Na łące i w lesie można znaleźć wiele dobroci. Rośliny są potężnym źródłem witamin i minerałów, ale niektóre rośliny mają też specjalne funkcje. Pewnie słyszeliście kiedyś o tym, że można zrobić syrop z mniszka lekarskiego, syrop z cebuli albo herbatkę z rumianku. Może nie słyszeliście za to nigdy o tej roślinie. Chodzi o babkę lancetowatą. Ma szeroki wachlarz właściwości! Poznajcie się z nią!

Babka lancetowata – co to jest?

Babka lancetowata to gatunek byliny, bardzo popularny w Polsce. Babka występuje w całej Europie, Afryce północnej i Azji zachodniej. Babkę lancetowatą można znaleźć nawet na Hawajach i Madagaskarze! Babka lancetowata świetnie przystosowuje się do panujących warunków i może rosnąć praktycznie wszędzie. Jest przez to bardzo rozpowszechniona.

Zastosowanie babki lancetowatej

Babkę lancetowatą stosuje się szeroko od lat w medycynie ludowej. Ponieważ babka sama w sobie jest bardzo silna i może rosnąć w każdych warunkach, uważano kiedyś, że jest dobrym środkiem na zranienia i potrafi regenerować zwierzęce i ludzkie tkanki równie dobrze.

Dawniej zalecało się sok z babki na:

Zobacz także:

  • Ukąszenia jadowitych zwierząt np. węży
  • Okładano nią złamane kończyny
  • Przykładano do opuchniętych stawów
  • Wierzono, że babka jest antidotum na miłosne czary

Babka w medycynie ludowej

Medycyna ludowa także przypisuje babcie znaczenie. Stosuje się ją miedzy innymi na:

  • Chrypkę
  • Przewlekły kaszel
  • Nieżyty pokarmowe
  • Nieżyty przewodów moczowych
  • Łagodzenie swędzenia po ukąszeniu przez komary

Babka lancetowata na przeziębienia

Babka lancetowata jest też przedmiotem zainteresowania naukowców. Zbadali oni dokładnie jej właściwości i na podstawie babki lancetowatej tworzy się niektóre preparaty lecznicze. Babkę lancetowatą stosuje się faktycznie w przeziębieniach.

Jest ona składnikiem syropów wykrztuśnych. Stosuje się ją też w stanach zapalnych krtani i jamy ustnej.

Jak stosować babkę lancetowatą?

Przygotujcie wywar zalewając łyżkę suszonych liści gorącą wodą. Ogrzewajcie wywar w rondelku i gotujcie przez ok. 5-10 minut. Można pić pół szklanki takiego wywaru kilka razy dziennie. Sprawdza się w biegunkach i nieżytach jelit, ale też może być pomocny przy przeziębieniu.

Jako środek wykrztuśny podaje się sok wyciśnięty z babki lancetowatej.

Czytaj także: