Cebula prócz skojarzeń ze łzami ma jeszcze wiele właściwości, które są pomocne dla całego organizmu. 

Właściwości cebuli są znane od wieków

W medycynie ludowej wywar z cebuli zalecany był często w chorobach reumatycznych, a syrop z cebuli nasi przodkowie stosowali przy przeziębieniach. Wąchanie surowej cebuli odkażało nos gdy męczył katar. Choroby dróg oddechowych nie miały z cebulą najmniejszych szans!

Cebula bywała też zabierana w dalekie rejsy. Była największym sprzymierzeńcem marynarzy i kupców. Jej dostępność i skuteczność sprawiały, że w długie podróże zabierano właśnie ją. Swoje powodzenie cebula zawdzięczała przede wszystkim silnym bakteriobójczym substancjom.

Ponadto pod łuskami cebuli znajdziecie fosfor, magnez, siarkę, cynk oraz krzem, a wiec minerały wzmacniające ogólną odporność organizmu na różne infekcje i choroby. Jednak cebula to nie tylko sprawdzony sposób na przeziębienie. Cebula to także świetny dodatek do dań!

Zobacz także:

Płacz przy krojeniu cebuli

Krojenie cebuli może odbyć się bez łez. Odpowiedzialny za płakanie podczas krojenia cebuli enzym, reaguje z innym składnikiem warzywa, przez co chętnie sięgacie wtedy po chusteczki. Sprawcą płaczu jest alliinaza, która podrażnia oko i powoduje, że pokrojenie cebuli do końca, może wydać się ponad wasze siły.

Sposobów na krojenie cebuli bez łez jest mnóstwo. Niektóre z nich przyjdą wam z pomocą. Oto najskuteczniejsze.

  • Podczas krojenia spróbujcie przytrzymać małą część cytryny w ustach. Kwas cytrynowy neutralizuje w pewnym stopniu wydzielający się gaz i łagodzi objaw płakania.

  • Równie skutecznie działa trzymanie wykałaczki lub zapałki w zębach podczas krojenia cebuli . W tym przypadku pomóc ma wam zakończenie zapałki z siarką.

  • Możecie też po obraniu włożyć cebulę na kilkanaście minut do lodówki i kroić ją schłodzoną . Gaz, który powoduje łzy jest znacznie mniej silny w niskich temperaturach.

  • Jeśli macie do skrojenia dużo cebuli, najlepiej kiedy przepłuczecie nóż pod wodą. To powinno zneutralizować działanie łzawego enzymu.

  • Zadbajcie przede wszystkim o odpowiednią wentylację pomieszczenia, w którym kroicie cebulę. Jeśli macie taką możliwość otwórzcie w kuchni okno albo w porze lata zanieście deskę do krojenia na taras lub balkon.

  • Ostatnia metoda jest dla tych, którzy mają poczucie humoru. Możecie do krojenia cebuli użyć gogli narciarskich, ewentualnie zlecić jej krojenie komuś innemu!