Będzie zakaz sprzedaży alkoholu i papierosów w spożywczakach u naszych sąsiadów? Zdecyduje parlament
Pixabay
Newsy

Będzie zakaz sprzedaży alkoholu i papierosów w spożywczakach u naszych sąsiadów? Zdecyduje parlament

Czy na Ukrainie nie będzie można kupić w sklepie spożywczym alkoholu i papierosów? Sprawę mają rozstrzygnąć tamtejsi deputowani do parlamentu.

Do ukraińskiego parlamentu, czyli Rady Najwyższej Ukrainy, trafił projekt mówiący o zakazie sprzedaży alkoholu i papierosów w sklepach spożywczych. Projekt ten czeka już tylko na przegłosowanie przez deputowanych.

W projekcie napisano, że sprzedaż win, piwa oraz pozostałych napojów alkoholowych, będzie możliwa tylko wyłącznie w sklepach monopolowych. To samo dotyczy wyrobów tytoniowych - papierosów, e-papierosów, płynów do e-papierosów oraz urządzeń do podgrzewania tytoniu, których w przyszłości nie można byłoby już kupić w zwykłych sklepach spożywczych. Sprzedawanie ich w sklepach spożywczych i innych miejscach, miałoby podlegać karze grzywny, która wynosiłaby w przybliżeniu ok. 3,4 tys. zł.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Zakaz reklam alkoholu

Na Ukrainie wprowadzono już kilka innych zakazów i obostrzeń dotyczących alkoholu. Przykładowo, w niektórych miastach sprzedaż alkoholu i papierosów jest zabroniona w godzinach nocnych. Jednak dla chcącego nic trudnego, ponieważ używki dostępne są wtedy w barach lub restauracjach. Ponadto, na Ukrainie obowiązuje zakaz emitowania reklam alkoholu i innych używek w godzinach 6:00-23:00.

Zobacz także
Poseł PiS chce walczyć o uszczelnienie zakazu handlu. "To, co się dzieje, urąga powadze państwa"

Poseł PiS chce walczyć o uszczelnienie zakazu handlu: „To, co się dzieje, urąga powadze państwa”

Oszuści przyłapani na gorącym uczynku. Sprowadzali te owoce z zagranicy i sprzedawali jako polskie

Oszuści przyłapani na gorącym uczynku. Sprowadzali te owoce z zagranicy i sprzedawali jako polskie

Walka z alkoholizmem na Ukrainie

Alkoholizm to bardzo duży problem na Ukrainie. Jak wynika z szacunków, średnia roczna rejestrowana konsumpcja czystego alkoholu na mieszkańca wśród populacji w wieku 15 lat i więcej, wynosi około 5 litrów. Nierejestrowana konsumpcja alkoholu na mieszkańca w tej populacji jest jednak aż dwukrotnie wyższa (10,5 litra) i jest najwyższa wśród krajów europejskich. Ogólna konsumpcja alkoholu na Ukrainie plasuje się w czołówce wszystkich krajów na świecie tej niechlubnej listy.

Najczęściej z powodu zatrucia alkoholem, chorób oraz nadużyć spowodowanych piciem alkoholu, umierają osoby w wieku 15-49 lat. Ograniczenia w sprzedaży wysokoprocentowych trunków, miałyby zmniejszyć umieralność z powodu alkoholu i wprowadzić więcej ładu w ukraińskim społeczeństwie.

Czy na stacjach paliw w Polsce będzie zakaz sprzedaży alkoholu? Przeczytajcie.

Źródło: ncbi.nlm.nih.gov, wiadomoscihandlowe.pl

Nie kupicie już żywego karpia? Politycy pracują nad zakazem sprzedaży żywych ryb
AdobeStock
Newsy
Nie kupicie już żywego karpia? Politycy pracują nad zakazem sprzedaży żywych ryb
Być może już niedługo tradycja kupowania żywego karpia na Wigilię zostanie przerwana. Mają na to konkretny pomysł posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Koalicja Obywatelska przygotowała projekt ustawy o ochronie zwierząt, który ma poprawić sytuację zwierząt w naszym kraju. Jednym z jej elementów będzie zmiana w zakresie sprzedaży żywych ryb. Posłowie chcą skończyć z tą tradycją. Czy to dobry pomysł? Zakaz sprzedaży żywych ryb Na ten moment nie został jeszcze opublikowany dokładny projekt ustawy, jednak wiadomo już, co się w nim znajdzie. Propozycje zmian przewidują poszerzenie katalogu przestępstw w ramach ustawy o ochronie zwierząt. Mają znaleźć się tam: sprzedaż detaliczna ryb żywych, za wyjątkiem ryb akwariowych i narybku. To dość oczywisty pomysł wyeliminowania między innymi sprzedaży żywych karpi, która jest szczególnie intensywna przed Wigilią . Dlaczego chcą zakazać sprzedaży żywego karpia? Obrońcy praw zwierząt od dawna mówią o tym, że sprzedawanie żywych karpi to dla tych zwierząt tortura. Męczą się one zarówno w supermarketach i na targach, cisnąć się z wieloma innymi rybami na małej powierzchni, jak i w późniejszym transporcie. Słynne napuszczanie wody do wanny dla karpia nie jest także aktem szacunku wobec zwierzęcia. W trakcie transportu do domu (często w foliowych reklamówkach ), ryba bardzo się męczy. Obrońcy praw zwierząt z tych powodów od dawna starają się o wprowadzenie zakazu. Czy tym razem im się uda? Niektóre sieci handlowe nie chcą z własnej woli zrezygnować ze sprzedaży żywych karpi, zasłaniając się „szacunkiem do przekonań konsumentów”. Wygląda na to, że jedynie odpowiednia ustawa mogłaby wpłynąć na tę sytuację. Planowana ustawa Autorką projektu ustawy jest Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej. Obejmuje ona funkcję przewodniczącej parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt. Ponieważ ustawa została przygotowana przez klub opozycyjny, jest niewielka szansa...

Kupowanie alkoholu tylko dla zaszczepionych? „Mogłoby to przynieść pewien efekt”
AdobeStock
Newsy
Kupowanie alkoholu tylko dla zaszczepionych? „Mogłoby to przynieść pewien efekt”
Czy Polska pójdzie w ślady Kanady i zakaże osobom niezaszczepionym kupowania w sklepach alkoholu?

Na początku stycznia w Kanadzie wdrożono specjalny program, który ma na celu zakaz sprzedaży alkoholu dla osób niezaszczepionych na COVID-19. O sprawie postanowił wypowiedzieć się profesor Andrzej Horban, przewodniczący Rady Medycznej przy premierze. Co sądzi o takim rozwiązaniu? Czy miałoby ono jakiś sens? Czy zakaz sprzedaży alkoholu dla niezaszczepionych ma sens? Czy w Polsce, podobnie jak w Kanadzie, będzie obowiązywał zakaz sprzedaży alkoholu dla osób niezaszczepionych? Zdaniem profesora Andrzeja Horbana, takie rozwiązanie mogłoby przynieść pewien efekt: - Mogłoby to przynieść pewien efekt. Tylko że na Podlasiu znają sposoby, jak ominąć tego typu zakazy – wymijająco powiedział Horban, nie zajmując konkretnego stanowiska w tej sprawie. Zakaz sprzedaży alkoholu dla niezaszczepionych w Kanadzie Kanadyjska prowincja Quebec niedawno ogłosiła, że aby wejść do rządowych sklepów z marihuaną (zalegalizowaną w 2018 r.) i alkoholem, wymagane będzie posiadanie paszportu covidowego. Po ogłoszeniu takiej informacji, wręcz lawinowo wzrosły terminy na szczepienia przeciwko COVID-19. Minister zdrowia Quebecu, Christian Dubé, napisał na Twitterze, że pierwsze wizyty szczepienne wzrosły z 1500 dziennie do ponad 6000 w dniu, w którym ogłosił nowe ograniczenia: - Chciałbym zwrócić się do osób niezaszczepionych. Jeśli nie chcecie się szczepić, zostańcie w domu – powiedział Dubé na konferencji prasowej: - Ponad 50 procent osób, które przebywają obecnie na oddziale intensywnej terapii, to osoby nieszczepione – dodał: Dubé powiedział, że ograniczenia w sklepach z alkoholem i marihuaną to „tylko początek” i że mieszkańcy Quebecu mogą spodziewać się podobnych ograniczeń na innych płaszczyznach, w tym w centrach handlowych....

W Rosji mogą zamknąć sklepy z powodu braku... papieru. Kolejny skutek sankcji
Adobe Stock
Newsy
W Rosji mogą zamknąć sklepy z powodu braku... papieru. Kolejny skutek sankcji Zachodu
Tego towaru Rosjanie nie produkują. Pochodzi jedynie z importu i za chwilę jego brak może spowodować, że zostaną zamknięte wszystkie sklepy.

Z powodu restrykcji, które coraz więcej państw nakłada na Rosję, coraz trudniej jest w tym kraju robić zakupy. Choć sklepy nie są całkowicie puste, nie jest łatwo dostać to, co Rosjanie chcieliby najbardziej. Jednym z takich produktów jest Coca-cola. Koncern w ostatnich dniach wycofał się z Rosji, jego produkty w sklepach są obecnie rzadkością. Udało się ją znaleźć tiktokerce prowadzącej konto „Money Kristina”: - Ludzie to mój szczęśliwy dzień, znalazłam Coca-Colę Ale niedługo i te chwile radości mogą się skończyć. I to wcale nie z powodu braku towarów spożywczych na półkach. Na wyczerpaniu są zapasy papieru, zwiastuje to inne problemy Choć nadal słyszymy o tirach, które przez Polskę jadą z towarami do Rosji, to jednak rośnie ilość braków w codziennym zaopatrzeniu tego kraju. Coraz bardziej odczuwalne dla mieszkańców są sankcje nakładane z powodu napaści Rosji na Ukrainę. Kraj dotknęła już wysoka inflacja, rosyjska waluta – rubel, traci na wartości, pojawiły się deficyty różnych towarów w sklepach. Niektóre braki, choć mniej dostrzegalne na co dzień, mogą sparaliżować niektóre sektory gospodarki. Iwona Wiśniewska, ekspertka z Ośrodka Studiów Wschodnich, przeanalizowała wpływ sankcji na gospodarkę Rosji: - Deficyt towarów staje się coraz większym problemem i dotyka w zasadzie wszystkich branż. - Okazało się m.in., że zaczęło brakować papieru do kas fiskalnych, bez którego elektroniczne ewidencjonowanie sprzedaży jest niemożliwe. W pierwszych dniach wojny zdrożał on kilkukrotnie, a obecnie jego zapasy są na wyczerpaniu. Większość tego towaru dostarczały Niemcy (60-70 proc.), przy czym w ostatnich dniach najwięksi dostawcy wycofali się ze współpracy z Rosją, a część z pozostałych mocno...

Kolejna sieć supermarketów czynna w każdą niedzielę. Będą następni?
AdobeStock
Newsy
Kolejna sieć supermarketów czynna w każdą niedzielę. Będą następni?
Coraz więcej sklepów obchodzi przepisy, by móc prowadzić sprzedaż w niedzielę. Już niedługo w każdą niedzielę zrobicie zakupy w sklepach Intermarche.

W Polsce od 2017 roku obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Początkowo sklepy były zamknięte tylko raz w miesiącu, a później coraz częściej. W końcu, od 2020 roku, już w żadną niedzielę nie można zrobić zakupów. Coraz więcej sklepów omija jednak ten zakaz i prowadzą sprzedaż przez 7 dni w tygodniu. Do tego grona niedawno dołączyła sieć Intermarche. Sieć Intermarche otwarta w niedzielę Niedawno sklepy Intermarche udostępniły reklamę z informacją, że zapraszają klientów na zakupy przez 7 dni w tygodniu. Jak to możliwe? Sieć Intermarche zdecydowała się wykorzystać tę samą lukę w przepisach, co Polomarket, Kaufland i sklepy Żabka. Teraz bowiem można skorzystać tam z usług firmy pocztowej UPS, co jednocześnie czyni placówki tych sklepów punktami pocztowymi. A te, zgodnie z przepisami, mogą być czynne w niedzielę. Zakupy można teraz zrobić w każdą niedzielę we wszystkich sklepach Intermarche. Zakaz handlu w niedzielę już chyba tylko w teorii :) pic.twitter.com/Mlc07JUtWP — Kamil Heyka (@KamilHeyka) June 12, 2021 Obchodzenie przepisów jest mocno krytykowane przez część społeczeństwa oraz posłów partii rządzącej. Niezadowoleni są także członkowie „Solidarności”, która wywalczyła zakaz handlu w niedzielę w Polsce. Coraz więcej sklepów czynnych w niedzielę Pierwszą siecią, która zdecydowała się na współpracę z firmami pocztowymi, była Żabka. Już od dłuższego czasu można zrobić zakupy w niedzielę w tych sklepach i to zupełnie legalnie. Śladem Żabki poszedł Polomarket – sieć sklepów rozpoczęła współpracę z państwowym Ruchem i także będzie świadczyć usługi pocztowe, by obejść zakaz handlu w niedzielę. Takie działania budzą ogromny sprzeciw „Solidarności” . Przewodniczący sekcji...