Często wydaje się, że jedzenie przygotowywane samodzielnie w domowej kuchni jest bezpieczniejsze niż to spożywane na mieście. Wcale niekoniecznie!

Rygorystyczne normy, które muszą spełniać lokalne gastronomiczne, często sprawiają, że faktyczni e bardziej bezpieczne dla układu pokarmowego są posiłki... spoza domu. Dlaczego?

Jak można zakazić się bakteriami we własnym domu?

T. Charles Gerba, mikrobiolog z Uniwersytetu w Arizonie, doszedł do wniosku, że 50 do 80% wszystkich chorób spowodowanych przez skażoną żywność, pochodzi z naszych własnych domów. Największe siedliska bakterii znajdują się właśnie tam, gdzie... myjecie naczynia! Są to gąbki i zmywaki kuchenne oraz zmywarki. To siedlisko rozwoju tysięcy bakterii m.in. E.coli lub salmonelli. Kluczowa jest więc tu zmiana złych nawyków w myciu naczyń, sztućców i akcesoriów kuchennych – zwłaszcza tych, które mają kontakt z surowym mięsem czy nabiałem.

Jak myć naczynia, żeby zahamować rozwój bakterii?

  • Zawsze należy przeczytać instrukcję płynu do mycia naczyń: nie należy zwiększać ani zmniejszać jego zalecanej ilości. Częstym błędem jest mycie „mało zabrudzonych” naczyń wyłącznie w letniej wodzie, która jedynie opłukuje, ale nie eliminuje żadnych bakterii.
  • Warto również zmienić sztuczne gąbki na takie z naturalnych włókien, które szybciej schną i są mniej podatne na rozwój bakterii. Po myciu naczyń, każdą gąbkę należy odwiesić do całkowitego wyschnięcia. Trzymanie na zlewie lub w środku zlewu stale nasączonej wodą gąbki to prosta droga do siedliska drobnoustrojów. Każdą gąbkę należy również wymieniać co tydzień.
     
  • Deski do krojenia powinny być nie tylko myte, ale także dezynfekowane za pomocą specjalnego płynu usuwającego zarazki.
     
  • Warto pamiętać, że sam zlew może być bardzo zanieczyszczony, dlatego zaleca się jego codzienne płukanie octem lub środkiem dezynfekującym. Zlew to miejsce, w którym nie tylko myje się naczynia, ale do którego również wylewa się płynne odpady (stare napoje). Tutaj także płucze się brudne owoce czy szoruje mocno zanieczyszczone elementy wyposażenia kuchni. W ten sposób bakterie z łatwością mogą przenosić się na naczynia znajdujące się w zlewie lub w jego okolicy.

Źródło: krokdozdrowia.com

Zobacz także: