W każdym domu wciąż regularnie robi się różne przetwory do słoików. Głównie warzywne i owocowe - mamy tutaj na myśli dżemy, kiszone ogórki czy przeciery z pomidorów. Za to nieco zapomniana stała się sztuka konserwowania mięsa w słoikach. Być może dlatego, że dziś w każdym sklepie można takie konserwy kupić albo po prostu jest już coraz mniej amatorów przysmaków tego rodzaju.

Jak zrobić boczek w słoikach?

Jeżeli lubicie domowe konserwy, wypróbujcie koniecznie przepis na boczek kaprala. Mięso jest zanurzone w pysznym sosie własnym, a z wierzchu przykryte swojego rodzaju „pierzynką” z tłuszczu. Dzięki dobrze przeprowadzonej pasteryzacji (aż potrójnej), domowe konserwy są nie tylko pyszne, ale i bardzo trwałe. Dzięki temu będą zdatne do spożycia przez wiele miesięcy od przygotowania. Sprawdźcie poniżej, jak zrobić te pyszności. 

Przepis na boczek kaprala

Składniki:

 • Ok. 2 kg surowego boczku bez skóry
 • 2 łyżki majeranku
 • 1 łyżka soli 
 • 1 łyżeczka czarnego pieprzu mielonego
 • 8 ząbków czosnku
 • po 3 ziarna ziela angielskiego i po 1 liściu laurowym na słoik.

Z podanych wyżej składników powinny wyjść 4 słoiki konserwy, o pojemności 500 ml. 

Przygotowanie:

 1. Pokrójcie boczek na paski o szerokości mniej więcej 3 centymetrów. Długość powinna odpowiadać wysokości waszych słoików. 
 2. Następnie do boczku wsypcie sól, pieprz, majeranek i dodajcie czosnek przeciśnięty przez praskę. Dobrze wymieszajcie tak, by mięso połączyło się z przyprawami. Odłóżcie je do lodówki na 2 godziny. 
 3. Następnie do słoików wsypcie po 3 ziarna ziela angielskiego i po 1 liściu laurowym. Słoiki oczywiście powinny być wyparzone i suche (podobnie jak nakrętki). 
 4. Włóżcie mięso do słoików i mocno zakręćcie. 
 5. Ułóżcie je w garnku i zalejcie wodą tak, by sięgała do ¾ wysokości waszych słoików. Zagotujcie i pasteryzujcie na małym ogniu pod przykryciem przez 2,5 godziny. 
 6. Po tym czasie wyłączcie gaz pod garnkiem i zostawcie słoiki w środku do całkowitego ostudzenia. 
 7. Po 12 godzinach ponownie zagotujcie słoiki i tym razem gotujcie je na małym ogniu przez pół godziny. 
 8. Znów zostawcie do ostygnięcia i ponownie, po upływie 12 godzin, jeszcze raz zagotujcie i pasteryzujcie tym razem przez 15 minut. Zostawcie do ostygnięcia.
 9. Po tym czasie domowe konserwy są już gotowe i można odłożyć je do spiżarki albo kuchennej szafki. 

Źródło: obzarciuch.pl 

Zobacz także: