Bolą was stawy? Ta dieta będzie strzałem w 10 – jest smaczna i bardzo zdrowa
AdobeStock/AdobeStock
Newsy

Bolą was stawy? Ta dieta będzie strzałem w 10-tkę. Jest smaczna i bardzo zdrowa

Cierpicie na reumatoidalne zapalenie stawów? Naukowcy mają dla was dobre wieści - pewna dieta może znacząco zmniejszyć dokuczliwe objawy.

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Physicians Committee for Responsible Medicine, niskotłuszczowa dieta wegańska, bez ograniczeń kalorycznych, może zmniejszyć ból stawów u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Ponadto, wykazano, że uczestnicy badania doświadczyli również utraty wagi i poprawy poziomu cholesterolu.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Niskotłuszczowa dieta wegańska może załagodzić ból stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów jest powszechną (choruje na nią ok. 400 tys. Polaków) chorobą autoimmunologiczną, która powoduje ból stawów, obrzęk i ostatecznie - trwałe uszkodzenie stawów.

Zdaniem doktora Neala Barnarda, przejście na dietę wegańską, może znacząco pomóc zmniejszyć towarzyszące jej objawy:

- Dieta roślinna może być receptą na złagodzenie bólu stawów dla milionów ludzi cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów – powiedział dr Neal Barnard, główny autor badania i przewodniczący Komitetu Lekarzy:

- A wszystkie skutki uboczne, w tym utrata wagi i obniżenie poziomu cholesterolu, są tylko korzystne - dodał.

Zobacz także
Europosłanka Sylwia Spurek jest zagorzałą weganką. Wiemy, czym zastąpi świątecznego karpia

Europosłanka Sylwia Spurek jest zagorzałą weganką. Wiemy, czym zastąpi świątecznego karpia

Otworzył kanapkę z McDonald’s i zobaczył, coś okropnego. „Rozważam przejście na weganizm”

Otworzył kanapkę z McDonald’s i zobaczył, coś okropnego. „Rozważam przejście na weganizm”

Raport z badania nt. reumatoidalnego zapalenia stawów

W badaniu wzięły udział 44 osoby dorosłe, cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów. Uczestników przydzielono do jednej z dwóch grup na 16 tygodni:

  • Pierwsza grupa była na diecie wegańskiej przez cztery tygodnie, eliminując dodatkowe pokarmy przez trzy tygodnie, a następnie ponownie wprowadzając wyeliminowane pokarmy indywidualnie przez dziewięć tygodni. Uczestnikom nie zapewniano posiłków, przygotowywali je samodzielnie i kupowali je pod kierunkiem zespołu badawczego.
  • Druga grupa była na nieograniczonej diecie, ale poproszono ją o codzienne przyjmowanie kapsułki placebo, co nie miało wpływu na badanie. Następnie grupy zmieniły diety na 16 tygodni.

Oprócz zmniejszenia bólu stawów i obrzęku, masa ciała uczestników stosujących dietę wegańską i niskotłuszczową, zmniejszyła się średnio o około 6,35 kg, w porównaniu z przyrostem około 1 kg na diecie placebo. W grupie wegańskiej wystąpiły również większe spadki cholesterolu całkowitego, LDL i HDL.

Czym jest dieta wegańska?

Dieta wegańska to dieta, która dopuszcza tylko rośliny (takie jak warzywa, zboża, orzechy i owoce) oraz żywność wykonaną z roślin.

Weganie nie jedzą produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym produktów mlecznych i jaj. Mimo iż dieta wegańska jest krytykowana ze względu na to, że nie dostarcza organizmowi wszystkich składników odżywczych, jest to w rzeczywistości mitem, ponieważ tak naprawdę stosując tę dietę, można uzyskać większość potrzebnych składników odżywczych. Wyjątkiem mogą być niektóre witaminy, które należy wówczas suplementować.

Źródło: nhs.uk, zdrowie.wprost.pl

 Czym jest dieta Alleluja? Jej autor twierdzi, że wyleczył dzięki niej raka
Pixabay/Pixabay
Newsy
Czym jest dieta Alleluja? Jej autor twierdzi, że wyleczył dzięki niej raka
Czy słyszeliście kiedyś o czymś takim jak dieta Alleluja? Na czym ona polega i czy jest ona skuteczna w odchudzaniu?

Część z was być może słyszała kiedyś o diecie znanej jako biblijna dieta Alleluja. Jej pomysłodawcą jest pastor George M. Malkmus i jego żona Rhonda. Opracowali oni dietę w oparciu o to, co według nich „jest idealną dietą, którą Bóg przeznaczył dla nas do spożywania w Ogrodzie Eden". Jak zapewnia Malkmus, jego dieta składa się z naturalnych pokarmów Boga, które są „obfite w żywe enzymy, które odżywiają komórki i dostarczają naszemu organizmowi prawdziwej energii”. Pastor twierdzi, że dzięki tej diecie wyleczył się z raka. Niestety jednak nie dysponujemy dokumentacją medyczną na poparcie jego twierdzenia. Na czym polega dieta Alleluja? Dieta ta jest dietą wegańską. Jej wytyczne są bardzo proste: należy spożywać 85% surowej, nieprzetworzonej żywności pochodzenia roślinnego i 15% gotowanej żywności pochodzenia roślinnego. Ugotowana porcja jest zwykle spożywana pod koniec wieczornego posiłku. W diecie Alleluja zaleca się pomijanie śniadania i spożywanie tylko napojów z trawy jęczmiennej i soków ze świeżych warzyw, najlepiej zielonych. Na śniadanie poleca się przykładowo sałatkę ze świeżych owoców, pełnoziarnistą granolę, mleko migdałowe i tosty z kiełków z masłem migdałowym. Mięso, ryby, jajka, produkty mleczne, kofeina i alkohol są w tej diecie surowo zabronione. Dieta Alleluja obejmuje również stosowanie suplementów, które są sprzedawane na stronie internetowej Hallelujah Diet. Pokarmy polecane w diecie Alleluja: Porcja 85% Surowe i świeże soki warzywne Świeże owoce (ograniczone do nie więcej niż 15% dziennego spożycia) Surowe orzechy , masło orzechowe i nasiona Kiełkująca fasola Namoczone surowe płatki owsiane Oliwa z oliwek , olej lniany i awokado 15%...

Noworodki na wegańskiej diecie? Uczeni mają zaskakujące wnioski na temat tego, co powinny jeść karmiące matki
AdobeStock
Newsy
Noworodki na wegańskiej diecie? Uczeni mają zaskakujące wnioski na temat tego, co powinny jeść karmiące matki
Wegetarianizm i weganizm w ciąży to przesada? Czy powinno się karmić takim mlekiem noworodki? Znamy odpowiedź.

Diety roślinne robią się coraz popularniejsze. Coraz więcej osób rezygnuje z jedzenia mięsa, mając na uwadze względy zdrowotne , ekologiczne , czy też empatię w stosunku do zwierząt. Dieta bez mięsa jest według ekspertów bezpieczna na każdym etapie życia, ale wiele osób zaczyna w to wątpić, kiedy pojawia się temat noworodków i dzieci. Kobiety w ciąży, które stosują dietę bez mięsa, są czasami krytykowane . Ekspertki postanowiły to sprawdzić. Wegańska dieta – czy to jest zdrowe? Według WHO dieta wegańska, czyli dieta wykluczająca całkowicie mięso i wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, jest bezpieczna „na każdym etapie życia”. Mimo wszystko w Polsce nadal nie prezentuje się powszechnie takiego podejścia. Wiele młodych kobiet słyszy od lekarzy, że w okresie ciąży i karmienia piersią powinny one zmienić swój system odżywiania. Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez uczone z Uniwersytetu Medycznego mogą być przełomem. Noworodki na wegańskim mleku Wśród środowiska medycznego panują naprawdę różne opinie dotyczące diety wegańskiej w okresie laktacji. Czy wegetarianki przekazują swoim noworodkom tyle samo cennych składników w diecie, ile kobiety jedzące mięso? Specjalistki z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przeprowadziły analizę mleka pochodzącego od kobiet będących na diecie: Wegańskiej (wykluczające wszystkie produkty odzwierzęce, w tym mleko i nabiał) Wegetariańskiej (bez mięsa) Bez restrykcji żywieniowych Od kilku lat mamy na Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym bank mleka kobiecego, jest on jednak prowadzony według pewnych zasad, które eliminują pewne dawczynie. Przeglądając światowe zalecenia dotyczące donacji mleka kobiecego, Polska jest wciąż jednym z niewielu krajów, w których dieta roślinna jest...

Jedzenie tych ryb może redukować ból. Spożywajcie je 2 razy w tygodniu
Adobe Stock
Newsy
Jedzenie tych ryb może redukować ból. Spożywajcie je nawet 2 razy w tygodniu
Badania pokazały, że zmiana sposobu żywienia i włączenie do diety niektórych ryb, może zmniejszyć dolegliwości bólowe towarzyszące 2 chorobom. Naukowcy są podekscytowani.

Zdrowa dieta, dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i mikroelementów, sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji wszystkich narządów. Z drugiej strony niedobory, które mogą pojawić się w przypadku źle zbilansowanego pożywienia mogą powodować choroby, stany zapalne i towarzyszące im dolegliwości bólowe. Odpowiednie odżywianie może też mieć ogromne znaczenie w leczeniu chorób.  Jak tłuste ryby pomagają na bóle stawów? Ryby, szczególnie niektóre morskie, zawierają w sobie duże ilości kwasów omega-3, takich jak DHA i EPA, mających między innymi właściwości przeciwzapalne. Każdy stan zapalny to funkcja układu odpornościowego, aktywowana przez białe krwinki. Dotyczy to także zapalenia stawów, podczas których dotknięte zmianami i bólem są zwłaszcza ręce i nogi. Choroby stawów, w tym reumatoidalne zapalenie stawów, są nie tylko nieprzyjemne z powodu dolegliwości bólowych, ale też niebezpieczne, ponieważ choroba może wpływać na inne narządy, np. serce. Dodatkowo, schorzenie może prowadzić do ścierania się kości, a także deformacji stawów i ich sztywnienia. W złagodzeniu skutków choroby pomaga właśnie kwas omega-3. Blokuje on receptor odpowiedzialny za powstanie zapalenia. Zażywanie już niewielkich ilości kwasów tłuszczowych omega 3, w dawce 0,21 g poprzez jedzenie ryb, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby o 50%. Łagodzi też skutki choroby, zmniejsza ból i zwiększa ogólną elastyczność stawów. Mięso tych ryb jest produktem spożywczym o najwyższej koncentracji kwasów tłuszczowych omega-3: Śledź Łosoś Makrela Sardynki Jedzcie porcję ryby 2 razy w tygodniu szczególnie wtedy, gdy zauważacie dolegliwości ze strony stawów....

Ten owoc zregeneruje wasz organizm po zimie. A jego 1 składnik pomoże też poprawić sylwetkę przed wiosną
Adobe Stock
Newsy
Ten owoc zregeneruje wasz organizm po zimie. A jego 1 składnik pomoże też poprawić sylwetkę przed wiosną
Badania pokazały, że jedzenie połówki tego owocu przed posiłkiem, wzmacnia organizm, obniża cukier we krwi i pomaga zredukować masę ciała. O jakim owocu mowa?

Owoce pozytywnie wpływają na zdrowie, dzięki zawartości dużej ilości witamin i minerałów. Najwięcej tych korzystnych dla zdrowia składników zgromadzona jest w skórce lub blisko skórki. Najlepiej też jeść owoce w postaci surowej tak, aby poprzez obróbkę cieplną nie pozbawiać ich wartości odżywczych. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie ich każdego dnia. Pozimowa regeneracja za pomocą… grejpfruta Grejpfrut jest owocem cytrusowym. Powstał prawdopodobnie poprzez skrzyżowanie pomarańczy olbrzymiej z pomarańczą chińską. Może występować w kolorze żółtym, różowym i czerwonym. W zależności od podmiany ma bardzo różny smak – od słodkiego do kwaśnego zawierającego nawet nutę goryczy. Dzięki jedzeniu grejpfrutów możecie dostarczyć sobie wielu składników odżywczych, tak ważnych dla organizmu po długiej, bezsłonecznej zimie. Zregenerujcie się więc jedząc grejpfruty. Na co pomagają grejpfruty? Chronią komórki przed uszkodzeniami, a w związku z tym zmniejszają ryzyko ich mutacji i zagrożeniem nowotworów Zmniejszają ryzyko chorób przewlekłych, bo są dobrym źródłem beta-karotenu, który jest w organizmie zamienia się w witaminę A Wspierają zdrowe serce Pomagają w kontrolowaniu ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu, bo są bogate w potas i błonnik, a także w ochronne przeciwutleniacze Obniżają poziom cukru we krwi i poprawiają insulino odporność, zmniejszają więc ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 Wpływają na oprawę pamięci i funkcji poznawczych Odchudzające właściwości grejpfruta Grejpfruty są niskokaloryczne. W 100 g owocu znajduje się około 42 kalorii. W Japonii przeprowadzono badanie stwierdzające wpływ jedzenia grejpfrutów na utratę wagi. Eksperyment polegał na tym, że uczestnikom...