Piosenka „Makumba” to jeden z największych przebojów zespołu Big Cyc. Pewnie wszyscy pamiętacie ją sprzed kilku lat. Od tego czasu bardzo wiele zmieniło się, jednak w świadomości ludzi i obecnie tekst tego przeboju dość mocno razi. Zespól Big Cyc postanowił nagrać niedawno nową wersję hitu i przy okazji wzbudził ogromny szok wśród fanów i osób fascynujących się Afryką. Muzykom zarzuca się traktowanie mieszkańców Afryki z wyższością. Rozpętała się prawdziwa afera.

Makumba zespołu Big Cyc

Melodyjny refren tej piosenki potrafi zanucić chyba każdy.

„Makumba, Makumba, Makumba ska, Polska Afryka Afryka Polska, Makumba, Makumba, Makumba ska”...

Piosenka powstała w 1996 roku i dotarła nawet na pierwsze miejsce Listy przebojów Trójki. Kilka pokoleń bawiło się i tańczyło przy rytmach „Makumby” na szkolnych dyskotekach. Niedawno zespół postanowił odświeżyć piosenkę i jednocześnie zachęcić do pomocy mieszkańcom Afryki. Efekt wyszedł odwrotny. Big Cyc został bardzo szeroko skrytykowany przez osoby publiczne, podróżników i znawców tematu.

Zobacz także:

Nowa wersja Makumby

Artyści z zespołu Big Cyc postanowili wspomóc rozbudowę African Music School - szkoły muzycznej założonej przez Polaków na terenie RPA. Postanowili wykorzystać swój kultowy kawałek i odświeżyli go nowym tekstem. Wywołało to lawinę komentarzy.

Nie ma tu nic, tylko kurz na ulicach. Żyraf i słoniu od dawna tu nie ma. Ogólnie to wielka bieda – brzmią słowa piosenki.

Dalej robi się już tylko mocniej.

Pewnego dnia pojawił się białas, powiedział, że zrobi tu hałas. On nas nauczył, by w naszej dłoni znalazł się instrument zamiast broni. To dzięki wam brzuszek jest pełen. To dzięki wam jesteśmy w niebie – brzmi najbardziej szokująca część tekstu.

Krytyka Big Cyc

Zdaniem wielu ekspertów, podróżników i znawców Afryki, takie zachowanie i pokazywanie Afryki, tylko buduje granice. Artystom zarzuca się promowanie syndromu „Białego wybawcy”. Polega to na gloryfikowaniu działalności osób o białym kolorze skóry i ukazywaniu ich jako jednych, którzy są w stanie pomóc rodzimym mieszkańcom.

Tekst utrwala też szkodliwy wizerunek Afryki jako miejsca w którym panuje tylko głód, bieda i nie ma tam żadnych wartości kulturowych (o ile nie przywiezie ich biały człowiek). 

Internauci są zgodni, ten tekst jest nie na miejscu.

Czytaj także: