Wiedzieliście, że bób to świetny zamiennik ziemniaków? Warto z niego skorzystać w sezonie letnim, kiedy staje się coraz tańszy i łatwo dostępny. Chociaż gotowane ziemniaki bez dodatków w postaci masła czy śmietany również są całkiem zdrową propozycją na obiad, warto czasem urozmaicić codzienny jadłospis i wzbogacić go o nowe składniki odżywcze.

Przepis na bób z koperkiem i masłem

To świetny sposób na zastąpienie ziemniaków w klasycznym obiedzie albo na stworzenie zdrowej, pysznej przekąski na lunch do pracy.

Składniki:

  • 25 dag świeżego bobu w skórce
  • 2 gałązki kopru
  • sól
  • 1 łyżka cukru
  • 2 łyżki masła

Przygotowanie:

  1. Zalejcie przebrany bób zimną wodą. Do wody dodajcie cukier i gotujcie 10 minut od chwili zagotowania wody.
  2. Dopiero teraz dodajcie pół łyżeczki soli. Następnie gotujcie jeszcze przez 5-10 minut, aby bób był idealnie miękki.
  3. Odcedźcie bób i przelejcie zimną wodą, a następnie obierzcie ze skórek.
  4. Roztopcie masło na patelni, wrzućcie koperek i obrany bób.
  5. Podsmażajcie delikatnie mieszając. Dodajcie sól i pieprz lub opcjonalnie inne przyprawy.
  6. Gotowany bób może być serwowany do dań mięsnych lub rybnych zamiast ziemniaków. 

Bób – właściwości zdrowotne

Chociaż obecnie bób jest jeszcze dosyć drogi, niedługo powinien nieco stanieć i stać się niedrogim, zdrowym, sezonowym warzywem, po które warto sięgać. Powinny jednak na niego uważać osoby zmagające się z niektórymi chorobami takimi jak np. cukrzyca.

[content:0_6426,8_1007:ECVideo]

Dla wszystkich bez medycznych przeciwskazań bób jest bardzo zdrowym wyborem na obiad. To bogate w białko i błonnik warzywo znacząco redukuje ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych, a także anemii (dzięki wysokiej zawartości żelaza). Gotowany bób zawiera ok. 110 kcal w 100 g – nie jest to duża ilość, a jednak syci na bardzo długo.

Zobacz także:

Regularnie spożywany bób może obniżać poziom złego cholesterolu, a także wysokie ciśnienie. Zawiera spore ilości kwasu foliowego, witamin A, K, C i B6, a także fosforu, wapnia czy potasu.

Źródło: Gotujmy.pl