Krojenie cebuli
Pexels/Pixabay, Couleur
Newsy

Cebula kojarzy wam się z płaczem? 1 banalny trik i już nigdy nie uronicie nawet łzy przy jej krojeniu

Krojenie cebuli nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Można je jednak obejść w łatwy sposób. Te wskazówki mogą się wam przydać.
Aleksandra Jaworska
grudzień 19, 2020

Cebula prócz skojarzeń ze łzami ma jeszcze wiele właściwości, które są pomocne dla całego organizmu. 

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Właściwości cebuli są znane od wieków

W medycynie ludowej wywar z cebuli zalecany był często w chorobach reumatycznych, a syrop z cebuli nasi przodkowie stosowali przy przeziębieniach. Wąchanie surowej cebuli odkażało nos gdy męczył katar. Choroby dróg oddechowych nie miały z cebulą najmniejszych szans!

Cebula bywała też zabierana w dalekie rejsy. Była największym sprzymierzeńcem marynarzy i kupców. Jej dostępność i skuteczność sprawiały, że w długie podróże zabierano właśnie ją. Swoje powodzenie cebula zawdzięczała przede wszystkim silnym bakteriobójczym substancjom.

Ponadto pod łuskami cebuli znajdziecie fosfor, magnez, siarkę, cynk oraz krzem, a wiec minerały wzmacniające ogólną odporność organizmu na różne infekcje i choroby. Jednak cebula to nie tylko sprawdzony sposób na przeziębienie. Cebula to także świetny dodatek do dań!

Płacz przy krojeniu cebuli

Krojenie cebuli może odbyć się bez łez. Odpowiedzialny za płakanie podczas krojenia cebuli enzym, reaguje z innym składnikiem warzywa, przez co chętnie sięgacie wtedy po chusteczki. Sprawcą płaczu jest alliinaza, która podrażnia oko i powoduje, że pokrojenie cebuli do końca, może wydać się ponad wasze siły.

Sposobów na krojenie cebuli bez łez jest mnóstwo. Niektóre z nich przyjdą wam z pomocą. Oto najskuteczniejsze.

  • Podczas krojenia spróbujcie przytrzymać małą część cytryny w ustach. Kwas cytrynowy neutralizuje w pewnym stopniu wydzielający się gaz i łagodzi objaw płakania.

  • Równie skutecznie działa trzymanie wykałaczki lub zapałki w zębach podczas krojenia cebuli . W tym przypadku pomóc ma wam zakończenie zapałki z siarką.

  • Możecie też po obraniu włożyć cebulę na kilkanaście minut do lodówki i kroić ją schłodzoną . Gaz, który powoduje łzy jest znacznie mniej silny w niskich temperaturach.

  • Jeśli macie do skrojenia dużo cebuli, najlepiej kiedy przepłuczecie nóż pod wodą. To powinno zneutralizować działanie łzawego enzymu.

  • Zadbajcie przede wszystkim o odpowiednią wentylację pomieszczenia, w którym kroicie cebulę. Jeśli macie taką możliwość otwórzcie w kuchni okno albo w porze lata zanieście deskę do krojenia na taras lub balkon.

  • Ostatnia metoda jest dla tych, którzy mają poczucie humoru. Możecie do krojenia cebuli użyć gogli narciarskich, ewentualnie zlecić jej krojenie komuś innemu!

 

Komentarze
Sałatka jarzynowa
Gotujmy.pl/halina
Newsy Dodajecie do sałatki jarzynowej majonezu? Robicie błąd. Trik babci go rozwiąże
Sałatka jarzynowa to jedna z najbardziej popularnych dań w Polsce. Spożywana cały rok, najlepiej smakuje w Boże Narodzenie.
Aleksandra Jaworska
grudzień 19, 2020

Pichcenie na święta wymaga czasu i zachodu. Wymaga również znajomości przepisów. Niektóre sprawdzą się na świątecznym stole wręcz doskonale. Pamiętacie jeszcze babcine triki? Potrawy na świątecznym stole Boże Narodzenie pozwala na pochwalenie się umiejętnościami kulinarnymi. Jeśli lubcie długie godziny przy kuchennym blacie, na pewno wiecie jak przygotować barszcz czerwony, uszka z grzybami czy makowca. Do potraw wigilijnych pasują także przekąski. Jedną ze smaczniejszych jest lubiana przez Polaków sałatka jarzynowa. Nazywa się ją również sałatką warzywną albo majonezową. Zresztą nie bez przyczyny, właśnie majonez stanowi jej główny składnik. Robi się ją głównie na świąteczne okazje z gotowanych warzyw: marchwi, pietruszki, selera, ziemniaków z dodatkiem gotowanych na twardo jajek. Składnikami, które w jarzynowej muszą się znaleźć jest też zielony groszek i ogórki kiszone, musztarda i przyprawy. Jesteśmy przekonani, że spożywacie ją przez cały rok, choć najczęściej na Boże Narodzenie i Wielkanoc. Historia sałatki jarzynowej Na początku do jarzynowej dodawano marchew, seler, kalarepę, rzepę i zielony groszek. W takiej wersji przywędrowała z Francji do Polski. Po roku 1945 produkty na sałatkę ograniczono głównie do warzyw korzeniowych. Według niektórych źródeł oryginalnie pochodzi z Rosji. Sekret doskonałego smaku jarzynowej Nasze babcie zawsze wiedzą lepiej. W kulinariach trudno im dorównać, choć niektóre ich rady mogą uratować nasze nie tylko wigilijne potrawy. Jednym z sekretów sałatki jarzynowej jest dodanie do niej majonezu własnej produkcji. Sklepowy zawiera sztuczne konserwanty. Ten zrobiony w domu zaskoczy was intensywnością i doskonałym smakiem! Sałatka jarzynowa będzie mieć zdecydowanie lepszy smak. Bardzo...

Przeczytaj