Boicie się, że pomidory na działce nie zdążą dojrzeć? Wypróbujcie trik mistrzów ogrodnictwa
Pixabay
Newsy

Boicie się, że pomidory na działce nie zdążą dojrzeć? Wypróbujcie ten trik mistrzów ogrodnictwa

Późne lato oznacza zimne noce, jak również niepewną temperaturę w ciągu dnia. Pojawia się wówczas obawa, czy późne gatunki pomidorów zdążą ładnie wybarwić się na krzakach. Zobaczcie jakie rozwiązanie proponują wówczas doświadczeni ogrodnicy. 

Pięknie zaczerwienione pomidory, soczyste i słodkie to cel każdego działkowicza. W dojrzewaniu ważną rolę odgrywa pogoda i słońce. Co jednak, gdy nie można już na nią liczyć, a jednocześnie nie chcecie się zrywać zielonych egzemplarzy, by dojrzewały powoli w domu?

Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów na krzakach? 

Wilgoć i zimno schyłku lata nie przerażają wytrawnych ogrodników. Mają swoje sposoby, by zabezpieczać niedokończone uprawy przed niepogodą, a jednocześnie przyspieszyć proces dojrzewania owoców na krzakach. 

Tę sztuczkę z powodzeniem wykorzystują hodowcy późnych odmian pomidorów, gdy nadciągają jesienne chłody. By przenieść ją na własną działkę wystarczy zaopatrzyć się w foliowe, przezroczyste torebki lub worki. 

Jeżeli wasze pomidory osiągnęły już odpowiedni rozmiar, lecz jeszcze nie pokryły się rumieńcem, zabezpieczcie je foliowym okryciem, które niczym szklarnia zapewni im optymalne warunki do szybkiego wybarwienia. 

Zobacz także
Prosty i tani nawóz, który ochroni wasze pomidory. Macie go w szafce kuchennej

Prosty i tani nawóz, który ochroni wasze pomidory. Macie go w szafce kuchennej

Oprysk z tego chwastu działa na pomidory jak balsam. Uratuje je przed szkodnikami

Oprysk z tego chwastu działa na pomidory jak balsam. Uratuje je przed szkodnikami

W jaki sposób użyć foliowych torebek na krzakach pomidorów? 

  • Policzcie, ile gron pomidorów jeszcze nie dojrzało i przygotujcie odpowiednią ilość zwykłych worków do pakowania.  

  • Torebki umieśćcie bezpośrednio na gronach owoców i zawiążcie delikatnie na łodygach nad pomidorami. 

  • Już po 5 dniach zobaczycie różnicę. Pomidory w torebkach nabiorą koloru, wyprzedzając niezakryte egzemplarze. 

  • Po około 10 dniach pomidory powinny się ładnie zaczerwienić i być gotowe do zbioru. 

  • Teraz możecie je zebrać i przełożyć do skrzynek w spiżarni. 

W jaki jeszcze sposób można sprawić, by pomidory szybko nabrały koloru? 

Torebki umieszczone na gronach pomidorów zadziałają lepiej, gdy w gronie będzie znajdował się chociaż jeden dojrzały pomidor. Jeżeli takiego nie ma, możecie zastąpić go... bananem lub bananową skórką. Ten owoc doskonale stymuluje proces wybarwiania. 

Tę samą sztuczkę można zastosować podczas dojrzewania pomidorów w domu. Umieszczenie banana lub dojrzałego pomidora w skrzynce z zielonymi spowoduje uwolnienie etylenu i szybkie czerwienienie sąsiadujących z nim egzemplarzy. 

Źródło: smakdnia.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Brzoskwinie
Liz Fitch/unsplash.com
Triki kulinarne
Ta BANALNIE prosta sztuczka pomoże twoim brzoskwiniom dojrzeć! Niewiarygodny sposób!
Na pewno znacie ten ból. Przynosimy ze sklepu albo z rynku cały zapas pięknych brzoskwiń, po czym okazuje się, że są jeszcze zbyt twarde i niedojrzałe.

Oczywiście najprościej byłoby po prostu spokojnie poczekać, aż nasze brzoskwinie powoli dojrzeją, leżakując sobie w koszyczku. Dla niecierpliwych i smakoszy tych smacznych owoców mamy jednak sprytną radę. Co trzeba zrobić, by przyspieszyć proces dojrzewania brzoskwiń? Ten trick będzie prostszy niż może się wam wydawać. Wystarczy zapakować nasze owoce do papierowej torebki. Możecie wykorzystać stare opakowania po zakupionym wcześniej pieczywie. Do brzoskwiń będą jak znalazł! Jeżeli nie dysponujecie takimi torebkami, owoce można włożyć do lnianego woreczka albo zapakować je w szmatkę wykonaną z tego materiału. Uwaga! Plastikowa torebka nie przyspieszy procesu dojrzewania, a jedynie spowoduje psucie owoców, dlatego nie radzimy jej używać. Tak samo odradzamy przechowywanie brzoskwiń w lodówce – w ten sposób także nie dojrzeją one w odpowiedni sposób. Zapytacie, co takiego sprawia, że brzoskwinie szybciej dojrzeją w papierowej torebce po bułkach? Cały sekret tkwi w gazie etylenowym. Tę substancję wydzielają naturalnie brzoskwinie i to właśnie ona odpowiada za proces ich dojrzewania. Kiedy zamykamy owoce w papierze, blokujemy uwalnianie gazu na zewnątrz i jednocześnie umożliwiamy brzoskwiniom pozbycie się wilgoci. Jej nadmiar powoduje gnicie owoców. Źródło: mashed.com

Jak przyspieszyć dojrzewanie gruszek? Oto prosta metoda, która naprawdę działa
Adobe Stock
Newsy
Jak przyspieszyć dojrzewanie gruszek? Oto prosta metoda, która naprawdę działa
Wasze gruszki są jeszcze niedojrzałe i twarde? Przedstawiamy wam pewien prosty trik, który w mig przyspieszy ich dojrzewanie.

Jak powinna smakować idealna gruszka ? Jej skórka powinna być zwarta, a wnętrze jędrne, soczyste i bardzo dojrzałe. Co jednak jeśli nasza gruszka nie jest jeszcze w pełni dojrzała i jest tak twarda, że ledwo daje się ją ugryźć? Możecie w łatwy sposób przyspieszyć dojrzewanie gruszek. Podpowiemy wam, jak to zrobić. Jak przyspieszyć dojrzewanie gruszek? W sklepach trudno jest znaleźć odpowiednio dojrzałe gruszki. Owoce te albo są przejrzałe, miękkie i zaczynają gnić, albo wręcz przeciwnie – są twarde i niesmaczne. Idealna gruszka ma kolor żółty, co oznacza, że jest już dojrzała, ma owocowo-kwiatowy zapach i przyjemne w smaku, jędrne wnętrze. Co zrobić, gdy nasza gruszka jest niedojrzała? Dobrą wiadomością jest to, że gruszki dalej dojrzewają po zerwaniu bez żadnej ludzkiej ingerencji. Można to jednak przyspieszyć w swoim domu. Najprostszą metodą jest po prostu pozostawienie gruszek na blacie kuchennym, co powinno sprawić, że nasze owoce będą dojrzałe w około 4-7 dni, w zależności od tego, jak twarde były przy zakupie. Jeśli nie możecie czekać tak długo, możecie przyspieszyć proces dojrzewania, umieszczając gruszki w papierowej torbie i zamykając jej wieczko, aby zatrzymać w środku powietrze. Metoda ta jest skuteczna, ponieważ gruszki oraz owoce takie jak jabłka i banany, podczas leżakowania wydzielają gaz zwany etylenem, który przyspiesza dojrzewanie owoców. Jak szybko można sprawić, by gruszka dojrzała? Tak przechowywane gruszki dojrzewają w tempie od 2 do 4 dni, ale jeśli nawet to jest dla was zbyt długo, spróbujcie dodać do torebki kilka dojrzałych jabłek lub bananów . Im bardziej dojrzały owoc, tym więcej produkuje etylenu, więc w pełni dojrzałe owoce bardzo szybko dodadzą waszym gruszkom dojrzałości i to w zaledwie 1-3 dni. Do tego procesu można użyć dowolnych...

Zerwaliście zielone pomidory i chcielibyście, by szybko dojrzały w domu? Połóżcie obok nich ten owoc
Adobe Stock
Newsy
Zerwaliście zielone pomidory i chcielibyście, by szybko dojrzały w domu? Połóżcie obok nich ten owoc
Znamy łatwy sposób na przyspieszenie dojrzewania zielonych pomidorów. To naprawdę bułka z masłem!

Każdy doświadczony ogrodnik dobrze wie, że najważniejsza w procesie dojrzewania pomidorów na gałązkach jest pogoda. A właściwie to piękna, słoneczna pogoda i dość wysokie temperatury, które pozwalają warzywom na nabranie pięknego czerwonego koloru. Tymczasem druga połowa sierpnia często stoi już pod znakiem kaprysów aury, która co chwilę serwuje nam deszcz, ulewy, chłodne dni  i inne okoliczności, niesprzyjające temu, by nasze rodzime polskie pomidory mogły dorównać tym wygrzewającym się choćby w słonecznej Italii. Jest na to jednak sposób. Wiele osób dokonuje zbioru pomidorów jeszcze zanim w ogóle się zaczerwienią. Zdecydowana mniejszość decyduje się na przygotowanie z nich różnych przetworów, czyli na przykład kiszonych zielonych pomidorów. Dlaczego jabłka i banany mogą przydać się przy dojrzewaniu pomidorów? Większość składuje pomidory w odpowiednim miejscu i cierpliwie czeka, by warzywa dojrzały już poza ogródkiem czy polem. Nieraz zdarza się, że niecierpliwość nie pozwala wam czekać zbyt długo na pomidorowe szaleństwo.         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez ania & marcin (@twohungrypeople) Co w takich wypadkach czynić? Jest sposób na szybsze dojrzenie pomidorów. I wcale nie chodzi tutaj o zwykłe wystawienie zielonych jeszcze warzyw na nasłoneczniony parapet. Pomidorom w dojrzewaniu mogą pomóc inne owoce. Jak to możliwe? Wszystko ze względu na związek o nazwie etylen, który doprowadza do szybszego dojrzewania pomidorów. Zawarty jest on...

Sprytny trik na przyspieszenie dojrzewania papryki. Te sztuczki znają tylko wielcy producenci warzyw
Flickr
Newsy
Sprytny trik na przyspieszenie dojrzewania papryki. Te sztuczki znają tylko producenci warzyw
Sezon na paprykę wkracza w decydującą fazę. W sklepach pełno już promocji na czerwoną, słodką, zieloną czy też żółtą paprykę. Na przydomowych ogródkach także pojawiają się już pierwsze sztuki. Niestety niektóre jeszcze nie nadają się do spożycia. Jak pomóc im w dojrzewaniu?

Wielu niecierpliwych aż przebiera nogami, żeby zakosztować pierwszych w tym sezonie własnych papryk. Jedni lubią zajadać się papryką na przykład z chlebem posmarowanym masłem, drudzy dodają ją do sałatek. Najchętniej w okresie letnim paprykę wykorzystuję się do różnego rodzaju leczo. W tak zwanej polskiej wersji tego dania, papryka stanowi niejako tło dla cukinii, ale za to w kanonicznej wersji węgierskiej , to całe danie oparte jest na papryce. Niedawno pouczał w tej kwestii Polaków sam Robert Makłowicz , który może pochwalić się madziarskim pochodzeniem. Nie bez kozery wspominamy właśnie o Węgrzech, bo to właśnie ten kraj uchodzi w Europie za stolicę papryki. Ma to swój związek z historią. Węgrzy, odcięci kilkaset lat temu od czarnego pieprzu w wyniku tureckiej inwazji, zaczęli ostrzyć swoje potrawy właśnie sproszkowaną papryką. Czy można przyspieszyć dojrzewanie papryki po jej zerwaniu? Dzisiaj trudno już o jakiekolwiek sztandarowe danie węgierskie bez dodatku papryki. To warzywo ma oczywiście swoich wielkich amatorów także i w Polsce. Jak więc przyspieszyć dojrzewanie pierwszych papryk w tym sezonie? Jeśli widzicie na waszych paprykowych krzaczkach pierwsze papryczki o okazałych już kształtach, które jednak wciąż są zbyt zielone, wcale nie oznacza, to że nie można ich zerwać, by nieco przyspieszyć proces ich dojrzewania wobec kapryśnej pogody za oknem. W tym celu warto wykorzystać trik, który jest czymś zupełnie normalnym w procesie zbioru i przygotowania do sprzedaży papryki przez masowych producentów i przetwórców warzyw. Chodzi o wykorzystanie etylenu. Spokojnie, etylen, czyli po prostu eten, to nie żaden konserwant ani inny sztuczny dodatek, który odbiera warzywom ich naturalne właściwości. Etylen to nic innego jak występujący w naturze gaz, który jest swego...