Brudna maszynka do mielenia mięsa? Wypróbujcie ten trik, a pozbędziecie się zanieczyszczeń
Adobe Stock
Newsy

Zapchana i brudna maszynka do mielenia mięsa? Dzięki temu trikowi pozbędziecie się zanieczyszczeń

Czy jak myślicie o czyszczeniu maszynki do mięsa, to też nie macie ochoty wyciągać jej z szafy? Nic dziwnego, te wszystkie zakamarki, nakładki i ścianki, na których mogą pozostać resztki mięsa sprawiają, że nie jest to najłatwiejszy w czyszczeniu sprzęt. Mamy na to babciny sposób.

Maszynka do mięsa to urządzenie potrzebne w każdym domu. Mięso w kawałku mielone pod czujnym okiem gospodyni jest lepszej jakości niż to gotowe, kupowane w sklepie. Za jej pomocą możecie przygotować mięso do pasztetów, pulpetów, kotletów czy kiełbas własnej roboty.  

Co może jeszcze zmielić maszynka do mięsa? 

Maszynkę do mielenia mięsa można wykorzystywać również w przypadku innych produktów. Oto kilka innych jej zastosowań:

  • Gdy pieczecie makowiec lub robicie kluski z makiem, wówczas wystarczy przepuścić mak przez drobne sitko maszynki.  Mak na makowiec powinniście zmielić przynajmniej dwukrotnie na najdrobniejszych oczkach. 

  • To urządzenie poradzi sobie również z migdałami i orzechami.  

  • Na sitku o drobnych oczkach przygotujecie także wspaniały twaróg na sernik. Przepuście go kilkakrotnie przez maszynkę, a będzie lepszy niż ten w wiaderku. 

  • Przygotowanie farszu do pierogów zajmie wam kilka chwil z tym urządzeniem. Rozdrobnicie w nim grzyby i kapustę. 

  • Współczesne wersje maszynek do mielenia mają wiele różnych nakładek, które pozwalają szatkować, a nawet wyciskać soki. 

  • Mięsu na kotlety mielone wystarczy zazwyczaj jedno przepuszczenie przez sitko. Jednak niektóre panie domu twierdzą, że lepiej to zrobić dwukrotnie. Podobnie zresztą jak z mięsem na pasztet.  

Zobacz także
Ta maszynka do mielenia mięsa z PRL-u była nie do zdarcia. Oto do czego wciąż się ją wykorzystuj

Ta maszynka do mielenia mięsa z PRL-u była nie do zdarcia. Oto, do czego wciąż się ją wykorzystuje

Jak zmielić mięso

Genialny sposób na zmielenie mięsa bez maszynki. Mielone wyjdą jeszcze smaczniejsze

Jak wyczyścić brudną maszynkę do mielenia przy pomocy chleba? 

Czyszczenie tego sprzętu kojarzy się zazwyczaj z długim i mozolnym usuwaniem resztek z mielenia. Robi się to przy pomocy szczoteczek na długiej rączce, detergentów i wody. 

Istnieje jednak o wiele szybszy i skuteczniejszy sposób. Wystarczy do niego kawałek chleba. Jak to zrobić? 

  1. Po zakończeniu mielenia mięsa włóżcie do maszynki pół kromki chleba.  

  1. Zmielcie ją. Usunie wszystkie zalegające pozostałości. Nawet te w trudnodostępnych miejscach. 

  1. Następnie rozkręćcie urządzenie i umyjcie pod bieżącą wodą z dodatkiem detergentu. 

Źródło: haps.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Macie jeszcze w domu ten przedmiot? Był niezniszczalny i służył nie tylko do mięsa
Adobe Stock
Newsy
Macie jeszcze w domu ten przedmiot? Był niezniszczalny i służył nie tylko do mięsa
Żeliwna maszynka do mięsa nie była ani mała, ani lekka. Była też nieporęczna do przechowywania, ale za to niezastąpiona w kuchni. Używaliście jej?

Ten unikalny artykuł małego AGD dziś jest już w stylu vintage, a kiedyś był za to w każdej kuchni. Przypominamy jak działał i do czego używały go niegdyś niemal wszystkie polskie gospodynie domowe. Jak działa stara maszynka do mięsa? To było bardzo proste, a w związku z tym niezniszczalne urządzenie. Maszynkę wykonywano z żeliwa. Składało się ze ślimacznicy, którą wprawiało się w ruch ręcznie za pomocą korbki z drewnianą rączką. Podczas obracania, włożony do górnego otworu płat mięsa przesuwał się w kierunku noży, które wstępnie rozdrabniały je, a następnie przeciskały przez tarcze z wieloma otworami o ostrych krawędziach. Już po jednokrotnym przejściu porcji mięsa przez urządzenie, otrzymywało się mielone, gotowe na kotlety. Urządzenie można było kupić w różnych rozmiarach. Były mniejsze i większe i miały kilka zakresów mielenia. Maszynkę przed użyciem należało mocno przykręcić do stołu. W komplecie sprzedawano śrubę mocującą. Używanie tego urządzenia wymagało solidnego, drewnianego blatu. Można śmiało założyć, że dzisiejsze, delikatne blaty kuchenne czy stoły z płyty MDF, nie wytrzymałyby próby maszynki do mięsa z PRL-u. Do czego jeszcze używano maszynki do mięsa? Oczywiście maszynka nie była wykorzystywana jedynie do mielenia mięsa. Jej mieląca ślimacznica doskonale nadawała się do rozdrabniania twarogu na sernik, czy mielenia maku na makowiec. Bez niej, z czasach PRL-u, nie zostałoby tez upieczonych wiele domowych pasztetów. Mogła być wykorzystywana do rozdrabniania kapusty, grzybów czy łączenia tych obu składników na farsz do pierogów. Także inne farsze, zarówno mięsne jak i serowe, gospodynie przygotowywały w maszynce do mięsa. Przepuszczając przez nią ugotowane mięso, dodawały jedną lub dwie cebule,...

Jak zmielić mięso
gotujmy.pl/goofy9
Newsy
Genialny sposób na zmielenie mięsa bez maszynki. Mielone wyjdą jeszcze smaczniejsze
Nie macie maszynki do mięsa? Nic nie szkodzi! Istnieją dwa sposoby, którymi możecie łatwo rozdrobnić mięso na kotlety.

Nie ma jak kotlety mielone na niedzielny obiad. Pulpety, spaghetti czy pierogi z mięsem to dania, w których mięso mielone sprawdza się idealnie. Nie wszyscy jednak lubią gotowe zmielone mięso, które można kupić w sklepie. Rozwiązaniem jest poproszenie obsługi w sklepie mięsnym o zmielenie kawałka mięsa lub robienie tego samodzielnie w domu. Dzięki temu ma się pewność co do jakości. Jednak co zrobić, gdy nie ma się maszynki do mielenia? Nic straconego – można łatwo zmielić mięso innymi sposobami. Jak zmielić mięso bez maszynki? Pierwszym sposobem jest użycie noża. To trik bardzo często wykorzystywany przez szefów kuchni! Rozdrobnione w ten sposób mięso nazywa się siekanym właśnie dlatego, że sieka się je bardzo mocno naostrzonym nożem. Jest o wiele lepsze od mielonego, ponieważ zachowuje swoją strukturę i jest znacznie smaczniejsze. Tak właśnie przygotowuje się na przykład mięso na tatara. Szef kuchni za pomocą naostrzonego noża bardzo drobno sieka mięso, absolutnie nie mieli go w maszynce! Warto spróbować innych dań z siekanym mięsem, np. kotletów z kurczaka. Pamiętajcie tylko o tym, że nóż do siekania musi być duży i bardzo dobrze naostrzony. Uwaga na palce! Drugi sposób, który warto wykorzystać jeśli nie macie w domu maszynki do mielenia mięsa, jest rozdrobnienie go przy użyciu blendera. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku blender kielichowy. Należy mięso pokroić na mniejsze kawałki, wrzucić do blendera, wlać odrobinę wody i włączyć urządzenie. Jeśli przygotowujecie na przykład kotlety mielone, to możecie do środka wrzucić od razu cebulę, czosnek i inne przyprawy. Dzięki temu szybko uzyskacie gotową masę na kotlety. A jakie są wasze sposoby na mielenie mięsa? Jeśli następnym razem w trakcie gotowania zabraknie wam mielonego mięsa, to dzięki podanym przez nas...

Ta maszynka do mielenia mięsa z PRL-u była nie do zdarcia. Oto do czego wciąż się ją wykorzystuj
własne
Newsy
Ta maszynka do mielenia mięsa z PRL-u była nie do zdarcia. Oto, do czego wciąż się ją wykorzystuje
Macie jeszcze taki sprzęt w domu? Był nie tylko pionierski, ale też ponadczasowy.

Maszynki do mięsa, to mały sprzęt AGD, który jest do dziś chyba w każdej kuchni. Czy uwierzycie, że kiedyś go po prostu nie było? W czasach PRL wkroczył do polskich domów i został już na zawsze. Także te dawne modele z lat 70. i 80. nadal można kupić na aukcjach. Są trwalsze od obecnie produkowanego sprzętu. Maszynka do mięsa na korbkę i maszynka elektryczna Na początku pojawiła się ciężka, żeliwna maszynka na korbkę. Musiała być mocno przykręcana do stołu, ale i tak cieszyła się dużym uznaniem. Jej młodszą siostrą jest nowoczesna, lżejsza maszynka elektryczna. Trafiła do polskich domów w latach 80. i choć z czasem zaczęła wypierać maszynki żeliwne, to obie są w sprzedaży do dziś. Odkąd pojawiły się w sklepach domowe maszynki do mięsa, wzrosły kuchenne możliwości pań domu. Wyraźnie spadł czas przygotowywania potraw. Mając maszynkę, można było w krótkim czasie i bez wysiłku przygotować wiele potraw, które wcześniej, co prawda też robiono, ale w znacznie dłuższym czasie. Co mieli się w elektrycznej maszynce z PRL-u? Ten sprzęt gospodynie wykorzystywały i nadal wykorzystują do mielenia: Mięsa na pasztet i na pierogi Twarogu na sernik i pierogi ruskie Maku na makowiec Ziemniaków na placki ziemniaczane, babkę i kiszkę ziemniaczaną Kapusty i grzybów na pierogi, krokiety i kulebiaka Wędlin domowego wyrobu Czy maszynka elektryczna do mięsa z PRL-u była głośna? Maszynki do mięsa popularne w latach 80. były niezniszczalne. A gdyby, którąś z części trzeba było jednak wymienić, to nic prostszego. Części zamienne także były dostępne, jak mało co w tych czasach. Czytelnicy fejsbukowego profilu Pewex, wspominają peerelowskie maszynki: - Mam taką maszynkę do mięsa tylko, że czerwoną....

Jak naostrzyć nożyk i sitko maszynki do mielenia mięsa? W ten sposób zaoszczędzicie nawet 30 zł
AdobeStock
Newsy
Jak naostrzyć nożyk i sitko maszynki do mielenia mięsa? W ten sposób zaoszczędzicie nawet 30 zł
Maszynka odmawia współpracy, a jej ostrze jest już stępione i nie mieli mięsa? Nie kupujcie nowego nożyka - łatwo można go naostrzyć samodzielnie.

Wiele osób wciąż nie wyobraża sobie codziennej pracy w kuchni bez własnej maszynki do mielenia mięsa. Choć dziś bez problemu można kupić mięso mielone w supermarkecie lub poprosić o zmielenie mięsa w mięsnym sklepie, część ludzi preferuje robienie tego samodzielnie w domu. Niestety, z czasem, tak jak wszystkie inne urządzenia, maszynka do mielenia mięsa w końcu się zużywa. Nożyki tępią się, tracą ostrość i nie tną już mięsa tak, jak wcześniej. Nie trzeba ich jednak wymieniać - da się je naostrzyć. Zobaczcie, jak łatwo można to zrobić samodzielnie w domu.  Jak naostrzyć nożyk i sitko maszynki do mielenia mięsa? Do naostrzenia nożyka oraz sitka nie trzeba wcale specjalistycznego sprzętu. Wystarczą wam narzędzia i materiały, które większość z was trzyma w piwnicy lub garażu. Potrzebne wam będą: osełka do ostrzenia szmatka forma keksówka  grube rękawice Dobrze jest na początku zorientować się, czy sitko i nożyk wymagają w ogóle ostrzenia. Możecie to łatwo sprawdzić, przejeżdżając ostrożnie palcem po ostrzach (najlepiej załóżcie w tym celu rękawice). Najpierw zamoczcie osełkę w wodzie. Włóżcie osełkę do keksówki lub innej, podłużnej formy, zalejcie wodą i odstawcie na pół godziny. Po tym czasie połóżcie osełkę na złożonej, wilgotnej szmatce (dzięki temu nie będzie się przesuwać). Załóżcie grube rękawice, weźcie nożyk od maszynki do ręki i pocierajcie ostrzami po szorstkiej stronie osełki tak, jak byście ostrzyli zwykły nóż. Poświęćcie na tę czynność około 8 minut. Po tym czasie obróćcie osełkę i powtórzcie ten krok. Ostrzenie sitka od maszynki do mielenia mięsa Sitko ostrzy się w bardzo podobny sposób. Załóżcie rękawice i na zamoczonej wcześniej w wodzie osełce zacznijcie ostrzyć sitko na bardziej szorstkiej stronie (czyli...