co oznaczają naklejki na bananach
Adobe Stock
Newsy

Banan ma to na skórce? Lepiej sprawdźcie, co to oznacza. Chodzi o wasze zdrowie

W ostatnim czasie popularność zdobywają owoce i warzywa ekologiczne. Co oznaczają zielone oznaczenia i kody na skórkach?

Moda na owoce i warzywa z upraw ekologicznych, staje się wśród polskich konsumentów coraz bardziej powszechna.

Można zaryzykować nawet stwierdzenie, że ekologiczne jedzenie zaczyna powoli konkurować z tym wytwarzanym w zwykły sposób.

Czym tak na dobrą sprawę różnią się obydwa rodzaje warzyw i owoców? I jak je w ogóle rozpoznać? O tym opowiemy wam w naszym krótkim poradniku.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czym różnią się warzywa i owoce ekologiczne od zwykłych?

Nie od dziś na sklepowych półkach widać często dwa rodzaje tego samego warzywa lub owocu. Weźmy choćby banany.

Jedne są często pozbawione jakichkolwiek oznaczeń i występują zazwyczaj pod nazwą „banany” lub „banany premium”.

Obok nich swoje miejsce mają także czasami „banany dla dzieci” (po prostu mniejsze), a także  „banany bio” lub też „banany z upraw ekologicznych”.

Można się w tym wszystkim pogubić. Z grubsza banany, jak i wszystkie pozostałe warzywa i owoce można podzielić na dwie kategorie:

  • Te uprawiane z ograniczonym użyciem pestycydów, nawozów
  • Te uprawiane w zwykły sposób, bez zmniejszonej ilości chemicznych dodatków.

Co oznaczają naklejki na warzywach i owocach?

I to właśnie ten pierwszy rodzaj bananów często ma dodatkowe oznaczenia na swoich skórkach. Są tak zwane kody PLU.

Tutaj producenci są również zobowiązani do przestrzegania odgórnych standardów w oznaczaniu swoich produktów.

  • 5-cyfrowy kod PLU zaczynający się od cyfry 9 oznacza właśnie żywność ekologiczną, niemodyfikowaną genetycznie.
  • 5-cyfrowy kod PLU zaczynający się od cyfry 8, to z kolei żywność pochodząca z upraw GMO.
  • 4-cyfrowy kod PLU zaczynający się zwykle od cyfry 4 to z kolei zwykła żywność – a więc owoce i warzywa hodowane w konwencjonalny sposób z użyciem nawozów, oprysków i innych chemikaliów potrzebnych do szybkich upraw.

Czy powinno się kupować owoce i warzywa ekologiczne?

Jakie wnioski należy wyciągnąć z tej krótkiej analizy oznaczeń na opakowaniach z warzywami i owocami?

Nie należy dać się zwieść producentom na nieznany kod, którego można nie zrozumieć. Brak jawnej informacji o pochodzeniu ekologicznym produktu albo brak odpowiedniej cyferki to po prostu wprowadzanie konsumentów w błąd.

Inna sprawa, to oczywiście wpływ jedzenie ekologicznych produktów na zdrowie ludzi. Ostatecznie to jednak zróżnicowana i rozsądna dieta, powinna być kluczem do osiągnięcia zdrowia, a nie wybór ekologicznych produktów.

Ranking „Brudna dwunastka 2022” ogłoszony. Naukowcy: „To ranking szkodliwy dla zdrowia ludzi”
Adobe Stock
Newsy
Lista najbardziej zanieczyszczonych warzyw ogłoszona. Naukowcy: „To ranking szkodliwy dla zdrowia ludzi”
W mediach często ukazują się listy najzdrowszych i najbardziej szkodliwych produktów. Oto jak radzi je traktować magazyn poświęcony żywności, czyli „Food Insight".

Od 2004 roku, amerykańska organizacja ekologiczna Environmental Working Group (EWG), tworzy 2 rankingi, w których umieszcza najczystsze i najbardziej zanieczyszczone pestycydami owoce i warzywa. Pierwszy to „Czysta piętnastka”, drugi „Brudna dwunastka”. W tych rankingach zwycięskie bywają wyłącznie produkty pochodzące z ekologicznych upraw. Naukowcy uważają, że taka działalność odbywa się ze szkodą dla zdrowia ludzi i wyjaśniają dlaczego. Lubicie czytać rankingi? Oto jeden z nich: „Brudna dwunastka 2022” EWG tworzy co rok listę najbardziej zanieczyszczonych pestycydami owoców i warzyw. Deklaruje, że intencje ma tylko i wyłącznie dobre i robi to po to, żeby informować i edukować: - Chcemy edukować społeczeństwo na temat owoców i warzyw o najwyższej i najniższej zawartości pestycydów, tak aby konsumenci mogli podejmować najlepsze decyzje dla swoich rodzin. Organizacja właśnie opublikowała ranking „Brudna dwunastka 2022”. Oto on: Truskawki Szpinak Jarmuż Nektarynki Jabłka Winogrona Papryka (także ostra) Wiśnie i czereśnie Brzoskwinie Gruszki Seler Pomidor A teraz najważniejsze. Jeśli jadacie owoce i warzywa produkowane tradycyjnie, a nie wyłącznie eko, to musicie mieć świadomość, że w dzisiejszych czasach do niemal wszystkich upraw przenikają pozostałości chemicznych środków ochrony roślin. Czy uprawy ekologiczne są w 100% od nich wolne i są całkowicie zdrowie? Tak twierdzi EWG, ale badacze są innego zdania. Nie ma powodu, żeby unikać truskawek, papryki czy pomidorów Tworzenie rankingu ostrzegającego przed niebezpieczeństwem żywności tradycyjnej, to bardzo dobry sposób na popularyzowanie produkcji ekologicznej, czym zajmują się autorzy rankingu, czyli organizacja EWG. Jednak naukowcy zarzucają...

Tych owoców i warzyw lepiej unikać w marcu. Nie chodzi tylko o nowalijki
AdobeStock
Newsy
Tych owoców i warzyw lepiej nie jeść w marcu. Nie chodzi tylko o nowalijki
Kupujecie w marcu nowalijki? Pierwsze wiosenne warzywa nie tylko nie mają smaku, ale też mogą być dla was niezdrowe.

Myślicie, że jedzenie owoców i warzyw jest zdrowe? Jest – pod warunkiem, że wybieracie możliwie jak najbardziej ekologiczne uprawy. Niestety, większość owoców i warzyw zawiera groźne dla naszego zdrowia pestycydy. Marzec to miesiąc, w którym powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość kupowanych owoców i warzyw. Nie chodzi tu tylko o nowalijki, ale też o wiele innych warzyw i owoców. Uważajcie na te owoce i warzywa w marcu Podczas, gdy latem i jesienią mamy wręcz nieograniczony dostęp do dobrej jakości owoców i warzyw, pod koniec zimy i na początku wiosny, sprawa nie wygląda już tak kolorowo. Na sklepowych półkach i straganach znajdziecie już wprawdzie rzodkiewki, ogórki czy pomidory, ale pamiętajcie, że nie dojrzewały one na naturalnym słońcu. Tak naprawdę do ich wzrostu użyto sztucznych metod uprawiania. Na jakie warzywa i owoce powinniśmy teraz szczególnie uważać? Nowalijki. Hodujecie sami nowalijki? To świetnie. Jeśli jednak wolicie kupić je w supermarkecie, lepiej się dobrze zastanówcie. Marcowe nowalijki nie mają ani smaku ani zapachu, za to pięknie wyglądają. Domyślacie się już, dlaczego? Ponieważ są uprawiane w sztucznych warunkach z dodatkiem szkodliwych nawozów i chemikaliów. Jeżeli marzy wam się zjedzenie chrupiącej rzodkiewki, pysznej sałaty, rzeżuchy, szczypioru czy pomidorów, lepiej odczekajcie miesiąc, zanim położycie je na twarożek czy kanapkę. Nowalijki, które znajdziecie teraz w sklepach dorastały w sztucznie oświetlonych halach a do ich nawożenia użyto nawozów sztucznych ze związkami azotu. Szpinak. Macie ochotę na świeży szpinak? Lepiej kupcie ten mrożony. Mimo iż sezon na to warzywo zaczyna się pod koniec lata, możecie je już znaleźć w sklepach. Pamiętajcie jednak, że taki szpinak był uprawiany w...

W Niemczech pojawiły się sklepy, w których sprzedają produkty bez opakowań. Popieracie ten pomysł?
AdobeStock
Newsy
W Niemczech pojawiły się sklepy, w których sprzedają produkty bez opakowań. Popieracie ten pomysł?
Od 2016 roku przez Niemcy przetoczyła się prawdziwa fala sklepów bez opakowań. Zakupy w takich sklepach są teraz możliwe w prawie każdym większym mieście. Czemu właściwie to służy?

Opakowania w sklepach towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Praktycznie każdy produkt spożywczy ma jakieś opakowanie – najczęściej foliowe. Czym to skutkuje? Oczywiście górą niepotrzebnych odpadów. W supermarketach nawet warzywa i owoce coraz częściej sprzedawane są w foliowych opakowaniach. Niemieccy przedsiębiorcy znaleźli jednak sposób, jak temu przeciwdziałać. W imię ekologii. W Niemczech powstały sklepy bez opakowań W wielu niemieckich miastach a nawet mniejszych miejscowościach, możemy zrobić zakupy w sklepach, w których nie używa się opakowań. Zdaniem Niemców, opakowania są nie tylko nieekologiczne, ale też zupełnie zbędne. Jak wyglądają zakupy w takich sklepach? Na zakupy z własnym słoikiem Przychodząc do takiego sklepu na zakupy, warto zaopatrzyć się we własny słoik, zakręcany kubek lub worek. Dla tych, którzy o tym zapomnieli, ekspedienci mają przygotowane papierowe torby. Co ciekawe, w sklepach tych nie znajdziemy mięsa, ryb ani serów, czyli produktów, które łatwo się psują. Możemy w nich za to kupić owoce, warzywa, makarony, ryż, słodycze czy kaszę. Wystarczy podejść do dozownika i nabrać do własnego opakowania tyle produktu, ile nam potrzeba i gotowe! W sklepach bez opakowań poza jedzeniem, możemy też kupić kosmetyki oraz detergenty, które są sprzedawane w szklanych buteleczkach. Czy to się opłaca? Sklepy bez opakowań nie są tanie Sklepy bez opakowań być może są ekologiczne, ale wcale nie są tanie. Robienie w nich zakupów jest droższe niż w niemieckich marketach czy dyskontach, które sprzedają artykuły w standardowych opakowaniach. Z czego to wynika? Jak przekonują pomysłodawcy tego typu sklepów, sprzedawany w nich towar jest wyższej jakości i pochodzi z ekologicznych upraw. To dlatego ma on „swoją cenę". Czy klienci...

Szynka bez kości za 12 zł w Biedronce, a do tego pomidory i ogórki po 5 zł
AdobeStock
Newsy
Pomidory i ogórki w Biedronce po 5 zł/kg. Do tego szynka bez kości za 12 zł. Taniej się nie da
Widzieliście już najnowsze promocje w Biedronce? Sprawdźcie ofertę ważną od 16 maja. Sieć sklepów spożywczych znowu pozytywnie was zaskoczy.

Widzieliście już najnowszą gazetkę Biedronki? Znajdziecie w niej same atrakcyjne promocje, w tym na mięsa, warzywa i inne produkty. Podpowiadamy, że warto wziąć ze sobą kartę „Moja Biedronka” na zakupy. Sprawdźcie, co można kupić w tym tygodniu taniej w sklepach sieci.  Promocja na mięso w Biedronce  W tym tygodniu jednym z hitów jest szynka wieprzowa bez kości w cenie 11,99 zł za kilogram. By skorzystać z tej promocji, musicie wydać min. 29 złotych kupując inne produkty i okazać przy kasie kartę „Moja Biedronka”. Oferta obowiązuje do 18 maja. Ponadto, warto skorzystać z obniżek na inne rodzaje mięs: Boczek wieprzowy drobno posiekany, 200 g: 4,99 zł/opakowanie Zestaw obiadowy z filetem z piersi indyka ze skórą: 14,99 zł/kg Paski z fileta z kurczaka, 400 g: 12,94 zł/opakowanie Mięso mielone z nogi kurczaka Kraina Mięs, 400 g: 7,99 zł/opakowanie Tanie ogórki i pomidory w Biedronce  Zapomnijcie o wysokich cenach pomidorów - teraz w Biedronce za kilogram tych warzyw zapłacicie tylko 4,99 zł. Tyle samo kosztują polskie ogórki szklarniowe. A co jeszcze można kupić na promocji? Kapusta młoda: 3,49 zł/szt. Pomidory papryczkowe luz: 9,99 zł/kg Pieczarki: 3,99 zł/500 g Szczególnie duży jest wybór pieczarek z polskich upraw - można wybierać spośród wielu rodzajów, np. pieczarek do grillowania, krojonych czy tych z upraw ekologicznych.  Kupcie 2 i zapłaćcie mniej za ryby i owoce morza w Biedronce W ofercie Biedronki znajdują się w tym tygodniu owoce morza i ryby w niskich cenach - pod warunkiem, że kupicie co najmniej dwie sztuki.  Kostka z filetów mintaja, 570 g: 10,99 zł, drugi produkt 28% taniej Filety z morszczuka...