Butelkę wina powinno przechowywać się w pionie czy poziomie? Prawie każdy robi to źle
Adobe Stock
Newsy

Butelkę wina powinno przechowywać się w pionie czy poziomie? Prawie każdy robi to źle

Nie wiecie jak przechowywać wino po otwarciu? Dobrze trafiliście. Podpowiemy wam, w jakiej pozycji ustawić wino w lodówce, także wyjaśnimy jak długo nie ulegnie zepsuciu.

Zacznijmy od tej drugiej kwestii. Z pewnością przerabialiście to już nie raz. Impreza skończyła się wcześniej, niż planowaliście, a wino wciąż w butelce. Co robić?

Niestety w tym momencie między bajki można włożyć historie o tym, że wino im starsze, tym lepsze.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czy otwarte wino należy wypić od razu po otwarciu?

Właściwy proces dojrzewania wina zarówno białego, jak i czerwonego odbywa się raczej w beczkach lub w kadziach, a nie w butelkach.

Z pewnością nie przyniesie niczego dobrego butelce wina otwarcie jej i przechowywanie później przez długi czas.

Z drugiej strony, otwarte wino wcale nie musi być wypite w całości od razu albo spisane na straty po zakończonej imprezie.

Poniżej specjalnie dla was opracowaliśmy krótką ściągawkę dotyczącą tego, jak długo można przechowywać wino po otwarciu.

Zobacz także
jak otworzyć wino bez korkociągu

Jak otworzyć wino, gdy nie mamy korkociągu? Jest na to prosty sposób. Wystarczy...

do czego służy korek od szampana

Nie wyrzucajcie korka od szampana. Będziecie żałować, że nie znaliście tego triku wcześniej

Jak długo można przechowywać otwarte wino?

  • Wino musujące – ok. 1-3 dni w lodówce
  • Wina białe i różowe – od 3 do 7 dni w lodówce
  • Wina czerwone – 3-5 dni w ciemnym i suchym miejscu
  • Wina czerwone wzmacniane alkoholem (np. typu porto) – ok. 28 dni w ciemnym, suchym miejscu
  • Wino dowolnego rodzaju można także przelać do foremki na lód i użyć później podczas gotowania posiłku

Tyle o czasie i miejscu przechowywania wina. By jednak nie straciło ono swojego smaku, a przede wszystkim, żeby się nie zepsuło, powinno się trzymać je we właściwej pozycji.

Postarajcie się, by otwarte wino znajdowało się w lodówce w pozycji poziomej. Czyli takiej, która zapewni kontakt alkoholowi z korkiem.

Dlaczego wino powinno po otwarciu powinno przechowywać w pozycji poziomej?

Nie bez przyczyny w sprzedaży są nawet specjalne stojaki do przechowywania wina w tej właśnie nietypowej z pozoru pozycji.

Jak już wspomnieliśmy, chodzi o utrzymanie kontaktu resztki wina z korkiem. Taki zabieg przynosi naprawdę zaskakująco dobre skutki:

  • Stały kontakt wina z korkiem spowalnia jego psucie
  • Przedostające się powietrze przez korek powoduje reakcje wina z powietrzem, które doprowadzają do jego zakwaszania
  • Wino trzymane w pionie sprzyja wysuszaniu się korka i ułatwia jego ewentualne uszkodzenie i zapchaniu przez korek szyjki butelki

Czytaj także:

jak otworzyć wino bez korkociągu
Pixabay
Newsy
Jak otworzyć wino, gdy nie mamy korkociągu? Jest na to prosty sposób. Wystarczy...
Macie wino, ale zepsuł się wam korkociąg? Nic straconego! Dzięki tej sztuczce łatwo pozbędziecie się korka z butelki.

Pewnie nie raz zdarzyło się wam, że podczas wakacyjnego urlopu w wynajmowanym domku lub pensjonacie, nabraliście ochoty na wino, więc natychmiast wybraliście się po butelkę do sklepu. Wracacie, szukacie w szufladach korkociągu i z przerażeniem stwierdzacie, że go nie ma! Jak więc otworzyć wino w inny sposób? Na szczęście istnieje bardzo prosta sztuczka, dzięki której pozbędziecie się korka bez trudu (i bez korkociągu). Potrzebujecie jedynie noża i trochę siły! Jak otworzyć wino bez korkociągu? Jeśli zaprosiliście znajomych na kolację i okazało się, że wasz korkociąg gdzieś zaginął, to nic straconego! Istnieje sporo ciekawych sztuczek, dzięki którym otworzycie wino innymi sposobami. Najlepszy to oczywiście klasyczne zastąpienie korkociągu nożem . Poniżej opisaliśmy ten i jeszcze kilka innych trików, dzięki którym łatwo pozbędziecie się korka. Pamiętajcie tylko o tym, że każdy z tych sposobów wykorzystujecie na własną odpowiedzialność! Wyciągniecie korka wymaga sporej siły, a używanie w tym celu innych przedmiotów niż korkociąg, może być niebezpieczne, dlatego musicie być bardzo ostrożni. #1 Nóż zamiast korkociągu To chyba najbardziej znany sposób. Weźcie ostry nóż średniej wielkości i wbijcie w korek. Złapcie mocno butelkę i powolnym, mocnym ruchem wyciągajcie korek ze środka. #2 Korek do środka Po co się męczyć z wyciąganiem korka, skoro można go po prostu wbić do środka butelki? Czytelnicy pamiętający studenckie czasy na pewno doskonale znają ten sposób! Wystarczy znaleźć wąski i podłużny przedmiot – najlepiej nadaje się do tego duża, drewniana łyżka. Owińcie szyjkę butelki szmatką (na wypadek, gdyby ulało się trochę wina), oprzyjcie koniec łyżki na korku i po prostu powoli i mocno wbijajcie go do środka butelki. I gotowe! #3 Śrubokręt...

Jak otworzyć szampana? Zróbcie tak jak radzimy a nie będzie huku, wystrzałów i  piany
Adobe Stock
Newsy
Jak otworzyć szampana? Pamiętajcie o tej 1 zasadzie, a nie będzie huku, wystrzałów i piany
Skoro chcecie wznieść toast szampanem, zróbcie to mając trunek w kieliszkach, a nie na podłodze i stole. Są też inne powody, dla których warto wiedzieć, jak prawidłowo otworzyć butelkę szampana.

Kto z was nie brał udziału w uroczystościach z rozlewaniem szampana, podczas którego korek wyskakiwał z hukiem, a musujący trunek rozlewał się poza kieliszki? Tak wcale nie musi być. Strzelające korki i lejące się wino pokazują, że otwierający nie panuje nad butelką szampana. Prawidłowo i elegancko otwarty szampan to ciche pyknięcie korka, który zostaje w ręku i nie spieniony, musujący trunek, który w całości znajdzie się w kieliszkach. Przedstawiamy wam krótki kurs otwierania szampana Jak poprawnie otwierać szampana? Największą tajemnicą prawidłowego otwierania szampana jest…. temperatura szampana. Przed otwarciem butelkę z trunkiem należy schłodzić do temperatury 6-8 st. Celsjusza. Można to zrobić w lodówce, wkładając butelkę na 5 minut do zamrażalnika lub zimą wystawiając na balkon. Można schłodzić go także w specjalnym kubełku z lodem. Schłodzenie jest ważne, ponieważ niska temperatura zmniejsza ciśnienie w środku, co powoduje, że płyn nie będzie starał się wypchnąć korka. Otwieranie szampana krok po kroku Schłodźcie szampana do temperatury 6-8 st. Celsjusza. Zdejmijcie folię z korka i lekko odkręćcie druciki, a następnie zdejmijcie je. W trakcie otwierania weźcie butelkę do jednej ręki, przechylcie pod kątem 45 stopni, drugą ręką chwyćcie korek mając cały czas kontrolę nad nim. Przytrzymujcie korek ręką i kręćcie butelką, a nie korkiem. Po chwili korek powinien zostać wam w ręku wydając ciche pyknięcie. Jak nalewać szampana i do jakich kieliszków? Schłodzonego szampana wlewa się do kieliszków zaraz po otwarciu, pod warunkiem, że otworzyliście go prawidłowo i piana nie wylewa się z butelki. Drugą wartością chłodzenia szampana jest to, że nie tworzy się na nim nadmierna ilość piany, a musujący płyn można bezpiecznie nalewać...

do czego służy korek od szampana
AdobeStock
Newsy
Nie wyrzucajcie korka od szampana. Będziecie żałować, że nie znaliście tego triku wcześniej
Co można zrobić z korkiem od szampana? Na pewno nie znaliście tej sztuczki!

Zbliżający się Sylwester to idealna okazja do tego, by nauczyć się różnych imprezowych trików! Z pewnością zaszokujecie swoich gości popisując się sztuczkami, z których słyną barmani. Większość z nich jest trudna i wymaga wielu miesięcy ćwiczeń, ale niektórych można się nauczyć bardzo szybko. Doświadczony barman ma w zanadrzu kilka trików, które niekoniecznie muszą być efektowne, ale są bardzo praktyczne. Dziś przedstawiamy wam jeden z nich, który na pewno przyda się nie tylko w trakcie noworocznego przyjęcia, ale i innych uroczystości na których pije się szampana! Do czego służy kolorowa zatyczka w korku od szampana? Być może czasami zastanawialiście się, do czego służy charakterystyczna kolorowa zatyczka w korku od szampana. W końcu reszta win ma tradycyjny korek, dlaczego więc wino musujące (czyli szampan) jest sprzedawany w butelkach z plastikowym korkiem? Odpowiedź może was naprawdę zdziwić! Opakowania wielu produktów są wyposażone w różne udogodnienia, które mają ułatwić korzystanie z nich – choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Nie inaczej jest w przypadku szampana! Musujące napoje, jeśli po otwarciu nie zostaną ponownie zamknięte za pomocą nakrętki lub korka, szybko tracą bąbelki i stają się niezbyt smaczne. Jeśli pijecie napoje z plastikowej butelki, to nie jest to jakiś duży problem. Niestety, korek od szampana dość trudno wciska się do butelki i otwiera z powrotem. Wyjścia są dwa – albo wypijecie wino szybko, by od razu wyrzucić butelkę, lub wykorzystacie ten prosty trik! Sprytny trik z zawleczką Wiecie, do czego służy kolorowa „czapeczka” z wierzchu plastikowego korka od szampana? Do bezproblemowego otwierania i zamykania butelki! Wystarczy odciąć dolną część korka za pomocą noża, wsadzić go do butelki, a kolorową...

Średnio 1 na 1000 jaj jest skażone salmonellą. Jest na to prosty sposób. Wystarczy 1 trik
Adobe Stock
Newsy
Jak sprawdzić, czy jajko nie jest skażone salmonellą? Zakażenie tą niebezpieczną bakterią może doprowadzić do śmierci
Salmonella czyha na „zjadaczy” jajek. Jak zapobiec nieszczęśliwemu zarażeniu?

Polacy uwielbiają jajka. Jajecznica, jajka sadzone, jajka na miękko czy faszerowane. Do wyboru, do koloru. W ciągu roku przeciętny Polak zjada ok. 160 jajek w różnej postaci. Ta statystyka blado wypada jednak w porównaniu chociażby do Amerykanów. Przeciętny mieszkaniec USA zjada rocznie ok. 293 jajek! Polacy z Amerykanami konkurować pod tym względem mogą chyba tylko przez jeden dzień w roku. A więc w niedzielę wielkanocną. Śniadanie wielkanocne to niezliczona ilość jajek zjadana przez Polaków. A czy słyszeliście, że według statystyk, 1 na 1000 jajek jest zakażone salmonellą? Kluczem do uniknięcia zakażenia jest kupno świeżych jaj w sklepie czy na bazarze, a także ich odpowiednie przechowywanie. Jak przechowywać jajka? Najbezpieczniej przechowywać jajka w lodówce, czyli w miejscu zimnym, ciemnym i suchym. Jajek nie należy myć przed włożeniem do lodówki lub do wytłaczanki, bo źle znoszą wilgoć. Mycie jajecznych skorupek zaleca się jedynie bezpośrednio przed użyciem. Ze względu na porowatą skorupkę, jajka mają tendencję do przechodzenia różnymi intensywnymi zapachami – stawiajcie je w lodówce z dala np. od czosnki i cebuli. W celu zabezpieczenia jajek przed zapachami warto zostawiać je w lodówce w wytłaczankach. Jajka powinny leżakować w lodówce czubkiem do góry. Co ze świeżością jajek? Oto nasza krótka lista, która pomoże wam oszacować czas przechowywania jajek w razie braku daty ważności na wytłaczance. Jak długo można przechowywać jajka: Aż 4 miesiące można przechowywać rozbite ze skorupek jajka w zamrażarce 4 tygodnie można przechowywać w lodówce świeże jaja 2 tygodnie można przechowywać jaja w zimnym miejscu poza lodówką (temp. ok. 10 st. C.) 4 dni można przechowywać ugotowane jajko w...