
W tym roku pewnie nie raz zdarzyło wam się złapać za głowę podczas ważenia cebuli na straganie czy w markecie. Wszyscy pamiętamy przecież, że za kilogram tego warzywa zwykle płaciło się zwykle niecałe 2 złote, a teraz trzeba wydać 2, a nawet 3 razy więcej. Co się stało z cenami cebuli i czy jest szansa, że jeszcze spadną? Sprawdźcie, zanim udacie się na kolejne zakupy.
Dlaczego cebula podrożała?
Ceny cebuli w tym roku są rekordowe biorąc pod uwagę ostatnie stulecie i nie tylko my odczuwamy ten problem, gdyż sytuacja wygląda podobnie na całym świecie. Cebuli zaczyna brakować w wielu krajach i dzieje się to z kilku powodów.
Po pierwsze, winne temu były niekorzystne warunki upraw. Niektóre polskie uprawy dotknęła bowiem susza, przez co ceny cebuli wzrosły rok do roku aż o 100%. Podobnie z resztą wyglądała sytuacja innych głównych producentów w Europie, czyli Hiszpanii, Francji i Włoch.
Po drugie na ceny cebuli, zarówno te hurtowe, jak i detaliczne, wpłynęły braki tego warzywa spowodowane wojną w Ukrainie, która toczyła się w wielu regionach produkcji cebuli. Dlatego też Ukraina musiała importować to warzywo od nas. Ten skok eksportu do Ukrainy sprawił, że sprzedaż z Polski wzrosła aż o 60% rok do roku, a różne inne kraje kupiły od nas aż o 41% więcej cebuli.
Co ciekawe przechodziliśmy już w Polsce „kryzys cebulowy” w 1994 roku. Wtedy za 1 kg cebuli trzeba było zapłacić 1,80 złote, co odpowiadało mniej więcej obecnej wartości. Potem jednak w 1998 r. ceny drastycznie spadły do jedynych 2 groszy za kilogram, co spowodowało z kolei, że wiele warzyw trafiło na kompost. Sytuacja na rynku cebuli ustabilizowała się dopiero po wejściu do Unii Europejskiej.
Co dalej z cenami cebuli?
Specjaliści przewidują, że w tym roku sytuacja ulegnie poprawie, gdyż areał zasiewów cebuli w naszym kraju będzie o około 5-10% wyższy niż w poprzednim. Dużo zależy jednak od pogody, dlatego pozostaje mieć nadzieje, że będzie ona w tym roku łaskawa dla rolników.
Jakie są prognozy? Maciej Kmera – ekspert rynku hurtowego Bronisze, w rozmowie z portalem Interia.pl, uspokaja, że ceny cebuli spadną nie tylko na dystansie długoterminowym (nowe zbiory w przyszłym roku), ale też krótkoterminowo:
– Cena cebuli spadnie, bo już teraz przyjeżdża do nas młoda, obierana cebula z Bałkanów, więc myślę, że to kwestia dziesięciu dni, kiedy stanie się ona tańsza. W dodatku - niebawem cebula puści szczypior, a wówczas jest niesprzedawalna, dlatego moim zdaniem każdy, kto trzyma jeszcze cebulę w magazynach, będzie chciał ją jak najszybciej sprzedać. To wpłynie na jej niższą cenę.