Ceny malin szybują w górę. Niektórzy rolnicy muszą patrolować plantacje przed złodziejami
Adobe Stock
Newsy

Ceny malin szybują w górę. Niektórzy rolnicy muszą patrolować plantacje przed złodziejami

Po truskawkach i czereśniach przyszedł czas na zamieszanie na rynku malin. Jest tak drogo, że producenci muszą chronić swoje cenne owoce już na plantacjach!

Ten rok obfituje w zawirowania na rynku owoców. Zaczęło się od truskawek. Głośno było o truskawkach droższych od egzotycznego mango, czy o kiepskiej jakości towarze importowanym z południa Europy.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Kłopoty z owocami sezonowymi na polskim rynku

Ostatnio z kolei jesteśmy wszyscy świadkami sagi z czereśniami w roli głównej. Podczas gdy na bazarach i targach warzywnych gniją polskie owoce, nasz rynek jest zalewany przez czereśnie z upraw z dalekiej Turcji.

Z tego właśnie powodu doszło do publicznej wymiany zdań i stanowisk rolniczego związku AgroUnia z wielką siecią spożywczą, czyli Biedronką. Związkowcy zarzucają Biedronce brak patriotyzmu gospodarczego, sklep tłumaczy się, że swoimi działaniami odpowiada na potrzeby klientów.

Po tych owocowych incydentach przyszedł czas na maliny. Zadecydowała o tym oczywiście pora roku. Sezon na te miękkie i słodkie owoce właśnie wchodzi w decydującą fazę. Tymczasem maliny, zamiast tanieć, drożeją…

Klienci i konsumenci przychodzą na owocowo-warzywne rynki  i z niedowierzania łapią się za głowę. Cena 1 kilograma tych owoców według doniesień z różnych części kraju dochodzi nawet do wysokości 35 zł.

Zobacz także
Ciasto "Malinowa chmurka" to hit każdego przyjęcia. Mamy genialny przepis

Ciasto „Malinowa chmurka" to hit każdego przyjęcia. Mamy genialny przepis

Malinowa pianka z galaretką. Orzeźwiające ciasto na upały

Malinowa pianka z galaretką. Orzeźwiające ciasto na upały

Dlaczego maliny są tak drogie w tym roku?

Co sprawiło, że maliny w tym roku są tak drogie? Zeszłoroczny sezon obfitował w stosunkowo tanie owoce, nawet pomimo trudności na rynku pracy. Te były spowodowane oczywiście przez pandemię koronawirusa.

W tym roku rąk do pracy nie brakuje już tak bardzo jak wówczas, ale problemów i tak nie brakuje. Pierwszym jest oczywiście pogoda – polskie zagłębia malinowe zostały przetrzebione przez burze, gradobicia, a także inne kaprysy przyrody.

Na wysoką cenę malin wpływa także postępująca wciąż inflacja. Rolnicy i plantatorzy więcej muszą płacić pracownikom zbierającym ich płody rolne. Stąd też bierze się też wysoka, zniechęcająca do konsumpcji cena malin w tym roku.

Na ostateczną wartość 1 kg maliny w Polsce w tym roku wpłynęła także sytuacja m.in. w Serbii. Dlaczego? Ten kraj, który podobnie jak Polska jest jednym z głównych producentów malin w Europie, cierpi ostatnio na nieurodzaj. To z kolei skutecznie podbiło ceny owoców nad Wisłą.

Wszystkie te czynniki doprowadzają do naprawdę niecodziennych scen. Wysokie ceny malin skłaniają śmiałków do kradzieży owoców wprost z malinowych pól. O złodziejach spod krzaczka informują fachowe portale. Co na to plantatorzy? Nie mają wyjścia i decydują się na patrolowanie upraw.

Źródła: sad24.pl, wp.pl

Truskawki w końcu tanieją. Sprawdźcie, ile teraz zapłacicie za kilogram tych owoców
Adobe Stock
Newsy
Truskawki w końcu tanieją. Sprawdźcie, ile teraz zapłacicie za kilogram tych owoców
Cena truskawek powoli zaczyna dopasowywać się do możliwości finansowych Polaków. Sprawdźcie, ile zapłacicie w tym tygodniu.

Ostatnie lata nie są najszczęśliwszym czasem dla osób, które kochają truskawki. Chodzi oczywiście o koszmarnie wysoką cenę tego uwielbianego przez wszystkich Polaków owocu. Rok temu na to ile kosztował kilogram truskawek w dużej mierze wpłynął brak odpowiedniej liczby rąk do pracy. Na zamieszanie ze zbieraczami truskawek wpłynęła pierwsza fala pandemii koronawirusa, która zamknęła w dużej mierze granice dla pracowników najemnych zza granicy. Dlaczego truskawki w tym roku są tak drogie? W tym roku na polskich truskawkowych polach nie brakuje już pracowników przybywających do Polski głównie z sąsiedniej Ukrainy. Problemem okazała się za to kapryśna pogoda. Natura zaskoczyła w 2021 roku chyba wszystkich. Jedną z niewielu grup społecznych, która specjalnie nie martwi się ociepleniem klimatu w Polsce, są oczywiście truskawkowi plantatorzy. W tym roku zdarzyło się jednak dla nich coś nieoczekiwanego. Długa mroźna zima i powoli rosnące temperatury przez całą wiosnę pokrzyżowały plany farmerów na duże zyski. Skutki najzimniejszego w XXI wieku kwietnia można było przewidzieć z wyprzedzeniem. Plony truskawek  są dużo mniejsze niż w poprzednich, urodzajnych latach. Wraz ze stosunkowo mniejszą podażą towaru na rynku, ceny tych czerwonych owoców w tym roku na targach, bazarach, a także w przydrożnych punktach sprzedaży są dużo wyższe niż w zeszłych latach. Swoje zrobiła także wciąż postępująca inflacja, a także wzrost kosztów produkcji, energii potrzebnej do prowadzenia upraw, a także zwiększone wydatki plantatorów na wynagrodzenie dla zbierających. Ile teraz kosztują truskawki? Jeszcze przed kilkoma dniami informowaliśmy o tym, że kilogram truskawek w niektórych miastach w Polsce kosztował nawet 20 kg . Na szczęście powoli takie liczby przechodzą już...

AdobeStock
Newsy
Za 1 kg czereśni zapłacicie tyle, co za bak paliwa. Nie uwierzycie w tę cenę! A inne owoce?
Wygląda na to, że w tym roku do grona tak luksusowych dań jak kawior i trufle dołączy placek z czereśniami, ponieważ ceny tych owoców są po prostu niewyobrażalne. Sprawdźcie sami!

W tym roku ceny owoców sezonowych są tak wysokie, że niektórzy przecierają oczy ze zdumienia i wciąż nie mogą uwierzyć w to, ile trzeba zapłacić za kilogram truskawek. Jednak ceny czereśni sprzedawanych w jednej z podwrocławskich miejscowości rozłożą was na łopatki. Drożej chyba nigdy nie było! Rekordowe ceny czereśni Internet zaczynają obiegać zdjęcia ze straganów z owocami, gdzie truskawki, czereśnie czy szparagi są sprzedawane po skandalicznie wysokich cenach. Nikogo już nie dziwi 30 złotych za kilogram truskawek, jednak cena czereśni w podwrocławskim Wilkszynie to gruba przesada. Na straganie w tej miejscowości można kupić kilogram czereśni za jedyne… 163,99 zł za kilogram! Raczej mało kto może sobie pozwolić na zakup tych smacznych owoców po tak wysokich cenach. Czyżby czereśnie dołączyły właśnie do grupy towarów luksusowych? Nie lepiej jest z truskawkami. Poniższe zdjęcie przedstawia warzywniak w Warszawie, gdzie za kilogram truskawek trzeba zapłacić aż 39 złotych. Marne zbiory i wysokie ceny owoców Dlaczego owoce w tym roku są tak drogie? Wynika to z kilku czynników. Plantator z Mazowsza, pan Jacek Wysocki tłumaczy, że pogoda w tym roku była wyjątkowo niesprzyjająca, przez co zbiory są marne, a owoce drogie: Musieliśmy przykrywać truskawki dwiema warstwami osłon, aby przetrwały ostatnie przymrozki. Chłodna pogoda uszkodzi owoce na wielu plantacjach, w efekcie część zbiorów może być słabej jakości. Z niepokojem patrzę w prognozy, nie widać ocieplenia Innym problemem jest brak rąk do pracy. W tym roku do pracy przy zbiorach zgłosiło się o wiele mniej osób niż zwykle, prawdopodobnie przez pandemię koronawirusa: Truskawek może nawet brakować na rynku. Sporo plantacji jest zapuszczonych po epidemii COVID, gdy w ubiegłym roku brakowało...

Pierwsze tegoroczne śliwki już w sprzedaży. 300 zł za kilogram czy to nie za dużo?
Adobe Stock
Newsy
Pierwsze tegoroczne śliwki już w sprzedaży. Cena? 300 zł za kilogram
Dlaczego owoce potrafią być aż takie drogie? Wyjaśniamy jak zmieniają się ceny owoców i warzyw w ciągu roku.

Już ostatnie lata przygotowały nas do tego, że pierwsze owoce i warzywa potrafią mocno uderzyć po kieszeni. Jednak są pewne granice. Czy wydalibyście 300 zł na kilogram śliwek? Takie pojawiły się ostatnio na rynku. Nie ma jednak powodu do przesadnej paniki. To unikatowy gatunek. Śliwki szklarniowe z Turcji. Te owoce kosztują majątek Pierwsze tegoroczne śliwki, jakie pojawiły się w sprzedaży pochodzą z Turcji. Wyhodowano jedynie 1200 kg tych owoców i mają być sprzedane w przeliczeniu za ok. 300 tys. zł. Osiągają zawrotne ceny, ponieważ nie mają praktycznie żadnej konkurencji. Kosztują ok. od 230 do 290 zł za 1 kg. Cena śliwek jest tak wysoka także dlatego, że wysoki jest koszt ich wyhodowania. Rosną w szklarniach, na południu Turcji nad Morzem Śródziemnym. Plantacja składa się jedynie z 39 drzew. Pomimo tego, że klimat w tych regionach jest łagodny, żeby śliwki zimą wyrosły, szklarnie musiały być przez cały sezon dogrzewane. Czy znajdą się amatorzy na tak drogie owoce? Dlaczego owoce zimą i wiosną są tak drogie, a ceny zmieniają się z dnia na dzień? Na początku każdego sezonu owoce i warzywa są bardzo drogie. Wynika to z tego, że zaczynają dojrzewać jedynie pierwsze, wczesne odmiany. Nie jest ich dużo i ta niewielka podaż pozwala rolnikom i dystrybutorom dyktować wysokie ceny. Dopiero gdy sezon jest w pełni na rynek trafia duża ilość zwykłych odmian. Wraz z nią ceny normalizują się i dochodzą do poziomu akceptowalnego przez większość klientów. Zdarza się jednak, że  w trakcie trwania sezonu ceny ulegają wahaniom i choć już zaczęły spadać, nagle znowu idą w górę. Jednego dnia truskawki kosztują już 6-7 zł, a kolejnego znowu skaczą do 10 zł? Powodem tego jest zmienność natury. Różna pogoda, nadmiar lub niedobór deszczu, niewystarczające nasłonecznienie. To...

Truskawki szklarniowe są znacznie droższe niż przed rokiem. Cena? Lepiej nie pytajcie!
Pixabay
Newsy
Truskawki szklarniowe są znacznie droższe niż przed rokiem. Cena? Lepiej nie pytajcie!
Kochacie truskawki? Nie mamy dla was dobrych wieści. Za pierwsze słodkie polskie owoce zapłacicie krocie. Wygląda na to, że lepiej poczekać z dużymi zakupami do pełni sezonu.

Pomału można przymierzać się do rozglądania się za pierwszymi polskimi truskawkami. Te powoli trafiają na bazary, targowiska i do warzywniaków. Jako pierwsze w punktach sprzedaży pojawiają się owoce ze szklarni. Jak oszukują sprzedawcy truskawek? Niestety początek sezonu truskawkowego ma to do siebie, że za takie owoce trzeba płacić jak za zboże. Amatorów truskawek jednak nie brakuje. Tęsknota za soczystymi i słodkimi czerwonymi owocami jest u wielu zbyt silna. Miłość Polaków do truskawek jest powszechnie znana, stąd też rosnąca z roku na rok popularność truskawek importowanych, które przybywają nad Wisłę ze słonecznej Hiszpanii na długo przed przełomem maja i czerwca. Eksperci ostrzegają jednak, by nie dać nabić się w butelkę. Częstą praktyką jest oszukiwanie przez sprzedawców i importerów klientów. Robią to w prosty sposób – zagraniczne truskawki gorszej jakości starają się sprzedać jako te polskie. Jak wygląda sytuacja na rynku truskawek w 2021 roku? W tym roku tego rodzaju „kombinatorstwo” szczególnie da się we znaki klientom, którzy długo jeszcze będą dostawali kiepski produkt za wysoką cenę. Dlaczego? Swoje zrobiła pogoda, która płatała figle przez cały kwiecień. Plantatorzy skarżą się, że na truskawkowych polach po prostu brakowało ciepła. Na truskawkowych polach w Polsce pojawiły się już kwiaty, które mogą nie przetrwać wciąż pojawiających się przymrozków i zimnych nocy. Chłodna pogoda w naturalny sposób także wydłuży czas oczekiwania na zalew truskawkami polskich ryneczków. Taka, a nie inna sytuacja pogodowa ma także ogromny wpływ na ceny owoców. Niestety, w tej chwili ceny truskawek szklarniowych sięgają astronomicznych wysokości. Zdarza się, że za kilogram czerwonych owoców trzeba zapłacić...