Tradycyjnie na świątecznym stole powinien się pojawić barszcz lub zupa grzybowa – zależnie od tego, jaki zwyczaj praktykuje się w waszym domu. Jeśli wolicie zupę na wywarze z ususzonych grzybów, to koniecznie wypróbujcie ten przepis. Jednak w większości polskich domów to czysty barszcz z uszkami jest tradycyjną wigilijną potrawą.

Co zrobić, jeżeli barszcz czerwony jest bez smaku?

Barszcz potrafi sprawić wiele problemów! Wbrew pozorom nie jest to taka prosta zupa do wykonania. Wielu adeptom gotowania spędza sen z powiek – zwłaszcza przed świętami, gdy wszystko musi wyjść idealnie. Zebraliśmy dla was kilka najczęstszych problemów, jakie można napotkać podczas gotowania barszczu oraz rozwiązania, które pozwolą sobie z nimi poradzić!

  • Barszcz jest zbyt mdły – dodajcie do niego chilli albo sok z czarnej porzeczki. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie używanie zakwasu z buraków zamiast buraków świeżych.
  • Brzydki kolor barszczu – wlejcie odrobinę octu lub soku z cytryny.
  • Zupa ma nijaki, pusty smak? Dodajcie odrobinę cukru lub pokrojone w ósemki jabłka, które oddadzą swoją słodycz do zupy. Inną opcją jest także dodanie już pod koniec gotowania zupy z zakwasu dodatku w postaci kilku surowych ziemniaków i startych na tarce kilku ząbków czosnku.

Jeżeli jednak stwierdzicie, że zrobienie idealnego, wigilijnego barszczu was przerasta, warto zdecydować się na gotową zupę. Można kupić barszcz w kartonie, butelce lub proszku, ale czy jest on zdrowy? Sprawdziliśmy to w tym artykule. Podpowiemy wam, że szczególnie ostrożne powinny być osoby cierpiące na choroby serca!

Co zrobić, gdy barszcz jest zbyt kwaśny w smaku?

Częstym problemem jest barszcz o mało wyrazistym smaku. Wówczas wystarczy dodać do niego kilka składników, które sprawią, że będzie smaczniejszy. Można jednak przesadzić w drugą stronę i sprawić, że będzie zbyt kwaśny i nienadający się do zjedzenia!

Zobacz także:

Czy można to jakoś naprawić? Oczywiście! Do takiego barszczu wystarczy dosypać cukru, by zneutralizować kwaśny smak. Dosypujcie powoli i sprawdzajcie, czy zupa jest już dobra. Możecie też dolać po prostu wody, dodać więcej buraków i ponownie zagotować.

Innym sposobem poza okresem świątecznym jest zabielenie barszczu za pomocą śmietanki, ale jak wiemy na Wigilii taki pomysł nie przejdzie – barszcz musi być głęboko czerwony i klarowny!