Cała Polska żyje brutalnym pobiciem kobiety w sklepie. Jak grzecznie poprosić kogoś o założenie maseczki?
Pixabay/YouTube
Newsy

Cała Polska żyje brutalnym pobiciem kobiety w sklepie. Jak grzecznie poprosić kogoś o założenie maseczki? 

Noszenie maseczek w przestrzeni publicznej jest nadal obowiązkowe. Niektórzy jednak nie dość, że nie przestrzegają tej zasady, to reagują agresją, kiedy zwróci im się uwagę…
Aleksandra Zaborowska
kwiecień 19, 2021

Eksperci alarmują, że maseczki nadal pozostaje naszym podstawowym środkiem ochrony przed transmisją koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia i cały rząd podkreślają, że zwalczenie pandemii będzie możliwe dopiero, jeśli poważnie potraktuje się następujące zasady:

  • Zasłanianie nosa i ust w przestrzeniach publicznych
  • Utrzymywanie dystansu społecznego
  • Częsta dezynfekcja i mycie rąk oraz przedmiotów częstego użytku
  • Powstrzymywanie się od uczestniczenia w licznych zgromadzeniach oraz praca z domu
Kotlety schabowe bez bułki tartej

Jak zwrócić uwagę osobie, która nie nosi maseczki?

Często zdarza się, że osoby, które narażają siebie i innych na zachorowanie, reagują agresją na uwagi dotyczące braku maseczki. Psychologia nazywa to zjawisko "syndromem domniemanego wroga". Wielu obywateli uważa, że zasady ich nie obowiązują i mają prawo ich nie przestrzegać, jeśli nie wierzą w ich skuteczność. 

Zobacz także

Do podobnego incydentu doszło ostatnio w sklepie sieci Kaufland. Dramatyczne zajście w sklepie spożywczym w Lesznie zostało uwiecznione na kamerach monitoringu. Kobieta, która zwróciła uwagę mężczyźnie bez maseczki została przez niego pobita. Ponadto, żadna z osób dookoła nie zaproponowała kobiecie wsparcia. Nagranie zostało upublicznione w mediach i na YouTube. Czy można się uchronić przed takimi sytuacjami? 

Dr Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej radzi postępować tak, jak lekarze w szpitalu.

Przepraszam, że przeszkadzam, ale niepokoję się, bo stoję tu obok i bardzo bym prosił, aby założył pan/założyła pani maseczkę ze względu na moje bezpieczeństwo. Źle czuję się z tym, że pan/pani nie ma maseczki na twarzy, bo nie chcę być chory, boję się tego wirusa.

Tego typu prośba nie krytykuje osoby nienoszącej maseczki, ale podkreśla, że inne osoby mogą czuć się z tego powodu niekomfortowo. Jeśli wzbudzicie w drugiej osobie poczucie współodpowiedzialności, być może chętniej wysłucha prośby niż w momencie, kiedy zostanie nastraszona policją lub upomniana agresywnymi komentarzami.

Źródło: Wysokie Obcasy

Czytaj też:

Komentarze