Biedronka ma super pomysł na walkę z marnowaniem jedzenia. Kupcie u nich paczkę niespodziankę
AdobeStock
Newsy

Biedronka ma super pomysł na walkę z marnowaniem jedzenia. Kupcie u nich paczkę niespodziankę

Sieć dołącza do akcji przeciwdziałania marnowaniu żywności. To super sposób na zaoszczędzenie, wypróbujcie go!

Marnowanie żywności to ogromny problem na świecie. Szacuje się, że do śmieci trafia aż 1/3 wyprodukowanego jedzenia. Konsumenci, sklepy i producenci żywności zdają sobie z tego sprawę i od pewnego czasu powstaje wiele inicjatyw mających za zadanie przeciwdziałanie marnotrawstwu jedzenia.

Każdy z was może na przykład podzielić się posiłkiem lub zalegającymi produktami oddając je do pobliskiej jadłodzielni, markety do jakiegoś czasu mocno przeceniają żywność z krótkim terminem ważności, a niektórzy ludzie oficjalnie sprzeciwiają się marnotrawstwu i mimo, że stać ich na normalne zakupy, żywią się jedzeniem pozyskanym ze śmieci.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Aplikacja TooGoodToGo

Od pewnego czasu działa także prężnie aplikacja TooGoodToGo. To duński startup , który działa już w wielu krajach Europy. Dzięki aplikacji TooGoodToGo konsumenci mogą zakupić znacznie tańszą żywność, a restauracje i sklepy pozbywają się jedzenia i dostają za nie symboliczną zapłatę, najczęściej „po kosztach” produkcji.

W prostej aplikacji, którą każdy z was może łatwo zainstalować na swoim smartfonie, możecie zamówić paczkę niespodziankę z pobliskich piekarni, pizzerii, restauracji, sklepów spożywczych, a nawet kwiaciarni.

Paczki są dostępne w okazyjnych cenach i zazwyczaj ich koszt mieści się w granicach 5-15 zł. Po zamówieniu takiej paczki musicie ją opłacić, a potem po prostu odebrać w wyznaczonych godzinach w danym lokalu.

Do akcji przyłączyła się niedawno Biedronka. Na razie paczki-niespodzianki z Biedronki możecie kupić tylko w nielicznych lokalizacjach. Widocznie sieć dopiero testuje takie rozwiązanie.

Zobacz także
Bartłomiej M. odszedł z polityki, schudł i znów popadł w tarapaty… Poszło o nielegalny handel wódką

Bartłomiej M. odszedł z polityki, schudł i znów popadł w tarapaty… Poszło o nielegalny handel wódką

Ten makaron gotuje się 5 minut i jest dużo zdrowszy od tradycyjnego. Kupicie go w Biedronce i Lidlu

Ten makaron gotuje się 5 minut i jest dużo zdrowszy od tradycyjnego. Kupicie go w Biedronce i Lidlu

Co znajduje się w paczce niespodziance?

W paczce oferowanej przez Biedronkę, możecie spodziewać się produktów z krótkim terminem przydatności do spożycia i innych szybko psujących się.

Jeśli uda się wam upolować paczkę z Biedronki, możecie liczyć na:

  • Warzywa
  • Owoce
  • Nabiał w paczkach
  • Wędliny
  • Słodycze
  • Pieczywo

Cena paczki wydaje się okazyjna. Za jedną sztukę zapłacić trzeba 11,99 zł.

Do akcji wcześniej dołączyło już wiele innych sieci sklepów i znanych restauracji, min. Auchan, Carrefour, Costa, Starbucks, Pizza Hut i wiele innych.

Będziecie polować na paczkę niespodziankę? Jak oceniacie ten pomysł?

Zostały wam resztki sosu pomidorowego? Nie wylewajcie go
Pixabay
Newsy
Zostały wam resztki sosu pomidorowego? Nie wylewajcie go
Sos pomidorowy, koncentrat czy pasata to produkty, które często zalegają otwarte w lodówce… Jak zapobiegać ich marnowaniu?

Gdy zużywacie sos lub przecier pomidorowy, rzadko zdarza się, że potrzebujecie idealnie całego słoika. Często więc zostają resztki, które się marnują, psują albo lądują w śmietniku. Jak temu zapobiec? Radzą założyciele aplikacji Too Good To Go, którzy walczą ze zjawiskiem marnowania żywności. Zero waste - co to takiego? Filozofia  zero waste  ma na celu ograniczenie odpadów oraz nadmiaru wyrzucanej żywności. Działa to nie tylko na niekorzyść waszego portfela, ale także środowiska. Warto więc nie tylko przykładać większą wagę do zakupów i zużywać je w jak największym stopniu, ale także zacząć stosować triki konserwujące jedzenie na dłużej np.  4 proste sposoby, dzięki którym przestaniesz marnować jedzenie . Aplikacja Too Good To Go łączy restauratorów i właścicieli sklepów, którzy sprzedają po okazyjnych cenach paczki z niesprzedaną tego dnia żywnością. Oprócz pośrednictwa w sprzedaży pełnowartościowych resztek, profil aplikacji na Instagramie regularnie podsuwa także sposoby na zużywanie całych produktów np. zapobieganie wyrzucaniu skórek od owoców . Co zrobić z resztką sosu pomidorowego? W lodówce stoi puszka z otwartymi pomidorami lub słoik z sosem? Zamiast je wyrzucać, przelejcie pozostały sos do foremek na lód i zamroźcie! Tego typu kostki przydadzą się zawsze wtedy, kiedy nie będziecie mieli czasu na długie gotowanie. Możecie wrzucać je do zup, gulaszy, sosów. Do foremek możecie wrzucić także szczyptę przypraw lub listki ziół (bazylii, rozmarynu czy tymianku).          Wyświetl ten post na Instagramie.                  ...

sklepy promocje
AdobeStock
Newsy
Gigantyczna obniżka cen żywności w popularnym sklepie. Niektóre produkty będą tańsze nawet o 90%
Łowcy okazji się ucieszą! W tym sklepie możecie kupić jedzenie i kosmetyki za pół darmo.

Nic nie cieszy bardziej, niż doskonałe okazje i obniżki w sklepach. Niektórzy już na samą wieść o promocjach, pędzą do sklepu zrobić zapasy przecenionych produktów. Ta sieć wprowadziła niesamowite obniżki i to nie dlatego, że likwiduje swoje sklepy – chodzi o bardzo szczytny cel! Szlachetna akcja Niedawno klienci sklepów Carrefour na pewno zauważyli podczas zakupów, że pojawiły się tam specjalne lodówki. W środku znajdują się zwykłe produkty spożywcze, ale przecenione nawet o 90%! Możecie tam znaleźć m.in.: Nabiał Pieczywo Warzywa Owoce Gotowe dania Słodycze Kosmetyki Produkty Bio Jaki jest haczyk? Wszystkie te produkty mają bardzo krótką datę przydatności do spożycia (lub zużycia w przypadku kosmetyków). W ten sposób sieć chce walczyć z marnotrawieniem żywności. Zamiast wyrzucić te produkty, woli je sprzedać w bardzo niskich cenach. Carrefour bierze udział w akcji „STOP Marnowaniu Żywności”. Ma ona na celu uświadomienie konsumentom, jak wiele jedzenia marnuje się na co dzień. Sieć angażując się w tę akcję, chce ograniczyć wyrzucanie produktów, które zbliżają się do daty przydatności do spożycia, a przy okazji umożliwić klientom kupienie żywności w bardzo atrakcyjnych cenach. Produkty te są bowiem sprzedawane dużo poniżej ceny regularnej. Skala marnowania żywności Wyrzucanie jedzenia jest obecnie ogromnym problemem nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Nasz kraj zajmuje niestety 5 miejsce na liście krajów, w których marnuje się najwięcej żywności. Średnio każdy Polak wyrzuca rocznie aż 52 kilogramy jedzenia! Jeżeli te dane jeszcze was nie przekonały, to powinniście wiedzieć, że statystycznie każdy z was traci miesięcznie aż 50 złotych na żywności, której nie zdążyliście zjeść i wyrzuciliście...

Dziesiątki pudeł z indyjskim jedzeniem znaleziono w lesie. Nie wpadniecie na to, co się z nimi stało
Archiwum prywatne
Newsy
Dziesiątki pudeł z jedzeniem znaleziono w lesie. Nie wpadniecie na to, co się z nimi stało
Miłośnicy przyrody, kolarze, spacerowicze - uważajcie na to, co znajdziecie w lesie. Poza grzybami, jagodami i pospolitymi śmieciami, jak się okazało, w lesie można znaleźć indyjskie jedzenie...

Pani Natalia jechała samochodem z tatą przez zalesione tereny warszawskich Bielan tuż przy Puszczy Kampinoskiej. Kobietę zainteresowały nietypowo wyglądające pudła, które dostrzegła tuż przy drodze. Nie były to zwykłe śmieci, odpadki i nieczystości, których niestety pełno wciąż w polskich lasach. Tajemniczy ładunek okazał się zapakowanym szczelnie indyjskim jedzeniem. Sery , chleby , sosy, przekąski, gotowe dania – pani Natalia mogła się poczuć niemal jak w hurtowni spożywczej w Delhi czy w Kalkucie. Okazało się, że pudła pochodzą od producenta, który oficjalnie w Polsce nie prowadzi nawet dystrybucji swoich produktów... Co stało się z 54 pudłami jedzenia znalezionymi w lesie? Znalazcy długo nie zastanawiali się co zrobić z aż 54 sporych rozmiarów pudłami pełnymi jedzenia z już nieważnym już terminem przydatności do spożycia. Pani Natalia wraz z ojcem zapakowała pudła do samochodu i zawiozła do domu. Co stało się później? Wieść o niezwykłym znalezisku szybko rozniosła się po znajomych pani Natalii. Kobieta dowiedziała się o istnieniu społeczności tak zwanych freegan – osób, starających się odżywiać głównie znalezionymi przez siebie resztkami jedzenia. Po wstawieniu stosownego ogłoszenia o znalezisku z indyjskim jedzeniem, natychmiast znaleźli się chętni na paczki prosto z Indii. 54 duże pudła z różnymi smakowitościami rozeszły się w mgnieniu oka. Chętni zjeżdżali pod dom znalazców jeszcze tego samego dnia, którego zostało zamieszczone ogłoszenie. Co o pudłach z jedzeniem sądzą znalazcy? Na ważny aspekt sprawy zwróciła uwagę sama bohaterka całej akcji z odnalezieniem indyjskiego jedzenia w lesie nieopodal warszawskich Bielan. Pani Natalia słusznie zauważyła, że nie dość, że doszło do zaśmiecenia przyrody, to dodatkowo na...

katowice sklep socjalny
AdobeStock
Newsy
Powstał pierwszy sklep socjalny w Polsce. Kupisz tam jedzenie taniej niż w Biedronce i Lidlu
Duże miasto w Polsce postanowiło wyjść naprzeciw potrzebom swoich najuboższych mieszkańców i otworzyło pierwszy w Polsce sklep socjalny. Na czym to polega i czy wszyscy mogą robić w nim zakupy? Trzeba spełniać jedno kryterium.

Skupieni na swoich sprawach i osobistych problemach na co dzień zwykle nie zauważamy ludzi dookoła nas, którzy są naprawdę w dużej potrzebie . Te osoby są praktycznie niewidzialne – nie widzimy lub nie chcemy widzieć ich problemów. Może dlatego, że nie możemy znieść myśli o tym, jak trudne i upokarzające jest codzienne życie, gdy trzeba liczyć każdy grosz i prosić innych o pomoc? Szczególnie teraz, w trakcie pandemii koronawirusa wielu tych potrzebujących ludzi ma jeszcze większe problemy finansowe. Zamykane są miejsca pracy, a fundacje charytatywne mają mniej pieniędzy do dyspozycji. Pierwszy taki sklep w Polsce Miasto Katowice oraz Fundacja Wolne Miejsce wspólnie otworzyły pierwszy w Polsce sklep socjalny. Jest to miejsce, w którym osoby w trudnej sytuacji życiowej mogą zrobić zakupy dużo taniej , niż w innych miejscach. Sprzedawane tam produkty nie są w żaden sposób wybrakowane – fundacja współpracuje z innymi sklepami, które za bardzo niską cenę odsprzedają żywność z krótkim terminem przydatności do spożycia. Zamiast do kosza, trafiają one na półki socjalnego sklepu w Katowicach. Wyjście z biedy jest bardzo trudne. Osoby, które są zmuszone korzystać z pomocy fundacji i innych charytatywnych placówek często odczuwają wstyd, prosząc o paczki z jedzeniem i chemią domową. Dzięki takiemu miejscu, mogą znów poczuć się jak reszta zwykłych ludzi. Sami robią sobie zakupy i planują swój budżet – po prostu uczą się na nowo żyć tak, jak wszyscy. Piotr Kochanek, wiceprezes Fundacji podkreśla, że najważniejszą rzeczą jaką potrzebujący znajdują w tym sklepie jest godność – a tego potrzebują równie mocno, jak pomocy finansowej. Kto może skorzystać? Kryterium, które pozwala zrobić zakupy w tym sklepie to określone dochody....