Grypa żołądkowa, to nieżyt żołądkowo–jelitowy, popularnie zwany „jelitówką”. Najczęściej jest chorobą wirusową, choć czasem ma podłoże bakteryjne. Trwa zwykle kilka dni.

Jej objawy to ostra biegunka, wymioty, gorączka, a do tego osłabienie i brak apetytu. Może zaczynać się jak zwykłe przeziębienie, ale częste wizyty w toalecie od razu pokazują, że tym razem na katarze się nie skończy. Jak radzić sobie z dolegliwościami żołądkowymi?

Sprawdzony przepis, znany już od wieków

Najprostsze sposoby zwykle są najlepsze. Dlatego oprócz nowoczesnego leczenia, na problemy żołądkowe nie zaszkodzi zastosować metody naszych babć i sięgnąć po nalewkę orzechową. Doskonale działa na układ pokarmowy i jelita, pomaga na zatrucia, likwiduje nieżyty i biegunkę.

Nalewka z orzechów włoskich działa także wzmacniająco, oczyszczająco, bakteriobójczo, a przede wszystkim doskonale smakuje.

Zobacz także:

Żeby była skuteczna, należy ją przygotować zgodnie z tajemnymi recepturami naszych babć. I dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba tych receptur szukać na starych strychach.  W dzisiejszych czasach pełno ich w internecie. Korzystajcie jednak tylko z tych, które zdradzają największą tajemnicę orzechówki - do nastawienia nalewki należy użyć niedojrzałych, zielonych orzechów włoskich. Inne przepisy są nic nie warte.

Zielone orzechy zawierają nie tylko witaminy z grupy B, ale też olejki eteryczne, garbniki i gorycze, które są ważne w prawidłowej pracy żołądka. Niedojrzałe orzechy zbiera się na przełomie czerwca i lipca, jednak obecnie można je nadal kupić w sklepach internetowych. 

Składniki:

  • Zielone orzechy włoskie - 0,5 kg
  • Cukier – 0,5 kg
  • Woda – 0,5l, ćwierć litra przegotowanej wody na początku i ćwierć litra wrzątku po 14 dniach
  • Spirytus 95% - 1l
  • Migdały - 3 szt
  • Cynamon – 1 szt
  • Goździki – 3-4 szt

Sposób przygotowania:

1. Zielone orzechy włoskie kroimy na ćwiartki.

2. Przygotowujemy duży słój na nalewki. Wlewamy spirytus, wsypujemy orzechy, przyprawy, dolewamy 250 ml przegotowanej, letniej wody i dokładnie wszystko mieszamy.

3. Zakręcamy słój i odstawiamy w ciemne miejsce na 14 dni.

4. Po 2 tygodniach przecedzamy zawartość słoja. Przygotowujemy syrop z 250 ml mowy i cukru i gorący dolewamy do nalewki. Ponownie filtrujemy, przelewamy do butelek, korkujemy i odstawiamy na 12 miesięcy.

Mycie rąk i świeża żywność, też dobre na grypę żołądkową

Grypę żołądkowa powodują wirusy lub bakterie. Najczęściej do zakażenia dochodzi drogą pokarmową lub kropelkową.

Co zrobić aby uniknąć narażenie się na te nieprzyjemną dolegliwość, która może skazać was na 3 dni spędzone w toalecie?

Odpowiedź jest prosta:

  • Myjcie ręce. To podstawowa zasada, która pozwala na uniknięcie wielu chorób, szczególnie tych, które dotykają przewodu pokarmowego. Ręce należy myć zawsze po wyjściu z toalety, powrocie do domu ze sklepu czy pracy.
  • Unikajcie kontaktu z chorymi. Grypa żołądkowa jest bardzo zaraźliwą chorobą. Jeśli wiecie, że ktoś jest chory, nie spotykajcie się z nim, przełóżcie spotkanie na później. Jeśli sami jesteście chorzy, zostańcie w domu, nie narażajcie innych na zarażenie się.
  • Zwiększcie ostrożność, gdy choruje domownik. W takiej sytuacji trzeba znacznie częściej myć ręce, dezynfekować naczynia, których używa chory, a najlepiej wydzielić dla niego osobne naczynia. Warto przenieść się też na czas choroby do innego pokoju czy łóżka.

Źródło: onet.pl, interia.pl, poradnikzdrowie.pl