Czy znacie kogoś, kto nie lubi naleśników? Chyba bez cienia przesady możemy stwierdzić, że uwielbiają je wszyscy - i młodsi, i starsi. Oczywiście największą popularnością (szczególnie wśród tej pierwszej grupy wiekowej) cieszą się naleśniki na słodko, np. z kremem czekoladowym lub twarożkiem. Lubimy zajadać się również naleśnikami w wersji wytrawnej, gdy dzięki sycącym dodatkom mogą stać się apetycznym daniem obiadowym - polecamy np.:

Tak naprawdę pomysłów na farsz jest nieskończenie wiele i do wnętrza naleśników da się włożyć niemal wszystko. A co zrobić, aby to danie stało się nieco zdrowsze? Można oczywiście pokusić się o napełnienie naleśników mnóstwem warzyw. A oprócz tego, zamienić zwykłe naleśniki w apetyczne naleśniki szpinakowe, które oprócz świeżych liści, zawierają w masie również płatki owsiane.

Przepis na naleśniki szpinakowe z płatkami owsianymi

Składniki:

  • 200 g liści szpinaku (nie może być mrożony)
  • 2 jajka
  • ok. 400 ml wody
  • ok. 30 ml oleju + odrobina do smażenia
  • 160 g płatków owsianych (dowolnego typu)
  • łyżeczka soli
  • 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu
  • 1/3 łyżeczki słodkiej papryki
  • ulubione dodatki do podania: ser żółty, szynka, pomidorki koktajlowe, itp.

Przygotowanie:

Zobacz także:

  1. Szpinak myjemy, dokładnie odsączamy na sitku, odciskając nadmiar wody dłońmi.
  2. Drobno siekamy, przekładamy do dużej miski.
  3. Dodajemy płatki owsiane. Mieszamy.
  4. Dodajemy jajka, znowu mieszamy.
  5. Dodajemy wodę oraz olej. Mieszamy.
  6. Doprawiamy masę solą, pieprzem, a także słodką papryką.
  7. Teraz ostatni krok przygotowywania masy na naleśniki szpinakowe - całość trzeba zblendować, aby produkty osiągnęły gładką konsystencję. Powinna powstać zielona masa.
  8. Na dużej patelni (najlepiej płaskiej, przeznaczonej specjalnie do smażenia naleśników) rozgrzewamy odrobinę oleju.
  9. Chochelką wykładamy masę na patelnię - smażymy małymi porcjami.
  10. Smażenie zielonych naleśników przebiega identycznie, jak klasycznych naleśników - muszą być podsmażone z obu stron.
  11. Gotowe naleśniki serwujemy z ulubionymi dodatkami, np. startym serem żółtym, pokrojoną szynką, pomidorkami koktajlowymi, itp.

Jak podawać naleśniki szpinakowe?

Z uwagi na swój nietypowy kolor, naleśniki szpinakowe są hitem wśród najmłodszych. Jeśli na wierzchu ułożycie warzywa w taki sposób, aby przypominały zabawne buźki, sukces murowany. Dzieciom posmakuje również wariant z kremowym serkiem śmietankowym. Naleśniki szpinakowe można zwijać w ruloniki albo składać na kształt koperty. To opcja na leniwe, weekendowe śniadanie, a także smakowity podwieczorek lub pożywną kolację. Jeśli zadbacie o naprawdę dużą ilość dodatków, mogą również stać się apetycznym daniem obiadowym - wtedy lepiej usmażcie ich więcej, a jako nadzienie wykorzystajcie np. łososia wędzonego, aby naleśniki szpinakowe były bardziej sycące.