Będziemy kupować truskawki na sztuki? Ceny rozhuśtały się tak mocno, że od razu przechodzi apetyt
AdobeStock
Newsy

Będziemy kupować truskawki na sztuki? Ceny rozhuśtały się tak mocno, że od razu przechodzi apetyt

Już nie przypominamy wam, że ceny produktów spożywczych nadal rosną - wystarczy regularnie robić zakupy, by to zauważyć. Jak co roku sporo emocji wywołują jednak ceny sezonowych owoców. Są dostępne bardzo krótko, dlatego nawet, jeśli są dość drogie, trudno sobie odmówić takich pyszności. Jak jednak będzie z truskawkami w tym roku?

Powoli zbliża się czas, na który niektórzy czekają cały rok. I nie chodzi wcale o święta i prezenty pod choinką, a sezon na truskawki. Te słodziutkie owoce wielu z nas kojarzą się z nadejściem lata i wakacjami, a czas, gdy są świeże i stosunkowo niedrogie - bardzo krótki.

Co do tego, czy rzeczywiście i jak mocno truskawki (jak co roku) będą tanieć, jeszcze się przekonamy. Na razie ich ceny na bazarach są rekordowe i z tego względu nie cieszą się taką popularnością, jak zwykle. 

Ile kosztują truskawki w maju 2023?

Na początku maja krakowski serwis informacyjny KRK News poinformował o cenach krajowych truskawek. Nie mamy niestety dobrych wiadomości. Na krakowskim bazarku kilogram tych owoców kosztował aż 38 złotych.

Jak podkreśla autor materiału, są to na razie truskawki uprawiane w szklarniach oraz tunelach. Prawdziwie soczyste, rosnące pod gołym niebem truskawki pojawią się później, bo dopiero w czerwcu. Oczywiście pod warunkiem sprzyjającej pogody, ponieważ ulewne deszcze lub przeciągająca się susza mogą negatywnie wpłynąć na ceny owoców.  

Kto ma ochotę, ten może się już teraz skusić na truskawki z supermarketu. Ich ceny są jednak równie wysokie, co na bazarku, a nawet wyższe. Przykładowo, w popularnych dyskontach jedno opakowanie truskawek o wadze 250 g kosztuje nawet 10 zł, co daje 40 zł za kg. Wygląda na to, że póki co bardziej opłaca się kupować truskawki na sztuki...

Zobacz także
Oto, co wychodzi z truskawek. Nie zobaczycie tego gołym okiem, od razu mija apetyt

Oto, co może wyjść z truskawek. Nie zobaczycie tego gołym okiem, od razu mija apetyt

Nigdy nie róbcie tego z truskawkami. Będą się nadawały tylko do wyrzucenia

Nigdy nie róbcie tego z truskawkami. Będą się nadawały tylko do wyrzucenia

Czy ceny truskawek spadną?

Na szczęście co roku, gdy tylko rozpoczyna się sezon na truskawki, tanieją one praktycznie z tygodnia na tydzień. Wiele jednak wskazuje na to, że w tym roku nawet najniższe możliwe ceny truskawek wcale nie będą szczególnie atrakcyjne.

Przez rosnące ceny energii, paliwa, pensji pracowników plantacji czy nawozów potrzebnych do uprawy, truskawki również są odpowiednio droższe. Jednak, jak zaznacza cytowany przez „WP Wiadomości" Damian Fudecki ze Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki, takie oszacowanie cen jest trudne, ale nie powinniśmy się martwić na zapas:

– Na tę chwilę jest ciężko oszacować, ile konsumenci będą płacić za kilogram tych owoców, bo nie wiadomo, ile ich będzie na rynku. Mogę jednak uspokoić, że na pewno nie będą to tak drastyczne kwoty, jak 50 zł za kg czy 100 zł za kobiałkę