Na pewno macie w swoich domach jajka. Przygotowuje się z nich wiele kultowych potraw. Jajecznica, omlety, ciasta, babeczki, placuszki… Gotowanie bez jajek byłoby na pewno ciężkie. Oprócz tego, że jajka mają bardzo szerokie zastosowania kulinarne, warto umieszczać je w diecie też ze względów zdrowotnych! 

Jajka są od wieków jednym z bardziej cenionych składników pokarmowych. To wyjątkowo skondensowane źródło witamin i minerałów. Przeczytajcie o tym, jakich elementów dostarczają jajka, ile można ich jeść i wreszcie o tym, co jest zdrowsze: żółtka czy białka jaj. 

Właściwości zdrowotne jajek

Jeśli nie macie na nie alergii, jajka prawie na pewno mogą być składnikiem waszej diety. Pod wapienną skorupką, ukryte jest niesamowicie dużo cennych mikro i makroelementów. Jaja naturalnie muszą stanowić źródło energii dla rozwijających się w nich piskląt. W jajkach kumuluje się więc wiele minerałów i witamin!

W jajkach znajdziecie między innymi:

Zobacz także:

  • Sporo dobrze strawnego białka
  • Dobrze przyswajalne żelazo
  • Prawie wszystkie witaminy (oprócz witaminy C) w pokaźnych ilościach!
  • Magnez, potas, wapń

Która część jajka jest najzdrowsza?

Żółtko jaja

Najbardziej skondensowanych źródłem witamin i minerałów, jest żółtko. Można więc powiedzieć, że to ono jest najzdrowszym elementem jajka. Niektórzy zalecają nawet jedzenie surowych żółtek jako swego rodzaju multiwitaminy. W przypadku żółtek, nie sprawdza się jednak zasada: im więcej, tym lepiej. Żółtko zawiera też znacznie więcej tłuszczu i cholesterolu niż białko jaja. To z tego powodu wydawane są rekomendacje o tym, że jajek też nie można jeść bez limitu.

Zdrowe osoby nie powinny przekraczać ilości 7 jajek tygodniowo, a osoby z cukrzycą, dla zdrowia powinny ograniczyć ilość jadanych jaj do 2 tygodniowo.

Białko jaja

Białko jaj jest cenione szczególnie za wysoką zawartość… białka. Białko pochodzące z jaj jest bardzo dobrze trawione i może być świetnie wykorzystane przez organizm na różne procesy. Niektórzy kulturyści chcący ograniczyć ilość tłuszczu w diecie, jadają na przykład omlety złożone wyłącznie z białek jaj, co czyni je naprawdę niskokalorycznymi i niskotłuszczowymi.

Całe jajka

Zarówno białko, jak i żółtko, zawierają wiele cennych dla zdrowia elementów. Dobrze jest więc jeść jaja w całości. Nie wyrzucajcie na pewno żadnej z części. Jeśli korzystajcie z przepisu, w którym musicie wykorzystać np. tylko białka lub żółtka jaj, upewnijcie się, że wykorzystacie pozostałą część jajka w innym daniu.