodą fasolkę szparagową zapłacicie 68 zł, a szparagi kosztują niemal 20 zł. Również polskie szklarniowe truskawki nie będą tanie w tym roku. Cena w hurcie sięga 30 zł za kilogram tych owoców, za to w detalu trzeba będzie zapłacić nawet 50 zł! Co zdrożeje w 2021? Cena skupu popularnych zbóż i roślin oleistych również poszła w górę. Więcej trzeba zapłacić za pszenicę, kukurydzę czy rzepak. To z pewnością wpłynie na ceny innej żywności. Coraz bardziej rosną również ceny alkoholu, wzrosły blisko o 40%. Najbardziej podrożał mocny alkohol...

To samo mleko w aż tak różnych cenach? Tak działa ... inflacja, a to dopiero początek
własne
Newsy
To samo mleko w aż tak różnych cenach? Przygotujcie się na takie skutki inflacji
Widzicie w różnych sklepach ten sam produkt i dwie kompletnie różne ceny? Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i co stoi za tak dużymi różnicami.

O tym, że jest inflacja i wszystko drożeje wiedzą już nawet przedszkolaki. Coraz mniej dziwimy się więc temu, że jeszcze przed dwoma tygodniami olej kosztował 11 zł, a dziś już 13 zł. Zdziwienie ustępuje miejsca rezygnacji i złości. Są jednak sytuację, gdy zdziwienie nadal dominuje. Choćby wtedy gdy wchodzicie do dwóch sklepów i w jednym ten sam produkt jest dwa razy droższy od drugiego. Dlaczego tak się dzieje? Co drożeje najszybciej w trakcie inflacji? Inflacja przekroczyła już 12%. Nie oznacza to oczywiście, że wszystko zdrożało właśnie tyle. Przyglądając się cenom produktów spożywczych, które każdy z was kupuje każdego dnia zauważycie, że wzrosty niektórych dóbr codziennego użytku są szokujące, inne mniej. W skali rocznej inflacja wyniosła ponad 12%, żywność zdrożała średnio o 10%, ale i tu wzrosty pokazują zróżnicowanie. Sami zobaczcie: Wzrost cen drobiu – 32% Wzrost cen wołowiny – 23% Ceny mąki wzrosły rok do roku —  20% Podwyżka cen cukru – 20% Podwyżka cen masła – 20% Wzrost cen chleba – 18% Wzrost cen nabiału (mleka, serów i jajek) – 10% Skąd tak duża różnica cen w dwóch zwykłych spożywczakach? Jedzenie drożeje co miesiąc w tempie nawet 2%. Powoduje to wiele niezrozumiałych sytuacji, których nigdy wcześniej nie obserwowaliśmy, a przynajmniej nie było okazji, żeby je obserwować w ostatnich latach... Jeśli ceny w sklepach podstawowych produktów żywnościowych różniły się od siebie, zwykle kładliśmy to na karb różnych marż sklepów stosowanych przez właścicieli. Mówiliście wtedy o sklepach, które są drogie i często ostrzegaliście znajomych czy sąsiadów, żeby w nich nie kupowali. W czasie galopującej...