Jajka
Pixabay/jacqueline macou
Newsy

Biedronka wycofuje ze sklepów jaja z chowu klatkowego. Zaskakująca decyzja

Na rynku pojawił się nowy trend dotyczący jaj z chowu klatkowego. Czy to kolejny krok w kierunku znajomej nam wszystkim ekologii?
Aleksandra Jaworska
grudzień 04, 2020

Koniec jaj z klatek. To najnowsza informacja dotycząca nowości produktowych w Biedronce. 

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Wcześniej niż się spodziewano

Biedronka zapowiadała zmiany względem sprzedaży jajek już jakiś czas temu. Zapowiedzi miały jednak dotyczyć przyszłości. Popularna sieć sklepów chciała zrezygnować z chowu klatkowego dopiero za cztery lata. Nowa decyzja ma jednak dotyczyć początków nowego roku.

Rynek co i raz narzuca pewne trendy. Jeden z nich dotyczy jajek. Jak donoszą portale internetowe do 31 grudnia 2021 roku sieć Biedronka wycofa świeże jajka klatkowe ze sprzedaży. Pierwszym regionem sieci, który wprowadzi tę zmianę, będzie stolica Polski. Jajka z chowu klatkowego znikną z półek w Warszawie już od 1 stycznia 2021 roku.

Firma podała, że w zeszłym roku w Polsce blisko 50 mln kur zniosło ponad 10 mld jaj przeznaczonych do spożycia. Większość tych zwierząt spędza całe życie w klatkach. Chów ściółkowy, zwany też alternatywnym, wolno wybiegowym czy ekologicznym - stanowi mniej niż 20% udziału w hodowli niosek.

Główny Inspektorat Weterynarii podaje, że na fermach ponad 40 mln kur żyło w klatkach, 6,2 mln w kurnikach w systemie wybiegowym, a w systemie wolno wybiegowym 1,9 mln. Chów ekologiczny w 2019 dotyczył jedynie 0,4 mln kur.

Sprzedaż jajek

Sprzedaż jajek w Biedronce w ubiegłym roku wyniosła 25%, natomiast w roku 2018 było do 20% jaj pochodzenia ekologicznego. Sieć zakłada, że od 1 stycznia 2022 będzie sprzedawała wyłącznie jaja oznaczone jako 2,1 lub 0. Te z symbolem 3 znikną z półek już na zawsze. 

Chów klatkowy to zagadnienie, które dotyka nie tylko Polski. Czechy niedawno wezwały Komisję Europejską do opracowania prawa zakazującego chowu klatkowego w całej Europie. Co zrobią nasi sąsiedzi? Zdaję się, że nie będą mieli wyboru. Jajka ekologiczne mogą być jedynymi, jakie kupimy w sklepach spożywczych w nadchodzącej przyszłości.

Komentarze
gotowanie pierogów
Adobe Stock
Newsy Co zrobić, żeby pierogi się nie rozklejały podczas gotowania? Znamy na to najlepszy sposób
Z mięsem, kapustą, grzybami, ziemniakami czy serem – bez względu na to, jakie pierogi przyrządzasz istnieje ryzyko, że totalnie się rozkleją. Oprócz gotowania ich w możliwie największym garnku jest również kilka innych sposobów na to, by zapobiec katastrofie.
Weronika Kępa
grudzień 03, 2020

Już niedługo pierogi zawładną większością Polskich domów. Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to przecież idealna okazja do ich przyrządzenia. Mimo upływu lat większość gospodyń wciąż ceni sobie ich domowy smak i tym samym spędza godziny na ugniataniu ciasta i samodzielnym lepieniu. Jednak nawet tym najlepszym mogą przytrafić się kulinarne wpadki. Na co więc zwrócić szczególną uwagę? Ciasto na pierogi potrzebuje czasu i miłości. Jeśli brakuje ci cierpliwości możesz być pewna, że nie wyjdą. Samo ugniatanie to żmudny i długi proces. Po jego zakończeniu nadchodzi z kolei czas na wałkowanie, potem na wykrawanie, lepienie, a na końcu gotowanie. I to właśnie te dwa ostatnie punkty mogą zaważyć na całokształcie twoich pierogów. Co zrobić, żeby pierogi się nie rozklejały podczas gotowania? Pewnie nieraz spędziłaś długie godziny w kuchni, a na koniec okazało się, że wykonane własnoręcznie pierogi po prostu się rozkleiły. Zamiast idealnie nafaszerowanego i sprężystego ciasta wyszła jakaś mamałyga. Ty byłaś zażenowana i zła, a twoi goście żałowali, że nie zjedli swojego ulubionego dania. Aby tym razem było inaczej musisz przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim bardzo dokładnie i starannie sklejaj pierogi. Nie przyspieszaj tego procesu. Dopilnuj, by ciasto za każdym razem idealnie do siebie przylegało. Bowiem nawet najmniejsza dziurka może sprawić, że pierogi rozkleją się podczas gotowania. Aby ułatwić sobie tę czynność, zanim zaczniesz sklejać możesz lekko zwilżyć brzegi ciasta wodą. Pierogi, podobnie zresztą jak makaron, powinnaś gotować w możliwie największym garnku. Niedostateczna ilość miejsca może bowiem bardzo niekorzystnie wpłynąć na twoje ciasto. Nie jest tajemnicą, że pierogi powinno się umieszczać w wodzie dopiero wtedy, gdy ta zacznie się gotować. Niewielu jednak zwraca...

Przeczytaj