Bigos, to jedno z tych dań, które im dłużej się gotuje, tym jest smaczniejsze. Zaczynacie więc go gotować z dużym wyprzedzeniem, żeby każdego dnia włączyć go na godzinę, po czym wystudzić, a na koniec jeszcze zamrozić.

Kapusta poddana takim zabiegom jest dobrze zmacerowana, składniki przechodzą swoimi smakami, a przyprawy oddają kapuście cały swój aromat. Ale co zrobić gdy pod koniec gotowania okaże się, że bigos wyszedł za słony? Nie, nie wyrzucajcie go. Podpowiemy jak go uratować.

Jak uratować przesolony bigos?

Są na to dwa proste sposoby. Jeden to próba wyciągnięcia z kapusty nadmiaru soli. To klasyczny trik sprawdzający się w przypadku zup czy sosów. Do zbyt słonej potrawy należy dodać dwa obrane ziemniaki. W czasie gotowania ziemniaki wchłoną nadmiar soli.

Trzeba jednak pamiętać, aby ich nie rozgotować. Wyjmijcie je z kapusty, zanim się rozpadną i ponownie nasolą potrawę. Jeśli gotujecie bigos zgodnie z zasadami tj. wstawiacie go kilka razy, za każdym razem możecie dodawać dwa małe świeże ziemniaki.

Zobacz także:

Innym sposobem na uchronienie bigosu przed wyrzuceniem, który sprawdzi się przy bardzo dużym przesoleniu, jest użycie dodatkowej ilości odciśniętej kiszonej kapusty i białej kapusty i kilku pomidorów. Musicie dorobić dodatkową ilość bigosu, który tym razem będzie pozbawiony soli i rozprowadzony w przesolonej części pozwoli równomiernie rozłożyć się soli w daniu.

Chcąc zastosować ten trik przygotujcie:

  • Dodatkowo 1 kg kiszonej kapusty bardzo dokładnie przepłukanej w wodzie i odciśniętej z soku
  • Ćwiartkę słodkiej kapusty drobno poszatkowanej
  • 3-4 pomidory obrane za skórki

Przełóżcie przesolony bigos do większego garnka, dodajcie świeże porcje kapusty i pomidory, gotujcie powoli od czasu do czasu mieszając, aby dokładnie połączyć ze sobą obie części dania.

Jak uniknąć przesolenia bigosu?

Powodem tego, że bigos jest za słony, są składniki, które dokładacie. Ponieważ ten rodzaj kapusty przygotowywany jest z komponentów, z których każdy jest słony, pamiętajcie, żeby nie solić samego bigosu. Wystarczająco dużo soli dostanie się do dania z kapusty i mięs. Na koniec gotowania bigosu bardzo rzadko okazuje się, że jest za mało słony.

Oto najważniejsze zasady gotowania bigosu, aby nie był za słony:

  • Użyjcie dobrej kapusty. Kupujcie ją tam, gdzie możecie sprawdzić smak w sklepie
  • Sprawdźcie smak kapusty jeśli otwieracie wiaderko czy torebkę dopiero w domu. Jeśli jest bardzo kwaśna i słona należy porządnie wypłukać ją w wodzie, a następnie mocno odcisnąć. Nie bójcie się, że słona kapusta straci kwaśność. Kwaśność możemy podnieść jeśli danie będzie za mało kwaśne.
  • Sprawdzajcie smak kiełbas, które dokładacie do bigosu – nie powinny być za słone.
  • Dokładając kawałki mięs nie podsmażajcie ich i nie sólcie.
  • Nigdy nie doprawiajcie bigosu, zanim nie dołożycie ostatniego składnika. Dopiero próbując niemalże gotowe danie możecie zdecydować czy wymaga więcej soli.

Źródło: Haps.pl