Boczek i bekon to dwie zupełnie inne rzeczy. Czym się różnią?
Pixabay
Newsy

Boczek i bekon to dwie zupełnie inne rzeczy. Czym się różnią?

Zarówno bekon, jak i boczek są w Polsce bardzo popularne, ale nie wszyscy wiedzą, że to dwie zupełnie inne części wieprzowego mięsa. Czym się one od siebie różnią?

Polacy uwielbiają bekon i boczek. Mimo wysokiej kaloryczności,  to jedne z najchętniej spożywanych mięs w naszym kraju. Nasze mamy i babcie nie wyobrażają sobie np. zupy fasolowej czy grochowej, bez dodania do niej wędzonego boczku lub przygotowują go w piekarniku z dodatkiem aromatycznych przypraw.

Młodsze pokolenia wolą bekon od boczku i zwykle smażą go na rumiano w plastrach, po czym dodają do jajecznicy, burgerów czy tostów. Wielu Polaków używa określenia bekon i boczek zamiennie, tymczasem okazuje się, że to dwie różne części świni. Czym się one od siebie różnią?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czym różni się boczek od bekonu?

Bekon to nic innego, jak odmiana mięsa wieprzowego, które zwykle pochodzi z górnej partii tuszy.  Boczek to mięso z dolnej części tuszy wieprzowej. Charakteryzuje się ono tym, że jest znaczniej bardziej tłuste. Czy wiecie, że jeden kawałek boczku w swoim składzie ma ponad 50% tłuszczu? To właśnie on daje mu przyjemną chrupkość po usmażeniu.

Zarówno bekon, jak i boczek mają szerokie zastosowanie w kulinariach. Pokrojony w kostkę i podsmażony  na rumiano boczek, najczęściej wykorzystuje się  jako okrasę do pierogów, klusek czy kopytek. Z kolei bekon idealnie komponuje się jako dodatek do burgerów oraz porannej jajecznicy.

Zobacz także
Skwarki z boczku

Jaki boczek jest najlepszy na skwarki? Surowy czy podwędzany? Tylko jeden zda egzamin

sposób na chrupiący boczek

Najlepszy trik na idealnie chrupki i soczysty boczek. Już go nigdy nie przypalicie

Bekon doskonale się również sprawdzi jako:

  • dodatek do zupy krem
  • składnik pizzy
  • dodatek do sałatki Cezar
  • dodatek do omletu
  • składnik makaronu

Boczek można: 

  • upiec w piekarniku
  • zrobić z niego rolowaną wędlinę
  • nafaszerować i podawać na gorąco

Jak przechowywać surowy boczek?

Zapakowany, pokrojony boczek można przechowywać w nieotwartym opakowaniu próżniowym w lodówce do tygodnia po upływie daty ważności. Po otwarciu trzymajcie go ciasno zawiniętego w folię lub torebkę z suwakiem i zjedzcie w ciągu tygodnia.

Zamknięte opakowanie boczku można zamrozić do miesiąca, zanim tłuszcz zacznie jełczeć. Możecie też rozdzielić opakowanie boczku na 4-częściowe porcje do zamrożenia. Upewnijcie się jednak, że są one bardzo ciasno owinięte folią i oznaczone datą. Takie zamrożone pojedyncze porcje boczku przetrwają nawet kilka tygodni w zamrażarce.

Źródło: msn.com.pl