Banany to nie tylko zdrowy, ale też bardzo wygodny owoc. Łatwo go wrzucić do torby i zabrać ze sobą, a w pracy obrać i zjeść bez użycia noża i nie brudząc rąk. Do tego w Polsce banany są w bardzo tanimi owocami. Pomimo tego, że nie rosną w naszym klimacie i są przywożone z daleka, często są tańsze od naszych rodzimych jabłek. Ale czy na pewno wiecie, jak je jeść?

Korzyści z jedzenia bananów

Banany to owoce bardzo bogate w witaminy i minerały. Zawierają wszystkie kluczowe witaminy, a więc witaminę A, C, E, K i witaminy z grupy B. Są skarbnicą błonnika i minerałów – magnezu, fosforu i wapnia. Jednak to, co jest w nich najbardziej wartościowe, to duża ilość potasu.

W 100 g banana jest aż 358 mg potasu. Dzięki temu banany są owocem wpływającym na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zaleciła włączenie bananów do diety, ponieważ zmniejszają one ryzyko wystąpienia nadciśnienia.

Banany są smaczne nie tylko na surowo, choć w takiej formie zachowują najwięcej wartości odżywczych. W wielu krajach na świecie piecze się z nich sycący bananowy chleb. To również doskonały owoc do wielu deserów. Można je podawać smażone w cieście, a weganie wykluczający z diety jajka, używają bananowej papki zamiast jajek, do sklejania składników ciast.

Zobacz także:

Wartościowy potas nie służy nam zimą

Potas jest jednym z najważniejszych minerałów odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Odpowiada za działanie układu nerwowego, pracy serca, układu krwionośnego czy mięśni. Reguluje gospodarkę wodną, kontroluje ciśnienie krwi i pracę nerek.

Dzienne zapotrzebowanie organizmu na potas jest wysokie i wynosi 3500-4700 mg. Należy jednak pamiętać, że przyjmujemy go jedząc nie tylko banany, ale też niemal każdy inny produkt spożywczy, który zjadamy w ciągu dnia, a tracimy wraz z innymi elektrolitami, np. pocąc się.

Jedzenie bardzo dużej ilości bananów może powodować kumulowanie się nadmiernej ilości potasu w organizmie, a szkodliwy jest zarówno niedobór, jak i nadmiar tego elektrolitu.

Nadmiar potasu powoduje nadmierną potliwość, a to prowadzi do wychłodzenia organizmu i łatwego tzw. przewiania. Może to prowadzić to częstszych infekcji, przeziębień oraz łatwiejszego zakażania się chorobami wirusowymi.

Źródło: mamadu.pl, medonet.pl, heydoc.pl