Beata Szydło, Wigilia
ONS/Flickr, del mich
Newsy

Beata Szydło przyrządza na Wigilię dość nietypową zupę. Będziecie zaskoczeni tą recepturą

Na wigilijnym stole oprócz śledzi i barszczu znajdziecie z pewnością i zupy. Barszcz czerwony i grzybowa to prawdziwa polska klasyka. Co zamiast nich planuje jeść w świąteczny wieczór Beata Szydło?
Aleksandra Jaworska
grudzień 24, 2020

Wigilia to jeden z ulubionych dni w roku, zresztą nie tylko najmłodszych. Polacy lubią klimat świąt i rodzinnego biesiadowania. W tym roku, świąteczny czas, będzie bardziej nietypowy. Jak się domyślamy, pandemia nie pokrzyżuje wam jednak planów, by spotkać się nawet w minimalnym gronie.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

12 tradycyjnych potraw

Obchodzenie Wigilii ma długą historię i dla osób religijnych, jest podwójnie symboliczne. To moment narodzin Jezusa, zwiastujący początek nowych spraw i wydarzeń. Jeśli podchodzicie do Bożego Narodzenia na serio, wiecie, że każda ze spożywanych wówczas potraw ma ogromne znaczenie.

Symbolizują one dostatek, pomyślność i szczęście w nadchodzącym roku. Zgodnie z chrześcijańską tradycją liczba 12 symbolizuje 12 apostołów. Według wierzeń ludowych liczba wigilijnych potraw to nawiązanie do 12 miesięcy w roku. Wcześniej na 12 potraw przy wigilijnym stole było stać tylko dobrze sytuowanych.

Obecnie Polacy radzą sobie z przyrządzeniem całej dwunastki. Przed kolacją podzielicie się także opłatkiem, symbolem chleba - aby chleba nie zabrakło w przyszłym, 2021 roku. Dawniej gospodarz dawał opłatek również zwierzętom, co miało uchronić je od nieszczęść i chorób.

Wigilia w domu Beaty Szydło jest bardzo tradycyjna

Była premier jest wielką fanką tradycji. Na jej wigilijnym stole moglibyście znaleźć ryby z karpiem na czele. W końcu karp to najbardziej świąteczna z ryb. Razem ze śledziem stanowią idealne połączenie, które ma wam przynieść nowe kierunki. Ryba to przecież symbol narodzin, nowego życia.

Oprócz ryb Beata Szydło podaje jedną, dość nietypową zupę. Oryginalność zapewnia pewien składnik, często przez wszystkich pomijany. Kilka lat temu była premier zdradziła mediom, jak wyglądają święta w jej rodzinnym domu. Jak się słusznie domyślacie, to Wigilia pełna odniesień do tradycji. 

Wigilijna kolacja rozpoczyna się modlitwą, następnie członkowie rodziny łamią się opłatkiem, zasiadają do suto zastawionego stołu, a po uczcie idą na pasterkę. Na pierwszy ogień idzie karp i to pod różnymi postaciami. Karpia na wigilijnym stole nie może zwyczajnie zabraknąć.

Głównie przez to, że rejon, z którego pochodzi Beata Szydło to miejsce tradycyjnej hodowli karpia. Na wigilijnym stole u rodziny Szydło pojawia się także jedna zupa, na którą namówił panią polityk jej dziadek. Choć za nią nie przepadała we wczesnym dzieciństwie, weszła na stałe do świątecznego menu. 

Mowa o kompocie z suszonych owoców z gotowaną fasolą, który je się jako zupę. Tradycyjnie zawsze podaje się ją na Wigilię u byłej premier. Nazywa się ją roboczo zupą z suszek. Jest słodka i pyszna!

Jak uważacie, czy to dobra alternatywa dla zupy grzybowej i barszczu z uszkami?

 

Komentarze
Krzysztof Jackowski, stół wigilijny
ONS/Pexels
Newsy Miał wizję na Wigilię, teraz powiedział co wydarzy się w Sylwestra. Jackowski przekazał niepokojącą wiadomość
Najsłynniejszy polski jasnowidz nie ma dla Polski optymistycznych wieści. Pierwsze incydenty wydarzą się jeszcze przed nowym rokiem.
Aleksandra Jaworska
grudzień 24, 2020

Krzysztof Jackowski dał się poznać jako skuteczny jasnowidz już kilka razy. Wszyscy z pewnością pamiętacie głośną sprawę mamy Madzi z Sosnowca.  Jasnowidz z Człuchowa ma wizję dotyczące najbliższej przyszłości Krzysztof Jackowski pod względem zawodowym działa legalnie. Oficjalnie prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną jako „usługi paranormalne”. W ofercie jego nietypowej działalności znajdziecie też kursy jasnowidzenia. Jego osobie poświęcono film dokumentalny  Jasnowidz w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz, który opowiada o początkach oryginalnej kariery Krzysztofa Jackowskiego. Zasłynął ze współpracy z polską policją i udziału w programie telewizyjnym Eksperyment Dwie dekady temu w japońskiej telewizji przeprowadzono turniej jasnowidzów, który Jackowski wygrał. Dał się również poznać szerszej publiczności jako jasnowidz w emitowanym od października 2003 programie w telewizji Polsat. W ciągu dwudziestu lat rozwiązał kilkaset spraw dotyczących zaginionych osób. na potwierdzenie swoich słów przedstawia setki policyjnych dokumentów, potwierdzających współpracę. Jackowski był gościem wielu polskich uczelni W toku swojej kariery prowadził wykłady na temat parapsychologii i możliwości jej wykorzystania w pracy organów ścigania. Niejednokrotnie podkreślano, że uzyskane od niego informacje były pomocne dla toczącego się postępowania. Najczęściej sprawy z udziałem Jackowskiego dotyczą osób zaginionych. W grudniu 2013 został Członkiem Honorowym Niezależnego Zrzeszenia Studentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W jednym z wywiadów stwierdził, że często zdarza mu się mylić, lecz trafionych wizji ma znacznie więcej niż błędnych. Jaki będzie Sylwester według jasnowidza Jackowskiego?...

Przeczytaj