Ceny cebuli sprawiają, że chce się płakać jeszcze przed krojeniem. Wiemy, kiedy będzie taniej
Getty Images
Newsy

Ceny cebuli sprawiają, że chce się płakać jeszcze przed krojeniem. Wiemy, kiedy będzie taniej

Choć cebula to jeden z podstawowych produktów, jaki wrzucamy regularnie do koszyków zakupowych, niektórzy ograniczyli jej kupowanie. Wszystko dlatego, że w zwykłych sklepach i marketach detaliczna cena cebuli przekracza już 6 zł/kg. Zobaczcie, skąd wzięła się taka drożyzna i jakie są szansę, że cebula w końcu potanieje.

W tym roku pewnie nie raz zdarzyło wam się złapać za głowę podczas ważenia cebuli na straganie czy w markecie. Wszyscy pamiętamy przecież, że za kilogram tego warzywa zwykle płaciło się zwykle niecałe 2 złote, a teraz trzeba wydać 2, a nawet 3 razy więcej. Co się stało z cenami cebuli i czy jest szansa, że jeszcze spadną? Sprawdźcie, zanim udacie się na kolejne zakupy.

Dlaczego cebula podrożała?

Ceny cebuli w tym roku są rekordowe biorąc pod uwagę ostatnie stulecie i nie tylko my odczuwamy ten problem, gdyż sytuacja wygląda podobnie na całym świecie. Cebuli zaczyna brakować w wielu krajach i dzieje się to z kilku powodów.

Po pierwsze, winne temu były niekorzystne warunki upraw. Niektóre polskie uprawy dotknęła bowiem susza, przez co ceny cebuli wzrosły rok do roku aż o 100%. Podobnie z resztą wyglądała sytuacja innych głównych producentów w Europie, czyli Hiszpanii, Francji i Włoch.

Po drugie na ceny cebuli, zarówno te hurtowe, jak i detaliczne, wpłynęły braki tego warzywa spowodowane wojną w Ukrainie, która toczyła się w wielu regionach produkcji cebuli. Dlatego też Ukraina musiała importować to warzywo od nas. Ten skok eksportu do Ukrainy sprawił, że sprzedaż z Polski wzrosła aż o 60% rok do roku, a różne inne kraje kupiły od nas aż o 41% więcej cebuli.

Co ciekawe przechodziliśmy już w Polsce „kryzys cebulowy” w 1994 roku. Wtedy za 1 kg cebuli trzeba było zapłacić 1,80 złote, co odpowiadało mniej więcej obecnej wartości. Potem jednak w 1998 r. ceny drastycznie spadły do jedynych 2 groszy za kilogram, co spowodowało z kolei, że wiele warzyw trafiło na kompost. Sytuacja na rynku cebuli ustabilizowała się dopiero po wejściu do Unii Europejskiej.

Zobacz także
Absurdalnie wysokie ceny fasolki szparagowej. Będą ją sprzedawać w sklepach na sztuki?

Absurdalnie wysokie ceny fasolki szparagowej. Będą ją sprzedawać w sklepach na sztuki?

Nie cebula, nie skwarki, tylko taka omasta będzie najlepsza do pierogów. Wystarczą 2 składniki

Nie cebula, nie skwarki, tylko taka omasta będzie najlepsza do pierogów. Wystarczą 2 składniki

Co dalej z cenami cebuli?

Specjaliści przewidują, że w tym roku sytuacja ulegnie poprawie, gdyż areał zasiewów cebuli w naszym kraju będzie o około 5-10% wyższy niż w poprzednim. Dużo zależy jednak od pogody, dlatego pozostaje mieć nadzieje, że będzie ona w tym roku łaskawa dla rolników.

Jakie są prognozy? Maciej Kmera – ekspert rynku hurtowego Bronisze, w rozmowie z portalem Interia.pl, uspokaja, że ceny cebuli spadną nie tylko na dystansie długoterminowym (nowe zbiory w przyszłym roku), ale też krótkoterminowo:

– Cena cebuli spadnie, bo już teraz przyjeżdża do nas młoda, obierana cebula z Bałkanów, więc myślę, że to kwestia dziesięciu dni, kiedy stanie się ona tańsza. W dodatku - niebawem cebula puści szczypior, a wówczas jest niesprzedawalna, dlatego moim zdaniem każdy, kto trzyma jeszcze cebulę w magazynach, będzie chciał ją jak najszybciej sprzedać. To wpłynie na jej niższą cenę.