Mleko z masłem i miodem, mikstury na bazie czosnku, syrop z pigwy - to niektóre ze sposobów radzenia sobie z pierwszymi, jesiennymi przeziębieniami. Trzeba przyznać, że są wyjątkowo efektywne, choć nie zawsze smaczne.

Ten kisiel z nasionami jest nie tylko bardzo zdrowy, ale także pyszny. Przypadnie do gustu zarówno młodszemu jak i starszemu pokoleniu. 

Jakie właściwości mają nasiona lnu? 

Nasiona lnu, czyli siemię lniane, wykorzystywane są w naturalnym lecznictwie od wieków. Znane jest ich dobroczynne oddziaływanie na przewód pokarmowy i jelita. Są źródłem cennych kwasów omega i witamin. 

Zobacz także:

W problemach związanych z gardłem i przeziębieniami liczy się przede wszystkim ich działanie antybakteryjne i antywirusowe. Jak również to, że działają łagodząco, nawilżająco i osłaniająco na błony śluzowe. Kisiel lniany będzie działał na wielu poziomach, szybko przynosząc ulgę podrażnionemu gardłu. 

Co warto dodać do kisielu lnianego, by wzmocnić jego działanie? 

Tym przepisem podzielił się ze swoimi odbiorcami magister farmacji Marcin Korczyk, znany jako „Pan Tabletka”. W wersji podstawowej kisiel zawiera jedynie nasiona lnu i wodę. Nasiona można zarówno mielić, jak i gotować w całości (a później odsączać). 

Nie martwcie się o zagęszczenie kisielu. Zgęstnieję on sam na skutek działania lnu. Dodatek w postaci mąki ziemniaczanej będzie zupełnie zbędny. 

By wzmocnić działanie domowej mikstury, jak również uatrakcyjnić jej smak warto dodać sok i owoce. Najlepiej, jeżeli będzie to sok o właściwościach rozgrzewających, np. malinowy. 

Działanie antybiotyczne i rozgrzewające wzmocnią również takie przyprawy jak imbir, cynamon, anyż i oczywiście goździki. Wybraną przyprawę wrzućcie na początku gotowania. Po przestudzeniu odwaru możecie z kolei dodać do niego łyżeczkę miodu. 

Przepis na kisiel z siemieniem lnianym na ból gardła i kaszel 

Składniki: 

  • 2 łyżki nasion lnu 
  • 1 szklanka wody 
  • 4 łyżki soku malinowego 
  • 1 łyżeczka miodu  (opcjonalnie)

Sposób przygotowania:

  1. Do garnka wsypcie nasiona lnu i zalejcie je szklanką wody i dodajcie sok malinowy. 

  2. Wymieszajcie i gotujcie około 5 minut, od momentu wrzenia. 

  1. Po tym czasie zdejmijcie z palnika i przestudźcie do temperatury poniżej 40 stopni Celsjusza. 

  1. Odsączcie nasiona lnu i dodajcie łyżkę miodu. 

Źródło: pantabletka.pl