Bigos wyszedł niesmaczny? To wina 1 składnika. Powąchajcie go
AdobeStock
Newsy

Bigos wyszedł niesmaczny? To wina 1 składnika. Powąchajcie go

Sztuka gotowania bigosu polega nie tylko na odpowiedniej technice, ale także doborze składników. Dlatego tak ważne jest, by umieć rozpoznać, czy wszystkie składniki użyte do bigosu są smaczne.
Katarzyna Wyborska
kwiecień 23, 2021

Bigos to jedno z typowych dań polskiej kuchni, które zawsze się sprawdza podczas świąt i dużych spotkań w gronie rodziny lub przyjaciół. Zwłaszcza w górach tradycją jest podawanie gościom domowego bigosu. Czasem jednak ta klasyczna potrawa nie wychodzi pomimo przestrzegania wskazówek podanych w przepisie. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdźcie.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak wybrać dobrą kapustę do bigosu?

Podstawę bigosu stanowi kapusta – kiszona i słodka. Dlatego tak ważne jest, by wybrać smaczną kapustę dobrej jakości. Wówczas możecie mieć pewność, że wasz bigos wyjdzie smaczny!

Kupując kapustę kiszoną do bigosu, koniecznie zwróćcie uwagę na to, jak pachnie i jaki ma kolor. Nie powinna być biała, tylko lekko żółta. Z kolei zapach nie powinien być kwaśny ani octowy – jeżeli go wyczujecie, oznacza to, że do kapusty dodano różne dodatki, które nie powinny się w niej znaleźć.

Równie ważne jest odpowiednie przechowywanie kapusty. Jeśli czujecie w niej alkohol lub drożdże, to niestety kapustę należy wyrzucić – taki zapach to znak, że proces fermentacji przebiegł nieprawidłowo, a zjedzenie takiej kapusty grozi silnym bólem brzucha i wymiotami.

Zobacz także

Jaki tłuszcz do bigosu?

Kolejnym ważnym składnikiem bigosu jest tłuszcz. Najlepiej jest dodać do niego tłuszcze zwierzęce, czyli boczek, smalec i tłuszcz wytopiony z mięsa – nadają one potrawie wyjątkowy aromat! Z kolei jeśli przygotowujecie bigos w wersji jarskiej, to użyjcie olejów roślinnych. Świetnie sprawdzi się zwykły olej rzepakowy lub słonecznikowy.

Jakie przyprawy dodać do bigosu?

Żaden bigos nie może się obejść bez odpowiednich przypraw i ziół. By wyszedł smaczny i aromatyczny, dodajcie do niego:

  • Ziele angielskie
  • Kminek
  • Liście laurowe
  • Ziarna jałowca
  • Majeranek
  • Pieprz

Jakie jest najlepsze mięso do bigosu?

Do bigosu idealnie nadaje się mięso wołowe z rosołu oraz wieprzowina. Warto użyć tłustych kawałków mięsa do bigosu, ponieważ zbyt chude mięso wysuszy się podczas gotowania. Sprawdzi się także boczek, kiełbasa i oczywiście dziczyzna. 

Dodatki do bigosu

Bigos to potrawa myśliwych, dlatego nie może w nim zabraknąć leśnych akcentów! Dobrze jest użyć do niego wspomnianej wyżej dziczyzny oraz takich dodatków jak:

  • Suszone, leśne grzyby
  • Woda z gotowania grzybów
  • Suszone śliwki
  • Rodzynki

Czytaj także:

Komentarze