Mądrzy ludzie mawiają, że je się oczami. Na to, czy polubicie jakąś potrawę, czy smak jakiegoś ciasta w dużej mierze wpływa jego wygląd.

Nie inaczej jest w przypadku ciasta drożdżowego. Jeśli nie zadbacie o jego ładny, apetyczny kolor, potem wasz wypiek może nie cieszyć się spodziewanym powodzeniem.

Jak nadać drożdżowemu ciastu ładną skórkę?

Za kolor ciasta drożdżowego po upieczeniu odpowiadają dodane do niego jajka, ale także mleko. Dlatego więc ciasto wyjdzie wam z pewnością szare, gdy użyjecie samej wody.

Ładną skórkę w cieście drożdżowym uzyskacie dzięki posmarowaniu jej przed upieczeniem roztrzepanym jajkiem.

Zobacz także:

Bez tego, ciasto będzie wyglądało dość blado, żeby nie powiedzieć – smutno. Jeśli skończyły wam się jajka, w ostateczności posmarujcie bułeczki, drożdżówki czy pierogi mlekiem lub samą wodą.

Jak poprawić wygląd surowego ciasta drożdżowego?

Jeśli jednak już podczas wyrabiania ciasta widzicie, że wygląda ono niezbyt apetycznie i blado, usuniecie szary kolor jednym dodatkiem.

Zamiast używać nienaturalnych dodatków, barwników lub produktów niekoniecznie pasujących do charakteru wypieku (np. kurkuma), lepiej wbijcie do środka jeszcze jedno jajko.

Jeszcze lepiej, niż jajko sprawdzi się dodanie jeszcze 2-3 „ponadprogramowych” żółtek. Białka będziecie mogli wykorzystać do posmarowania wyrobionego ciasta przed pieczeniem.

Na dodanie jajek nie będzie za późno nawet już pod koniec wyrabiania ciasta. Nie pomoże to w jego przygotowaniu, ale wystarczy solidne wyrabianie ciasta przez kolejne minuty, by zapobiec problemowi szarości.

Ile drożdży powinno się dodawać do ciasta drożdżowego?

Pamiętajcie jednak o jednej rzeczy. Jeśli dodacie do ciasta sporą ilość jajek, konieczne jest dostosowanie do tego odpowiedniej ilości drożdży.

Wraz z dodawaniem do mąki i drożdży innych składników – mleka, tłuszczu, cukru, czy właśnie żółtek i całych jajek – ciasto robi się coraz cięższe. Co to oznacza? Cięższe ciasto oznacza trudności związane z wyrastaniem surowego ciasta. W takim wypadku konieczne jest użycie na początku przygotowań większej ilości drożdży.

Ogólnie zaleca się dodawanie ok. 15-20 g świeżych drożdży na 1 kg mąki pszennej. Ilość ta powinna wystarczyć do tego, by ciasto po wyrośnięciu podwoiło swoją objętość. Jeśli jednak dodacie do ciasta sporo innych składników, ilość drożdży być może trzeba będzie nawet podwoić.

W przeciwnym wypadku ciasto nie będzie w stanie podrosnąć, a wypiek będzie twardy, zbity i nieapetyczny. Czyli dokładnie taki, jakiego chcielibyście za wszelką cenę uniknąć!